Jan Manicki
Jan Manicki| 

Spłonęła największa fabryka szczepionek na koronawirusa. Co będzie z dostawami?

378

Co najmniej 5 osób zginęło w pożarze laboratorium Serum Institute w indyjskiej miejscowości Pune. To największa na świecie placówka badawcza produkująca szczepionkę na koronawirusa. Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do koncernu farmaceutycznego AstraZenecca, który wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Oxfordzkiego opracował produkowany tam preparat.

Spłonęła największa fabryka szczepionek na koronawirusa. Co będzie z dostawami?
W Indiach spaliła się fabryka produkująca szczepionki na koronawirusa (PAP, EPA)

Do pożaru doszło w czwartek w miejscowości Pune zachodnich Indiach. W momencie pojawienia się płomieni, w budynkach Serum Insitute przebywało kilkanaście osób. W wyniku pożaru zginęło co najmniej 5 pracowników placówki badawczej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Szczepionka na koronawirusa. Jak pożar wpłynie na produkcję preparatu?

W Serum Institute Pune produkowana jest szczepionka na koronawirusa Covishield, za którą stoją brytyjski koncern AstraZeneca oraz naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Preparat wykorzystywany jest w wielu krajach o niskich i średnich dochodach, od Bangladeszu po Brazylię. Szef centrum badawczego podkreślił, że pożar nie wpłynie negatywnie na dostępność szczepionki.

Chciałbym zapewnić wszystkie rządy i opinię publiczną, że produkcja szczepionki Covishield nie zostanie wstrzymana ani spowolniona. Mamy wiele dodatkowych laboratoriów, które trzymane były właśnie na takie nieprzewidziane sytuacje – zapowiedział w mediach społecznościowych prezes Serum Institute Adar Poonawalla.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zwróciliśmy się o komentarz w tej sprawie także do koncernu farmaceutycznego AstraZeneca.

Na tę chwilę nie mogę nic na ten temat powiedzieć – powiedział w rozmowie z o2.pl rzecznik polskiego oddziału firmy Piotr Najbuk.

W związku z tym przesłaliśmy oficjalne zapytanie do siedziby koncernu. Do momentu publikacji tekstu nie doczekaliśmy się jednak odpowiedzi.

Pożar w fabryce szczepionek. Preparat na koronawirusa od AstraZeneca

Serum Institute produkuje około 50 milionów dawek szczepionki AstraZeneca miesięcznie. W kwietniu fabryka ma także rozpocząć produkcję preparatu autorstwa amerykańskiego koncernu Novavax. W tej chwili jest on jeszcze na etapie testów klinicznych.

Szczepionka Covishield jest już powszechnie stosowana w Indiach. Trafiła również do biedniejszych krajów, takich jak Bangladesz, Nepal, Malediwy i Bhutan.

Obejrzyj także: Dr Grzesiowski o szczepionce Oxford-AstraZeneca

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić