Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Zuzanna Sierzputowska
|

Zostaw majtki daleko od łóżka. Na efekty nie będziesz długo czekać

431
Podziel się

Piżama, koszula nocna, bielizna? Nic z tych rzeczy! Według badań, śpiąc nago czerpiemy najwięcej korzyści. Warto je poznać i na własnej skórze się przekonać, jak w ten sposób poprawi się jakość naszego życia.

Zostaw majtki daleko od łóżka. Na efekty nie będziesz długo czekać
Spanie nago ma wiele zalet (Getty Images)

Dlaczego warto spać nago? Naukowcy, podpierając się badaniami, starają się uświadomić ludzi, jak dobry wpływ ma zostawienie bielizny i piżamy daleko od łóżka. Choć przeprowadzane ankiety i konsultacje telefoniczne pokazują, że wciąż większość ludzi na świecie wybiera piżamę lub bieliznę, rośnie społeczna świadomość i liczba osób śpiących w "stroju Adama i Ewy". Jakie są zatem zalety spania nago?

Specjaliści potwierdzają. Oto korzyści spania bez piżamy

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, co do podjęcia takiej decyzji, warto poznać zalety spania nago. A jest ich całkiem sporo. Specjaliści podkreślają, że spanie bez bielizny czy piżamy wpływa nie tylko na higienę, lecz także m.in. na relacje z partnerem. O czym jeszcze informują eksperci?

Lepsza jakość snu

Warto zacząć od tego, że kiedy nie będziemy spać w piżamie, poczujemy większy komfort. To z kolei przełoży się na to, że nasz sen będzie głębszy. Badacze Uniwersytetu w Amsterdamie tłumaczą, że spanie nago sprawia, że rzadziej przebudzamy się w nocy i szybciej zasypiamy - dzieje się tak za sprawą obniżonej temperatury ciała.

Poprawa rytmu dobowego i... utrzymanie linii

Ten punkt łączy się z poprzednim - lepszy sen równa się poprawie funkcjonowania na co dzień. Wysypianie się sprawia, że regulujemy gospodarkę hormonalną, co usprawnia nasz rytm dnia. Posiadanie większej ilości energii przyczynia się również do tego, że czujemy się szczęśliwsi, a co z tym idzie - rzadziej sięgamy po niezdrowe przekąski oraz słodycze. Jak widać, zyska też na tym nasza figura.

Budowanie bliskości

Dzielenie łóżka z partnerem sprawia, że zaczynają łączyć nas trwalsze więzi. Naukowy dodają, że kiedy śpimy nago, relacje te stają się jeszcze bliższe. Udowodniono bowiem, że dzięki takiemu kontaktowi zwiększa się wydzielanie oksytocyny, czyli tzw. hormonu miłości. Dotyk podwyższa również nasze libido, co również przełoży się na szczęście w związku.

Poprawa ogólnego stanu zdrowia

Usprawnia krążenie krwi, zapobiega infekcjom intymnym, ale też... zatrzymuje starzenie się skóry. Spanie nago ma zbawienny wpływ nie tylko na samopoczucie, lecz także zdrowie. Podczas snu bez piżamy nasza skóra oddycha, co sprawia, że lepiej odpoczywa i szybciej się regeneruje.

Jak śpi świat?

Sen nago spędza niektórym badaczom sen z powiek. Według danych opublikowanych w 2020 roku przez National Sleep Foundation, najwięcej osób śpiących nago jest w Wielkiej Brytanii - zadeklarowało tak 30 procent obywateli, biorących udział w ankiecie. Drugie miejsce w zestawieniu należy do Kanadyjczyków (14 procent), a ostatni na podium są Meksykanie z wynikiem 12 procent.

Zobacz także: Poranna drzemka. Jak spać, by obudzić się wypoczętym?
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(431)
Rozbawiony
1 tyg. temu
W nocy sie poce, zmieniam bielizne i pizame rano . Spiac nago spoce koldre przescieradlo i poduszke, nie mam zamiaru prac poscieli codziennie, robie to raz w tygodniu.
Adam z Łodzi.
1 tyg. temu
Całe dorosłe życie tak śpię. Polecam.
robpol
2 tyg. temu
Dziękuję PiS, Ja tak zacznę od tego roku... po pierwszej wypłacie w 2022 nie stać mnie na piżamę...
Bob
2 tyg. temu
Ja też tak śpię i polecam
...
2 tyg. temu
Ja tak śpię od 2009 roku-polecam!
chetny
2 tyg. temu
Szukam pani do przeprowadzenia kilkunocnego eksperymentu potwierdzajacego .
tumi
2 tyg. temu
spanie nago w starszym wieku jest dosyć ryzykowne bo mając sklerozę można , zwłaszcza w lecie, w takim stanie wstać rano i iść do sklepu albo na poranną mszę...
dede
2 tyg. temu
o ja, a ja całe zycie w barchanach
lol
2 tyg. temu
dzieci będą zachwycone nowym pomysłem ;)
Kudłaty
2 tyg. temu
Ja śpię w piżamie ale codziennie śnią mnie się gole baby,, rano nawet biorę tabletki na nadciśnienie
Bez portek be...
2 tyg. temu
Spanie na golasa czy spanie na klatce.spanie na siłę.nie spanie stanie po obus stronach zwierciadła... każdy lubi co lubi nie każdy lubić da
Wacek
2 tyg. temu
Ciekawe czy szalona Kryśka z Trybunału też śpi bez gaci ;)
Johnny Manero...
2 tyg. temu
Sam już nie wiem . Parę razy zostawiłem daleko od łóżka i pralki . Raz dostałem nimi w twarz . Może to i zdrowe .
Ala ma kota
2 tyg. temu
Jwstem z Polski zawsze spalam nago nie wyobrazam sobie ze mogo by byc inaczej 😀😃👍
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić