Aniela Siwek| 

Zmiany w płucach u wszystkich mających COVID-19. Nawet bez objawów choroby

79

Okazuje się, że nawet osoby, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem, mogą mieć poważne zmiany w płucach. Zmętnienie płuc to zjawisko, które może wystąpić u każdego chorego i jest dowodem na to, że COVID-19 jest niebezpieczny nawet przy łagodnym przebiegu.

Zmiany w płucach u wszystkich mających COVID-19. Nawet bez objawów choroby
Zmętnienie płuc występuje u wielu osób, które nie mają objawów. (Getty Images)

Naukowcy odkryli, że nawet u osób z łagodnym przebiegiem COVID-19 mogą wystąpić poważne zmiany w płucach. Badacze ze Scripps Translational Research Institute w La Jolli w Kalifornii opublikowali swoje najnowsze badania w tym temacie.

Badacze ujawnili, że ponad 40 proc. ma zmętnienie płuc. Jest to zacienienia typu mlecznego szkła i możne je zobaczyć dopiero na skanach tomografu komputerowego. To oznacza, że nawet jeśli nie ma się typowych objawów, koronawirus wciąż działa na płuca.

Koronawirus. Może poważnie zniszczyć płuca

Zmętnienie płuc było widoczne u pacjentów z różnym przebiegiem choroby. To jednoznaczny dowód, że wirus jest niebezpieczny w każdym przypadku i może pozostawić nieodwracalne zmiany.

Zobacz także: Bezkarność urzędników. Bogdan Zdrojewski mówi o absurdzie
Taki fragment płuca jest oznaką, że toczy się tam proces zapalny. Nie wiadomo, czy te zmiany w płucach samoistnie się zagoją po zwalczeniu infekcji, czy też pozostawią po sobie blizny - mówi Aileen Marty lekarz z Florida International University w Miami na Florydzie.

Nie wiadomo, jakie dokładnie konsekwencje może mieć zmętnienie płuc w przypadku zakażonych. Teorie potwierdza badanie z Japonii. 712 zakażonych przebywało na kwarantannie, a połowa z nich nie wykazywała żadnych objawów. Zmętnienie płuc pojawiło się u większości badanych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić