aktualizacja 

Mała kokardka z przodu majtek. Niewielu wie, do czego służy

459

Mała kokardka z przodu majtek to nie tylko ozdoba. Kobiety, które noszą je codziennie nie zdają sobie sprawy, że historia małej kokardki ma długą tradycję.

Mała kokardka z przodu majtek. Niewielu wie, do czego służy
Majtki z kokardką. Do czego służy ta ozdoba? (Pexels)

Niemal w każdym sklepie z bielizną można znaleźć damskie majtki, które u góry mają przyszytą kokardkę. W dzisiejszych czasach pełni głównie funkcję ozdobną, jednak nie zawsze tak było. Jaka jest historia malutkiej kokardki?

Wiele kobiet być może nawet nie zauważa małej kokardki z przodu swojej bielizny. Przyzwyczajenie bierze górę i nie zastanawiamy się nad tym, dlaczego ten mały element się tam znajduje.

Dawniej kokardka miała być pomocą w rozpoznaniu... przodu bielizny. Kiedyś kobiety musiały ubierać się po ciemku, ponieważ prąd zwyczajnie nie istniał. Malutka kokardka zdecydowanie ułatwiała sprawę ubioru, a przede wszystkim pozwalała oszczędzić kilka sekund o poranku.

Historia dzisiejszej ozdoby może pochodzić też z czasów, gdy w bieliźnie nie można było znaleźć elastycznej gumki. Wstążkę przewiązywało się wtedy przez kilka dziurek, a następnie zawiązywało z przodu na kokardkę, by bielizna trzymała się na swoim miejscu.

Co ciekawe, takie rozwiązanie stosowali również, ale i przede wszystkim... mężczyźni. Wynika to z wielu źródeł historycznych. Dopiero ilustracja znajdująca się w niemieckim przekładzie lektury "O słynnych kobietach" Giovanniego Boccaccio, opublikowanego w 1474 roku, przedstawia Semiramis, królową Asyryjczyków i dwie jej damy dworu w majtkach.

Zobacz także: Dlaczego nie powinnyśmy nosić stringów zimą?
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić