Zmiany w programie szczepień! Jest decyzja

52

Już w trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiadał, że czas między podaniem dwóch dawek szczepionki na koronawirusa ulegnie zmianie. Teraz Ministerstwo Zdrowia podjęło ostateczną decyzję, ile dokładnie on wyniesie. Kto poczeka najdłużej?

Zmiany w programie szczepień! Jest decyzja
Adam Niedzielski zdecydował, ile będzie wynosił odstęp między dawkami szczepionki na koronawirusa. (PAP)

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zalecenia odnośnie podawania szczepionki na koronawirusa w oficjalnym komunikacie. Jak jednak podkreślono, będą one odnosiły się od osób, które jeszcze nie przyjęły pierwszej dawki.

Szczepionka na koronawirusa – odstęp między pierwszą a drugą dawką

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, pierwszą i drugą dawkę szczepionki AstraZeneca należy przyjmować w odstępnie 12 tygodni, nie dłuższym niż 84 dni. Z kolei w przypadku mRNA Comirnaty i COVID-19 Vaccine Moderna ten okres ma wynosić 6 tygodni, ale nie więcej niż 42 dni.

Ministerstwo Zdrowia odniosło się także do osób, które mają zachorowanie na COVID-19 już za sobą. W ich przypadku należy poczekać ze szczepieniem aż sześć miesięcy – ale nie więcej niż 180 dni – od momentu, gdy zaraziły się koronawirusem. Do tego zalecenia będą musiały się również zastosować pacjenci, u których zakażenie nastąpiło już po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki.

Resort Zdrowia na razie nie przedstawił rekomendacji, ile dawek powinny przyjmować osoby, które zaraziły się wirusem już po otrzymaniu pierwszej. Jak jednak podkreślono, nastąpi to, gdy tylko eksperci zakończą badania nad ozdrowieńcami i ustalą rozwiązanie najbezpieczniejsze dla pacjentów.

Zobacz także: Zobacz też: Prof. Tomasiewicz: Podawanie drugiej dawki ozdrowieńcom nie ma najmniejszego sensu
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić