Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Jest księdzem i ma troje dzieci. "Nie wyobrażam sobie celibatu"

92
Podziel się:

Grekokatolicki ksiądz Igor Hubacz ma żonę i trójkę dzieci. Kapłan nie wyobraża sobie życia w celibacie. "Gdybym nie mógł założyć rodziny, byłbym gorszym kapłanem" - twierdzi duchowny.

Jest księdzem i ma troje dzieci. "Nie wyobrażam sobie celibatu"
Grekokatolicki ksiądz Igor Hubacz z dziećmi. (Facebook)

Igor Hubacz jest żonatym kapłanem Kościoła greckokatolickiego eparchii olsztyńsko-gdańskiej. W rozmowie z portalem ekai.pl wytłumaczył, jakie muszą być spełnione warunki, by ksiądz mógł zawrzeć związek małżeński.

Musi być zachowana kolejność przyjęcia sakramentów służby. Czyli kandydat do kapłaństwa musi najpierw wstąpić w związek małżeński i dopiero później może przyjąć sakrament święceń. Można to ująć takimi słowami: można wyświęcić ożenionego, nie można ożenić wyświęconego. Podobnie w sytuacji, kiedy kapłan żonaty owdowieje, to ponownie nie może wejść w związek małżeński, dlatego że nastąpiły już święcenia - wyjaśnia ksiądz.

Ks. Igor Hubacz święcenia kapłańskie przyjął w 2015 r. W tym samym roku wstąpił także w związek małżeński. Od tego czasu trzykrotnie został ojcem.

Nie wyobrażam sobie siebie jako kapłana w celibacie. Albo bym nie był kapłanem, gdybym nie mógł założyć rodziny, albo byłbym gorszym kapłanem. Staram się oczywiście być jak najlepszym księdzem, ale na pewno nie byłbym tak dobrym księdzem, gdybym nie miał rodziny - wyznał grekokatolicki ksiądz w rozmowie z portalem ekai.pl

- Rodzina jest dla mnie niezwykłą podporą. Święty Jan Chryzostom mówi o rodzinie jako Kościele w miniaturze. Kiedyś słyszałem takie zdanie, że jeśli będziesz dobrym mężem i ojcem w swojej rodzinie, to będziesz też dobrym księdzem. Na pewno moja żona jest osobą, która niezwykle mnie wspiera. Również nic tak nie dodaje sił, jak powrót do domu i możliwość spędzenia wieczoru z rodziną i pobawienie się z dziećmi - tłumaczy kapłan.

Ks. Hubacz podkreśla, że posiadanie rodziny pomaga mu w zrozumieniu problemów innych ludzi. - Przyznaję, że czasem jest trudno, tych obowiązków jest bardzo dużo: pełnię funkcję wikariusza w parafii, jestem od niedawna kanclerzem kurii, uczę w szkole katechezy, jestem w trakcie pisania doktoratu, i pogodzić to wszystko nie jest łatwo - mówi.

Kto utrzymuje rodzinę księdza?

Ksiądz zdradził również w rozmowie, czy parafie greckokatolickie utrzymują rodziny kapłanów. - Parafie greckokatolickie nie są parafiami dużymi. Na parafii nie spoczywa jako taki obowiązek utrzymania rodziny. Żony kapłanów w większości przypadków pracują. W XXI wieku kobiety chcą być aktywne zawodowo, i to jest zrozumiałe, że kobieta chce pracować i też w taki sposób się realizować - tłumaczy.

Zobacz także: Jak ukrócić zapędy Rosji? "To daje Putinowi do myślenia"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(92)
?????
4 miesiące temu
Prawosawny to batiuszka, protestancki to pastor, rzymskokatolicki to ksiądz. Co za nieuk wymyślił tytuł?
Janek
4 miesiące temu
Wybierzcie PO to będzie cała Polska Niemiecka To jest pop lub batiuszka którzy posiadają żony legalnie
antyfan
4 miesiące temu
od kiedy grekokatolicki duchowny, to ksiądz?
Natychmiast !...
4 miesiące temu
A Niemcy większość mediów w Polsce ! Trzeba koniecznie Uwolnić Polskę od wrogiej germańskiej narracji !!!!!!!!!!!!!
Wyższe cele
4 miesiące temu
Podporą i wsparciem to powinien być Pan Jezus. On chce być na pierwszym miejscu i to Jemu należy poświęcać czas zamiast zajmować się sprawami świata i dobrostanem własnej rodziny. Kapłaństwo to specjalna posługa dla powołanych. Kapłan ma wielką odpowiedzialność przed Bogiem, to nie jest zwykła praca.
xxx
4 miesiące temu
To w kościele katolickim nie przejdzie. Jeszcze dzieci księży by się zaczęły upominać o majątek. Kościół na to nie pozwoli.
Blue
4 miesiące temu
Nie przesadzacie z tym świeceniem wszystkiego i wszystkich? Przecież to tylko nic nie znaczący gest. Lepiej wierzyć, jak kwakrzy, że każdy człowiek ma w sobie część Boga i nie potrzebuje święconych pośredników, którzy oddzielają go od Pana murem rytuałów i symboli?
babcia
4 miesiące temu
Nasi ksieza tez powinni miec rodziny dzieci ,niech się przekonają jak trudno wychowac dzieci na dobrych ludzi .
żałosne
4 miesiące temu
dla mnie ksiądz z dziećmi to nie ksiądz!!!! także żaden z niego ksiądz
prawda
4 miesiące temu
:):)
bogdan1
4 miesiące temu
O ile mi wiadomo to zwierzchnikiem Kościoła Grekokatolickiego jest Watykan czyli chcąc czy nie chcąc wprowadził celibat u podopiecznych, których wykradł podstępem prawosławnym.
ddd
4 miesiące temu
Celibat wymyslij Rzym aby sie kasa nie rozchodzila na lewo i prawo
Dmitro
4 miesiące temu
Jak do nas wkroczą, to zniosą celibat i wszyscy będą mieli rodziny.
danny
4 miesiące temu
pracowałem kiedyś z zoną pastora ewangelickiego- fajna, normalna, bardzo pozytywna rodzina.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić