Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Znany leśnik pyta, czy wiesz co to? Niezwykłe nagranie z Bieszczadów

22

Bieszczady słyną z niepowtarzalnych zjawisk przyrodniczych. Jedno z nich pokazał Kazimierz Nóżka. Znany leśnik zaprezentował w mediach społecznościowych białego grzyba, pokrytego wodą. Mężczyzna zapytał internautów o nazwę zjawiska. Nie wszyscy udzielili prawidłowej odpowiedzi.

Znany leśnik pyta, czy wiesz co to? Niezwykłe nagranie z Bieszczadów
Niezwykłe zjawisko w Bieszczadach (Facebook)

W Bieszczadach pojawia się wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Pracujący tam leśnicy starają się pokazać je szerszej publiczności, prezentując ich niepowtarzalny wygląd. Tak jest i tym razem.

Ceniony i znany leśnik Kazimierz Nóżka, pracujący w Nadleślictwie Baligród (pow. leski, woj. podkarpackie) pokazał grzyba, pokrytego wilgocią. Jak sam mówi znany w sieci leśnik "grzyb wygląda jakby był spocony".

Taki grzyb. Wygląda jakby był spocony. Nawet bardziej niż ja, podczas podejścia w góry. Jak wygląda to zjawisko u grzybów? Kto wie? - pyta Kazimierz Nóżka, zwracając się do internautów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Grzyby, których grzybiarze nie znają oraz wiele ciekawych gatunków

Internauci zachwyceni. "Nigdy nie widziałem!"

Nie wszyscy udzielili poprawnej odpowiedzi. Niektórzy fani górskich wędrówek podkreślają, że pierwszy raz widzą tak zachwycające zjawisko.

Nigdy czegoś takiego nie widziałam podczas wędrówek, ale wygląda pięknie - pisze jeden z internautów, który opublikował komentarz pod wpisem na profilu nadleśnictwa
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Takich komentarzy pojawia się zresztą wiele. Wśród komentujących pojawiły się także osoby, które rozpoznały zjawisko zaprezentowane przez leśnika. Okazuje się, że to gutacja.

To zjawisko wydzielania kropel wodnych roztworów związków organicznych i soli mineralnych przez rośliny i grzyby. Przypomina trochę "spoconą" roślinę. Możemy spotkać je, gdy roślina ma dostęp do nadmiaru wody. Występuje głównie u młodych roślin. Ukazany grzyb to z kolei pniarek obrzeżony.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić