Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 
aktualizacja 

Smutny widok na porodówce. Fioletowy motyl. Wiesz, co oznacza?

56

Fioletowy motyl na łóżeczkach w salach poporodowych jest coraz częściej spotykanym symbolem. Jest znany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Taka naklejka jednak nie jest ozdobą. Wiąże się z bardzo przykrą historią rodziców.

Smutny widok na porodówce. Fioletowy motyl. Wiesz, co oznacza?
Naklejka fioletowego motyla na dziecięcym łóżeczku w szpitalu (YouTube)

Fioletowy motyl na łóżeczkach w salach poporodowych? To nie wymysł lekarzy, czy starszego rodzeństwa.

Taka naklejka to symbol, z którym wiąże się przykra historia. Maluchy, przy których go nalepiono urodziły się z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. To oznacza, że stracili braciszka lub siostrzyczkę.

Historia fioletowego motyla

Skąd wziął się pomysł akurat na fioletowego motyla? Millie Smith i Lewis Cann, młode małżeństwo z Wielkiej Brytanii spotkało się z przykrą uwagą ze strony innej mamy.

Ta druga w sposób żartobliwy powiedziała, że Millie "może się cieszyć, że ma tylko jedno dziecko do wykarmienia". Niestety, kobieta nie wiedziała, że Smith była w ciąży bliźniaczej, z której na świat przyszły dwie dziewczynki - jedna silna i zdrowa, druga zaś nie miała znacznej części mózgu i po długiej walce na oddziale intensywnej terapii zmarła.

Te słowa jednak bardzo zraniły młodą mamę. Zaczęła więc szukać symbolu dla kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji. Wtedy właśnie pomyślała o fioletowym motylu.

Kolor fioletowy jest kolorem uniwersalnym, pasującym zarówno dla chłopca jak i dziewczynki. Motyl z kolei to symbol przemijalności i przeistaczania się w coś pięknego, a także małego i delikatnego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić