Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|
aktualizacja

Duże zmiany w przepisach drogowych

58
Podziel się:

Kolejne zmiany czekają w 2021 roku kierowców w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". Chodzi między innymi o zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych.

Duże zmiany w przepisach drogowych
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

W najbliższych miesiącach kierowców w Polsce czekają zmiany. Informuje o nich "Rzeczpospolita". Celem jest poprawienie się bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła zmiany pod koniec 2020 roku. Nowe przepisy wyjaśni Polakom kampania edukacyjna, na którą zostanie wydane 30 milionów złotych.

Koniec ze smartfonami

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w kwestii pierwszeństwa. Kierowca będzie miał obowiązek ustąpić pieszemu, wchodzącemu na pasy, bądź znajdującemu się na nich. Roszczenie nie dotyczy przejść na torowiskach tramwajowych.

Pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu, czy innych urządzeń. Ma to spowodować zwiększenie bezpieczeństwa. Ujednolicone zostanie również ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. To będzie wynosić przez całą dobę 50 km/h. Dotychczas w nocy wynosiła 60 km/h.

Rewolucja hulajnogowa

W nowych przepisach wzięto również pod uwagę hulajnogi elektryczne. Ich użytkownicy muszą skończyć z jazdą po chodnikach. Prowadzący hulajnogi zaczną dzielić jezdnię wraz ze skuterami, motocyklami, samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi. Dopuszczalna prędkość na danym odcinku musi wynosić jednak do 50 km/h.

Pod młotek wzięto również przepisy na drogach szybkiego ruchu. Prawodawcy chcą zakończyć jazdę na "zderzaku". W tym celu zostanie wprowadzony nakaz zachowania bezpiecznej odległości. Ta ma wynosić połowę osiąganej prędkości np. dla samochodu jadącego 100 km/h byłoby to 50 metrów.

Zobacz także: Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
Marcin
2 lata temu
W kwestii zmian dotyczących hulajnóg puszczacie tu fakenewsa. Nie będzie zakazu jazdy po chodnikach, nie będzie dopuszczenia do jazdy po drogach 50 km/h. Nic o czm piszecie nie zgadza się z opublikowanym 4 stycznia projektem na stronie ministerstwa infrastruktury. Wystarczy sprawdzić.
wir
2 lata temu
co by tu jeszcze spirdolic?
Gal Anonim
2 lata temu
Proponuję pójść na całość i wprowadzić przepis, który będzie mówił, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na jezdni. Będzie to ukoronowanie tych wszystkich debilizmów, jakie zostały wprowadzone do kodeksu drogowego na przestrzeni ostatnich lat. Gratuluję (bez)rozumu pomysłodawcom tych przepisów.
doniek
2 lata temu
Racja trzeba pieszych edukować bo przechodzą przez drogi jak święte krowy w Indiach a po zmroku powinni nosić kamizelki odblaskowe
Romek
2 lata temu
Brawo wreszcie robi ktoś porządek
juw
2 lata temu
A czy nie warto nakazać mamom z wózkami, aby na przejście wózek był wciągany a nie wpychany. To powinno poprawić bezpieczeństwo dziecka bo w razie niebezpieczeństwa mama będzie miała odrobinę czasu na reakcję. Czasem ułamek sekundy to już dużo!
n
2 lata temu
Czyli w korku 1 km/h - odległość 0,5 m?
mały
2 lata temu
teraz będzie żeż jak zginie więcej pieszych to może ale to może rząd się obudzi noga w nocniku. i te 30milionów na edukację i kampanie informacyjne zamiast dać na firmy. Czy wy ludzie nie widzicie na jakie durnoty ida nasze pieniądze ? Czas się przebudzić.
Meander
2 lata temu
Piesi coś usłyszeli i wchodzą na przejścia bez patrzenia, czy w tym kraju ktoś myśli?
Jacek
2 lata temu
No to będzie żeź. Liczba wypadków na przejściach wzrośniw o 1000%. Patrząc na ten przepis można przyjąć że samochody mają wjechać na chodnik. Skoro pieszy ma pierwszeństwo na ulicy. Chore.
Kazik
2 lata temu
Czas żeby zginęło trochę więcej pieszych.
driver
2 lata temu
wszechświat i głupota nie mają granic,chociaż co do wszechświata to są wątpliwości
gosc
2 lata temu
to znaczy ci na rowerach i na hulajnogach będą mieli OC i tablice rejestracyjne? mam nadzieję że będą zdawali egzamin z przepisów drogowych ,jeżeli nie to jest wielka bzdura i niesprawiedliwość do innych użytkowników drogi. Uważam że przez ten głupi przepis będzie dochodzić do większej ilości wypadków.Hulajnoga jest bardzo niebezpiecznym pojazdem przy takich szybkościach.
zoo
2 lata temu
w Wietnamie takich mundrości nie potrzeba w stolicy ogromny ruch na skrzyżowaniach i ktoś obserwował to z hotelu i dziwował się że ANI JEDNEGO WYPADKU ,NAWET STŁUCZKI . Bo tam gdzie swoboda , ludzie żyją i dają żyć innym , a tam , gdzie urzędniczyna chcący udowodnić swoją przydatność narzuca swoje wyimaginowane fantasmagorie , tam mnóstwo konfliktów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić