Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

Smutny widok na porodówce. Fioletowy motyl. Wiesz, co oznacza?

18
Podziel się:

Fioletowy motyl na łóżeczkach w salach poporodowych jest coraz częściej spotykanym symbolem. Jest znany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Taka naklejka jednak nie jest ozdobą. Wiąże się z bardzo przykrą historią rodziców.

Smutny widok na porodówce. Fioletowy motyl. Wiesz, co oznacza?
Naklejka fioletowego motyla na dziecięcym łóżeczku w szpitalu (YouTube)

Fioletowy motyl na łóżeczkach w salach poporodowych? To nie wymysł lekarzy, czy starszego rodzeństwa.

Taka naklejka to symbol, z którym wiąże się przykra historia. Maluchy, przy których go nalepiono urodziły się z ciąży mnogiej, z której nie wszystkie dzieci przeżyły. To oznacza, że stracili braciszka lub siostrzyczkę.

Historia fioletowego motyla

Skąd wziął się pomysł akurat na fioletowego motyla? Millie Smith i Lewis Cann, młode małżeństwo z Wielkiej Brytanii spotkało się z przykrą uwagą ze strony innej mamy.

Ta druga w sposób żartobliwy powiedziała, że Millie "może się cieszyć, że ma tylko jedno dziecko do wykarmienia". Niestety, kobieta nie wiedziała, że Smith była w ciąży bliźniaczej, z której na świat przyszły dwie dziewczynki - jedna silna i zdrowa, druga zaś nie miała znacznej części mózgu i po długiej walce na oddziale intensywnej terapii zmarła.

Te słowa jednak bardzo zraniły młodą mamę. Zaczęła więc szukać symbolu dla kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji. Wtedy właśnie pomyślała o fioletowym motylu.

Kolor fioletowy jest kolorem uniwersalnym, pasującym zarówno dla chłopca jak i dziewczynki. Motyl z kolei to symbol przemijalności i przeistaczania się w coś pięknego, a także małego i delikatnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
cbdu
4 miesiące temu
A ja chciałbym wiedzieć, że miałem brata lub siostrę. Pewnie żyłbym mądrzej, bardziej odpowiedzialnie, mając świadomość że zostałem obdarowany życiem i otrzymałem już na początku wiele więcej od wielu innych. To zobowiązuje. I bardzo dobrze. Nikt nie mówił że dobrze jest żyć łatwo, bezmyślnie i nieodpowiedzialnie. To nie "nienormalność" albo ciężar, którego nie bardzo ma się ochotę nosić. To zwykła droga by stać się człowiekiem, jej omijanie czy odrzucanie daje bardzo kiepskie dla wszystkich efekty.
Odp
4 miesiące temu
Jeśli było bez mózgu, to lepiej, bo znów zaliliłoby elektorat PiS.
Ttzeźwopatrzą...
4 miesiące temu
Bardzo delikatny temat. Myślę jednak, z podobnie jak tęczowe dzieci tak i dzieci z fioletowym motylem...gdyby same miały wybierać, to wolałyby aby w żaden sposób nie kojarzono ich istnienia że śmiercią rodzeństwa. To jest swoiste obciążenie od samego początku życia. Może prowadzić do poczucia winy w późniejszym wieku. Winy, że się żyje a brat albo siostra nie. A to już poważna dewastacja psychiki człowieka
Ten co wie i ...
4 miesiące temu
Ludzie nie wiecie co piszecie zwracam się do hejterow zmieńcie postępowanie na milosc koniec jest bliski
Ona
4 miesiące temu
Wybór nie nakaz ,, błyskawica
Aga
4 miesiące temu
Już nigdy nie xhciałabym być płodem a potem dzieckiem.
vreve
4 miesiące temu
Ten motyl to wyraz ulgi, której nie wypada głośno wyrazić?
TrissM.
4 miesiące temu
Proponuję jeszcze u alkoholika na łóżku wywiesić białą myszkę, u pacjenta z clostridium brązową plamkę, u cukrzyków zdobiony torcik a u anemików białego konia.
New week
4 miesiące temu
To teraz zaczniemy popełnić, zaginając czyjs egoizm.
Niki
4 miesiące temu
Przestańcie się tak trząść nad tymi dzieciakami!!! Dziecko zawsze można sobie zrobić nowe. Aa nowej planety nie będzie. Lepiej skupić się na ochronie środowiska naturalnego i zahamowaniu niekorzystnych zmian.
gp56
4 miesiące temu
Ludzie dlaczego jesteście tak inteligentni inaczej /przynajmniej niektórzy /
plus caritas
4 miesiące temu
Piękny symbol. I pewnie dobrze mieć kochającego brata czy siostrę, których dusza będzie się żyjącym z góry opiekować. A pamięć o nich będzie motywacją, by dobrze wykorzystać życie i zrobić w nim to wszystko, co im nie było dane.
1650
4 miesiące temu
Kolejny wzór kościelny do naśladowania jak odbierać nauki Jezusa
Anty debil
4 miesiące temu
Jeszcze nie świadome niemowlę a już ma przez debili szykowaną traumę. Ty żyjesz a braciszek nie. Ma bić ci smutno. To twoja wina.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić