Co zrobić z choinką po świętach? Trzeba to wiedzieć

12

Jedni rozbierają ją zaraz po świętach, a inni trzymają dopóki nie straci wszystkich igieł. Świąteczne drzewko zazwyczaj trzymamy w domu do 6 stycznia, czyli zbliżającego się święta Trzech Króli. Co zrobić z choinką po świętach? Trzeba to wiedzieć!

Co zrobić z choinką po świętach? Trzeba to wiedzieć
Co zrobić z choinką po świętach? Trzeba to wiedzieć (Adobe Stock)

Żywa choinka to piękna tradycja bożonarodzeniowa. Niestety z czasem zaczyna gubić igły i zamiast przyciągać wzrok swoim pięknem, zaczyna straszyć. To świetny czas, by zdjąć z niej bombki, lampki, łańcuchy i inne ozdoby i zwyczajnie rozebrać dziękując za tegoroczne święta. Gdy już to zrobimy pojawia się jednak pytanie - co zrobić z choinką po świętach?

Jeśli nie wiesz co zrobić z choinką po świętach, wyjaśniamy. Chodzi oczywiście o żywą choinkę, której nie da się złożyć do pudełka i schować na następne lata. Żywą choinkę po świętach należy poddać utylizacji. Jak to zrobić? Przede wszystkim powinniśmy zorientować się, czy w naszej okolicy nie ma specjalnych zbiórek, które nam w tym pomogą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wypożyczalnia choinek: ekologiczny hit. Alternatywa, którą pokochali Polacy

Co zrobić z choinką po świętach? Trzeba to wiedzieć

Przede wszystkim - czytajmy ogłoszenia w naszej okolicy lub bloku. Warto dopytać sąsiadów lub zarządcę budynku czy jest organizowany poświąteczny wywóz odpadów zielonych lub ich zbiórka. Często zdarza się, że mieszkańcy w określonym terminie wynoszą choinki w określone miejsce skąd są zabierane w dalszą drogę.

Co zrobić z choinką po świętach, jeśli specjalny wywóz nie jest organizowany? Należy takie drzewko specjalnie przygotować zanim wyrzucimy je do odpowiedniego kontenera z odpadami biodegradowalnymi. Choinka powinna być rozdrobniona na mniejsze części. Dodatkowo, należy wyjąć ją z doniczki, a tą wrzucić do kontenera z plastikiem lub zachować na przyszłość.

Jeśli nie chcemy rozdrabniać drzewka na mniejsze części, jest ona w dobrym stanie i w donicy, warto dać drzewku drugie życie. Wystarczy odpowiednio ją podlewać i posadzić na działce lub w ogródku. Nie wolno jednak sadzić drzewek bez odpowiedniego pozwolenia zarządcy budynku, by nie zaszkodzić naszej okolicy. Choinkę można również wykorzystać jako ocieplenie dla innych roślin, a następnie przekompostować.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić