Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Duże zmiany w przepisach drogowych

58
Podziel się

Kolejne zmiany czekają w 2021 roku kierowców w Polsce - informuje "Rzeczpospolita". Chodzi między innymi o zasady pierwszeństwa na przejściach dla pieszych.

Duże zmiany w przepisach drogowych
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)
bETXAbat

W najbliższych miesiącach kierowców w Polsce czekają zmiany. Informuje o nich "Rzeczpospolita". Celem jest poprawienie się bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła zmiany pod koniec 2020 roku. Nowe przepisy wyjaśni Polakom kampania edukacyjna, na którą zostanie wydane 30 milionów złotych.

Koniec ze smartfonami

Nowe przepisy wprowadzają zmiany w kwestii pierwszeństwa. Kierowca będzie miał obowiązek ustąpić pieszemu, wchodzącemu na pasy, bądź znajdującemu się na nich. Roszczenie nie dotyczy przejść na torowiskach tramwajowych.

bETXAbav

Pieszy nie będzie mógł korzystać z telefonu, czy innych urządzeń. Ma to spowodować zwiększenie bezpieczeństwa. Ujednolicone zostanie również ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym. To będzie wynosić przez całą dobę 50 km/h. Dotychczas w nocy wynosiła 60 km/h.

Rewolucja hulajnogowa

W nowych przepisach wzięto również pod uwagę hulajnogi elektryczne. Ich użytkownicy muszą skończyć z jazdą po chodnikach. Prowadzący hulajnogi zaczną dzielić jezdnię wraz ze skuterami, motocyklami, samochodami i innymi pojazdami mechanicznymi. Dopuszczalna prędkość na danym odcinku musi wynosić jednak do 50 km/h.

bETXAbaB

Pod młotek wzięto również przepisy na drogach szybkiego ruchu. Prawodawcy chcą zakończyć jazdę na "zderzaku". W tym celu zostanie wprowadzony nakaz zachowania bezpiecznej odległości. Ta ma wynosić połowę osiąganej prędkości np. dla samochodu jadącego 100 km/h byłoby to 50 metrów.

Zobacz także: Czy ozdrowieńcy powinni być szczepieni? Prof. Simon: "Nie ma przeciwwskazań, żeby podbić poziom przeciwciał"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETXAbaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(58)
Marcin
11 miesięcy temu
W kwestii zmian dotyczących hulajnóg puszczacie tu fakenewsa. Nie będzie zakazu jazdy po chodnikach, nie będzie dopuszczenia do jazdy po drogach 50 km/h. Nic o czm piszecie nie zgadza się z opublikowanym 4 stycznia projektem na stronie ministerstwa infrastruktury. Wystarczy sprawdzić.
wir
11 miesięcy temu
co by tu jeszcze spirdolic?
Gal Anonim
11 miesięcy temu
Proponuję pójść na całość i wprowadzić przepis, który będzie mówił, że pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo na jezdni. Będzie to ukoronowanie tych wszystkich debilizmów, jakie zostały wprowadzone do kodeksu drogowego na przestrzeni ostatnich lat. Gratuluję (bez)rozumu pomysłodawcom tych przepisów.
bETXAbaX
doniek
11 miesięcy temu
Racja trzeba pieszych edukować bo przechodzą przez drogi jak święte krowy w Indiach a po zmroku powinni nosić kamizelki odblaskowe
Romek
11 miesięcy temu
Brawo wreszcie robi ktoś porządek
juw
11 miesięcy temu
A czy nie warto nakazać mamom z wózkami, aby na przejście wózek był wciągany a nie wpychany. To powinno poprawić bezpieczeństwo dziecka bo w razie niebezpieczeństwa mama będzie miała odrobinę czasu na reakcję. Czasem ułamek sekundy to już dużo!
n
11 miesięcy temu
Czyli w korku 1 km/h - odległość 0,5 m?
mały
11 miesięcy temu
teraz będzie żeż jak zginie więcej pieszych to może ale to może rząd się obudzi noga w nocniku. i te 30milionów na edukację i kampanie informacyjne zamiast dać na firmy. Czy wy ludzie nie widzicie na jakie durnoty ida nasze pieniądze ? Czas się przebudzić.
Meander
11 miesięcy temu
Piesi coś usłyszeli i wchodzą na przejścia bez patrzenia, czy w tym kraju ktoś myśli?
Jacek
11 miesięcy temu
No to będzie żeź. Liczba wypadków na przejściach wzrośniw o 1000%. Patrząc na ten przepis można przyjąć że samochody mają wjechać na chodnik. Skoro pieszy ma pierwszeństwo na ulicy. Chore.
Kazik
11 miesięcy temu
Czas żeby zginęło trochę więcej pieszych.
driver
11 miesięcy temu
wszechświat i głupota nie mają granic,chociaż co do wszechświata to są wątpliwości
gosc
11 miesięcy temu
to znaczy ci na rowerach i na hulajnogach będą mieli OC i tablice rejestracyjne? mam nadzieję że będą zdawali egzamin z przepisów drogowych ,jeżeli nie to jest wielka bzdura i niesprawiedliwość do innych użytkowników drogi. Uważam że przez ten głupi przepis będzie dochodzić do większej ilości wypadków.Hulajnoga jest bardzo niebezpiecznym pojazdem przy takich szybkościach.
bETXAbaP
zoo
11 miesięcy temu
w Wietnamie takich mundrości nie potrzeba w stolicy ogromny ruch na skrzyżowaniach i ktoś obserwował to z hotelu i dziwował się że ANI JEDNEGO WYPADKU ,NAWET STŁUCZKI . Bo tam gdzie swoboda , ludzie żyją i dają żyć innym , a tam , gdzie urzędniczyna chcący udowodnić swoją przydatność narzuca swoje wyimaginowane fantasmagorie , tam mnóstwo konfliktów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić