Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Zobaczył je w Bieszczadach. Szybko chwycił za telefon i zaczął nagrywać

35
Podziel się:

Leśniczy z Nadleśnictwa Baligród w woj. podkarpackim zarejestrował w Bieszczadach watahę wilków, która oznacza granice swojego terytorium. Zazwyczaj jednak wilki aktywne są w nocy.

Zobaczył je w Bieszczadach. Szybko chwycił za telefon i zaczął nagrywać
Wataha wilków w Bieszczadach. (Lasy Państwowe, Kajetan Duell)

Wilki żyją w grupach rodzinnych, zwanych watahami. W watasze najważniejsza jest para wilków - samiec i samica, która prowadzi grupę na polowanie. Wilki aktywne są zwykle w nocy. W ciągu doby wilki przemierzają nawet kilkadziesiąt kilometrów.

Każda rodzina zajmuje określone terytorium, które znakuje moczem, odchodami i wydzieliną z gruczołów na opuszkach łap, charakterystycznym drapaniem ziemi (zwykle na skrzyżowaniach dróg leśnych) oraz wyciem.

Wilki w  Polsce polują głównie na jelenie, ale chętnie zjadają też sarny, dziki, a także zwierzęta hodowlane, owce czy krowy. Wataha zabija tygodniowo około trzech zwierząt.

Wilki przebywają najchętniej w miejscach odludnych, a jednocześnie obfitujących w zwierzynę. W Polsce można je spotkać w Karpatach i na wschodzie Polski, gdzie zamieszkują wszystkie większe kompleksy leśne. Zagrażają im drogi szybkiego ruchu, rozdzielające ich terytorium. Gdy bowiem wataha zostanie podzielona na mniejsze grupy, jest skazana na wyginięcie.

Leśnicy Lasów Państwowych przypominają, że wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, a jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia.

Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich - podkreślają leśnicy.

Warto pamiętać, by nigdy nie dokarmiać wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Wówczas o ich obecności należy powiadomić właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".

Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. - Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta - podkreślają leśnicy.

Zobacz także: Najdziwniejsze grzyby, które można znaleźć jesienią
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
Ewa 007
3 miesiące temu
Snajperzy "WILCZUREK" zmierzają się w kierunku wschodniego o likwidowaniu ludobójcy zsrr...POWODZENIA PRZYJACIELE! TRZYMAM ZA WAS KCIUKI!
Gajowy
3 miesiące temu
Dałem to zdjęcie bratankowi w 2011 widzę że wysłał do waszej redakcji choć zrobione z 10 lat wcześniej koło roku 2000 trochę nieaktualne mam sporo nowych i lepszych chcecie?
Staruszka
3 miesiące temu
Ale cuda 😆 wilki w Bieszczadach
kat825
3 miesiące temu
Wilki zbierają tłuszcz na zimę, a że tak szybko i w dzień to możliwe że będzie wczesna i sroga zima, trzeba chrust zbierać i mech w szpary upychać.
lok
3 miesiące temu
obecnie wilków jest bardzo dużo osobiście widziałem na lubelszczyźnie watachę 12 sztuk
No cóż
3 miesiące temu
Z opisu dzikich, wystraszonych ewentualnie i nieobliczalnych zwierząt wyłonił się obraz współczesnego człowieka, jest tylko jedno "ale" - wilki są inteligentne.
Pol
3 miesiące temu
Spotkania są niezwykle rzadkie? Redaktor? Zapraszam do Ustrzyk Dolnych. Zagryzły tu łanie na osiedlu pod blokiem.
Gość
3 miesiące temu
Coraz więcej zagrażają psy i inne zwierzęta domowe były też przypadki że wilki zaatakowały ludzi
ess
3 miesiące temu
A szczelby nie miał? Panoszą się zjadają psy i trzodę. Powinno się ich trochę odstrzelić bo człowieka już się nie boją
gajowy
3 miesiące temu
~~ a gdzie mają być !! Las to ich dom.
Edi
3 miesiące temu
Chyba leśniczy chwycił za drona.
rychu'59
3 miesiące temu
A ten leśniczy, to na jakieś drzewo wlazł, czy helikopterem sobie po lesie fruwa?
PATRIOTA 1952...
3 miesiące temu
Watah w Polsce jest około 200. Watacha zjada od 15-20 zwierząt miesięcznie.rocznie to przy 200 watach to średnio 3500 szt .Po co Polakom taki wilk ?.
Mmm
3 miesiące temu
Leśniczy zobaczył wilki i szybko chwycił za telefon. Czy nie dało się, jeszcze szybciej chwycić za telefon, jak je zobaczył?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić