Najsłynniejsze dziennikarki TVP. Tak kiedyś wyglądały

5

Telewizja Polska przez wiele lat była wyznacznikiem jakości dziennikarstwa. W państwowej stacji pracowało wielu dziennikarzy, którzy dziś spełniają się w innych miejscach lub zawodach. Jak zmieniły się na przestrzeni lat najsłynniejsze prezenterki TVP?

Najsłynniejsze dziennikarki TVP. Tak kiedyś wyglądały
TVP (AKPA)

Przez lata w TVP pojawiło się wiele znanych dziennikarek i prezenterek, które na lata zapisały się w historii programów informacyjnych. Część ma za sobą przygodę z telewizją publiczną, a część nadal tam pracuje. Jak zmieniły się przez lata?

Danuta Holecka

Danuta Holecka swoją przygodę z TVP zaczęła w latach 90. Wygrała konkurs na prezentera i została zaproszona do pracy na Woronicza. Zaczynała od relacjonowania obrad Sejmu, a przez kolejne lata była związana z serwisami regionalnymi.

Chociaż pierwsze wydania "Wiadomości" prowadziła już w 1997 roku, to na stałe związała się z tym formatem po 2016 roku. Wtedy też zaczęto jej zarzucać, że przedstawia wiadomości w sposób stronniczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #KresyŚwiata: Cała prawda o Korei Północnej. Polak zdradza kulisy państwa Kimów

Od niedawna mówi się, że rezygnuje z pracy w TVP. Według ustaleń Gazeta.pl dziennikarka zdecydowała, że 13 grudnia przestanie prowadzić główne wydanie "Wiadomości". Tego dnia zostanie także zaprzysiężony rząd Donalda Tuska.

Jolanta Pieńkowska

Pracę w TVP Jolanta Pieńkowska rozpoczęła w roku 1990. Przez kolejnych 14 lat była prowadzącą głównego wydania "Wiadomości". Poinformowała widzów m.in. o zamachach 11 września na WTC i Pentagon.

Ja miałam to szczęście, że zaczęłam pracować w nowych "Wiadomościach", a nie "Dzienniku Telewizyjnym". My jako zespół tych powstających "Wiadomości" mieliśmy poczucie, że budujemy nową Polskę — wspominała w rozmowie z Mateuszem Hładkim.

Po latach dziennikarka przeszła do TVN i tam rozwinęła swoją karierę. Współprowadziła m.in. "Dzień Dobry TVN" i "Miasto kobiet". Później prezentowała wiadomości w "Faktach" i programie "Fakty po faktach".

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor w 1986 została spikerką TVP, a w 1993 zaczęła pracować w dziale oprawy i promocji TVP1. Przez lata prowadziła wiele programów m.in. "Apetyt na zdrowie", czy "Pytanie na śniadanie".

Zjechałam dużą część świata, bo robiłam dużo rzeczy za granicą. Wymyślałam program, pisałam scenariusz i mogłam go realizować. To był też czas, w którym nie było innej telewizji. W tamtym czasie to było jedyne okno. Myślę, że każdy czas, kiedy byliśmy młodsi, wspominamy dobrze – mówiła dla serwisu Pomponik o pracy w TVP.

Niestety po 30 latach Katarzyna Dowbor z TVP została zwolniona. Dziennikarka i prezenterka powiedziała, że powodem był jej wiek. Telewizja chciała postawić na nowe i młode twarze.

To oni zrezygnowali ze mnie. Telewizja po 30 latach powiedziała, że stawia na młodych i pozbyła się mnie. To było niefajne i przykre. Robiono czystki. Pozbyli się też innych koleżanek i kolegów. Zabolało mnie to – powiedziała.
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić