aktualizacja 

ZUS wprowadza nowy obowiązek. Umowa o dzieło musi być rejestrowana

12

Od 2021 roku obowiązkowa jest rejestracja umów o dzieło. To nowa zasada. Do tej pory czegoś takiego nie było, na co uwagę zwraca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS wprowadza nowy obowiązek. Umowa o dzieło musi być rejestrowana
Ważna zmiana dot. umów o dzieło (pxhere)

Nowy obowiązek dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Począwszy od 1 stycznia 2021 roku istnieje nakaz rejestrowania w ZUS umów o dzieło.

O umowach o dzieło można informować za pośrednictwem internetowej Platformy Usług Elektronicznych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej twierdzi, że nowy obowiązek pozwoli na skuteczniejsze docieranie z pomocą w ramach tarczy kryzysowej.

Zgromadzone w rejestrze informacje będą wykorzystywane do celów statystyczno-analitycznych, także do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości. To rozwiązanie ułatwi także weryfikację istnienia obowiązku ubezpieczeń społecznych - informuje prezes ZUS prof. Gertuda Uścińska, cytowana przez biznes.interia.pl (za PAP).

Umowa o dzieło. Kogo nie dotyczy obowiązek?

Obowiązek nie dotyczy umów o dzieło:

  • zawartych z własnym pracownikiem;
  • wykonywanych na rzecz własnego pracodawcy, ale zawartych z innym podmiotem;
  • zawartych z osobami prowadzącymi działalność gospodarczą na wykonaną przez nie usług, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić