aktualizacja 

Myślano, że wyginęły. Naukowcy z Norwegii i Hiszpanii połączyli siły

50

Naukowcy z Hiszpanii uruchomili specjalny program przywracania do kraju bielików. Okazuje się, że efekty przerosły oczekiwania badaczy. Wygląda na to, że już wkrótce ptaki będzie można wykreślić z listy wymarłych zwierząt na Półwyspie Iberyjskim.

Myślano, że wyginęły. Naukowcy z Norwegii i Hiszpanii połączyli siły
Hiszpanie chcą wykreślić bieliki z listy wymarłych gatunków (Getty Images, Picasa)

Naukowcy podjęli próbę przywrócenia bielików do Hiszpanii. Ptaki te zamieszkiwały Półwysep Iberyjski do końca XVIII wieku. Później jednak na dobre opuściły ten region. Hiszpańscy naukowcy podjęli jednak próbę przywrócenia majestatycznych zwierząt do kraju.

Sprowadzili młode z Norwegii. Wkrótce wypuszczą je na wolność

Urodzone w Norwegii ptaki 26 czerwca dostarczono na lotnisko w Madrycie. Badacze twierdzą, że 13 z 18 bielików zostanie wypuszczonych w Hiszpanii na wolność pod koniec lata.

Ptaki będą przez kilka miesięcy mieszkać w rezerwacie w pobliżu miejscowości Pimiango w hiszpańskiej prowincji Asturia. Ma to pozwolić im to na przystosowanie się do panujących w kraju warunków.

To druga grupa bielików, która zostanie wypuszczona na wolność w Hiszpanii. Projekt finansowany jest przez stowarzyszenie ochrony przyrody GREFA oraz hiszpańskie ministerstwo ds. przemian ekologicznych i wyzwań demograficznych.

Projekt stworzenia populacji lęgowej bielików w Hiszpanii rozpoczęto w 2021 roku. Eksperci na bieżąco oceniają postępy i decydują, czy ptaki mają szansę na przetrwanie w nowym środowisku. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy będą wypuszczać bieliki w Hiszpanii przez najbliższe 5 lat.

Hiszpania. Chcą przywrócić w kraju populację bielików

Bieliki to ptaki należące do rodziny jastrzębiowatych. Żywią się głównie rybami, ptactwem wodnym oraz padliną. Gniazdują na wierzchołkach dużych drzew, na konarach przy pniu oraz na półkach urwisk skalnych.

Ze względu na podobieństwo bielika do orłów właściwych gatunek ten ma znaczące miejsce w kulturze. Jako największe ptaki drapieżne, od najdawniejszych czasów wzbudzał on podziw ludzi, często połączony z przekonaniem o nadnaturalnym pochodzeniu tych ptaków. Przyjmuje się, że w godle Polski znajduje się właśnie wizerunek bielika.

Obejrzyj także: Remont gniazda bielika zwyczajnego. Wideo prosto z parku narodowego

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić