Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
KLS
|

Nie żyje znany wynalazca. Bez niego lata 90. w Polsce nie byłyby takie same

5
Podziel się

Lou Ottens, wieloletni pracownik koncernu Philips i wynalazca kasety magnetofonowej zmarł w wieku 94 lat. Brał również udział w pracach nad powstaniem płyty kompaktowej.

Nie żyje znany wynalazca. Bez niego lata 90. w Polsce nie byłyby takie same
Lou Ottens, twórca kasety magnetofonowej (Twitter.com)

Tę smutną informację przekazał holenderski serwis NRC Handelsblad. Jak przekazało BBC, 94-letni inżynier zmarł w swoim mieście rodzinnym Duizel na południu Holandii. Przyczyna śmierci nie została podana do wiadomości publicznej.

Swoją karierę zaczynał już jako nastolatek - wtedy majsterkował przy radiach. Później, w 1963 roku wynalazł kasetę magnetofonową. Była to prawdziwa rewolucja na rynku.

Specjalnie zaprojektował kasetę tak, aby była wystarczająco mała, by zmieścić się w kieszeni kurtki. Dotychczas ludzie korzystali z nieporęcznych płyt winylowych. Od zaprezentowania pierwszej kasety na targach w latach 60. na świecie sprzedano ich około 100 miliardów.

Kilkanaście lat później został dyrektorem technicznym działu audio w firmie Philips. To tam zaczął prace nad płytą kompaktową.

W latach 80. zaprezentował pierwszy odtarzacz płyt CD. Tradycyjny gramofon odszedł wówczas do lamusa.

Odtąd konwencjonalny gramofon jest przestarzały – komentował w BBC w 1982 roku.

Za swoje osiągnięcia wielokrotnie był porównywany m.in. do Thomasa Edisona, wynalazcy żarówki ale nigdy nie traktował ich poważnie. Uważał, że wszystkie osignięcia zawdzięcza pracy zespołowej.

Zobacz także: Znalazł sposób na śmieci w oceanie. Rewolucyjny pomysł zdradził światu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Tom
10 miesięcy temu
Tak, kaseta magnetofonowa była poręczna, mała, tylko taśma sie lubiła wkręcać. Zegnaj mistrzu!
Elek
11 miesięcy temu
Poznałem tego Pana w 1972 roku będąc w Holandii na szkole u Philipsa w Eindhoven.Wybitny fachowiec,uroczy człowiek.Wspaniała postać.Cześć Jego pamięci.
Mam
11 miesięcy temu
jedną kasetę na pamiątkę starych lat. Dziękuję za wynalazek
stevan
11 miesięcy temu
Jako wynalazca mówię, że szkoda, że nikt nie może wymyślić sposobu na likwidację śmierci. Mógłby dokonać jeszcze wielu wynalazków.
Damian
11 miesięcy temu
Szkoda:( Wartościowy człowiek i żadnego komentarza, gdyby to był celebryta to by były ich tysiące. Tyle że jego trudniej zastąpić :(
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić