Zostałeś zwolniony? Wiemy, ile możesz być na chorobowym i dostawać zasiłek

7

Pani Monika z Bydgoszczy została zwolniona z pracy z końcem października. Jednak od trzech tygodni przebywa na zwolnieniu lekarskim. Lekarz kobiety widzi podstawy do przedłużenia zwolnienia. Tak więc, jak długo bydgoszczanka może chorować? Czy należy się jej zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne?

Zostałeś zwolniony? Wiemy, ile możesz być na chorobowym i dostawać zasiłek
Zostałeś zwolniony? Wiemy, ile możesz być na chorobowym i dostawać zasiłek (Pixabay)

Do "Gazety Pomorskiej" napisała pani Monika z Bydgoszczy, która została zwolniona z pracy z końcem października.

Od trzech tygodni jestem na zwolnieniu lekarskim. Mam je przedłużone do połowy grudnia. Lekarz widzi podstawy, by mi potem dać kolejne zwolnienie. Jak długo mogę chorować? Ile dostanę zasiłku i czy potem mogę się ubiegać o świadczenie rehabilitacyjne? - pyta czytelniczka.

Na powyżej zadane pytania odpowiedziała Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Z przekazanych przez nią informacji wynika, że prawo do zasiłku chorobowego nie wygasa wraz z rozwiązaniem stosunku pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: TYLKO U NAS! Krupa o rozwodzie z mężem. Dlaczego jeszcze go nie sfinalizowali?

Jak podkreśla, zasiłek przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie ubezpieczenia chorobowego, również za okres nieprzerwanej niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu ubezpieczenia.

Od 1 stycznia 2022 r. zasiłek chorobowy po ustaniu ubezpieczenia chorobowego przysługuje maksymalnie przez 91 dni w przypadku niezdolności do pracy. Należy jednak podkreślić, że nie dotyczy to niezdolności do pracy:

  • spowodowanej gruźlicą,
  • występującej w trakcie ciąży,
  • powstałej wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

- Jeżeli po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. O okolicznościach przyznania tego świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS - mówi Krystyna Michałek, cytowana przez "Gazetę Pomorską".

Dodajmy, że to ZUS odpowiada za wypłatę świadczenia chorobowego po zakończeniu okresu objętego ubezpieczeniem zdrowotnym z tytułu zatrudnienia. Aby otrzymać to świadczenie, byłemu pracownikowi zaleca się złożenie odpowiedniego wniosku w dowolnej placówce ZUS lub za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi:

  • 80 proc. podstawy wymiaru, w tym również za okres pobytu w szpitalu,
  • 100 proc. podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy jest spowodowana m.in.: wypadkiem przy pracy, chorobą zawodową, wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. 100 proc. podstawy wymiaru należy się również za okres ciąży oraz jeśli niezdolność do pracy wystąpi wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Podkreślmy, że wysokość świadczenia chorobowego zależy od podstawy wymiaru składek. Określa się je na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym wystąpiła niezdolność do pracy.

Źródło: Gazeta Pomorska

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić