Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Ślub w maseczkach? Przepisy są wciąż niejasne

9
Podziel się:

Przepisy, które zostały wprowadzone podczas pandemii nie precyzują jak ma wyglądać ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Nie wiadomo dokładnie, kto est zwolniony z obowiązku noszenia maseczki i z jaką karą trzeba się liczyć w momencie złamania zasad.

Ślub w maseczkach? Przepisy są wciąż niejasne
Ślub w maseczkach? (Pixabay)

W czasach pandemii organizacja ślubów stała się jeszcze większym wyzwaniem. Przez dynamicznie zmieniającą się sytuację i przepisy, para młoda często do ostatniej chwili nie wie jak dokładnie będzie wyglądać ceremonia i wesele.

Czy maseczki są potrzebne na ślubach?

Jak się okazuje osoby, które planują wziąć ślub w USC muszą bardzo uważać. Przepisy są w tym przypadku bardzo niejasne.

Pomimo tego, do dziś precyzyjnie nie ustalono limitu osób na ślubach cywilnych. W konsekwencji poszczególne urzędy stanu cywilnego dowolnie interpretują przepisy rozporządzenia w tym zakresie – mówi dla portalu prawo.pl Anita Zych, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie.

Ustawa, wedle której ustalono zasady była kilkukrotnie nowelizowana. W 2021 roku zainteresował się nią Rzecznik Praw Obywatelskich. W maju 2021 roku Departament Spraw Obywatelskich MSWiA stwierdził, że za rozporządzenia odpowiada Rada Ministrów. W urzędach panuje zatem samowolka i każdy interpretuje przepisy po swojemu.

W Krakowie śluby odbywają się w trzech lokalizacjach i może w nich uczestniczyć maksymalnie 25, 10 i 5 osób. W Szczecinie na ślubie może pojawić się aż 30 osób, ponieważ tyle zmieści tamtejsza sala ślubów.

Oprócz limitów i szczepień niejasne jest także, kto musi mieć na sobie maseczkę. Przepisy nie określają czy z tego obowiązku zwolnieni są tylko państwo młodzi, czy także świadkowie. Urzędnicy muszą samodzielnie interpretować prawo, a później podejmować decyzje.

Przepis jest nieprecyzyjny i prowadzi do wielu nieporozumień, ponieważ nie wskazuje wprost - kto na ceremonii zawarcia związku małżeńskiego może być zwolniony z konieczności zakładania maseczki na nos i usta. To jest czy tylko nupturienci, czy również świadkowie i zaproszeni na ceremonię goście, jak również czy owo zwolnienie obejmuje całą ceremonię, czy tylko czas na składanie przysięgi przez nupturientów – mówi Anita Zych.
Zobacz także: Meteotsunami u wybrzeży Portugalii i Hiszpanii. Powodem wybuch wulkanu blisko wysp Tonga
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
Gość
4 miesiące temu
zakonczyc ta farse!!!!
Jeden
4 miesiące temu
Może strój NASA. Tędy 100% będą bezpieczny.
Jjkkoo
4 miesiące temu
Tylko kurski i jego spędy bez maseczek
emp
4 miesiące temu
problemem w czasie wyborów będzie odsłanianie ust dla identyfikacji. Na razie wirusy są coraz bardziej zaraźliwe, nic nie chroni, tylko prawidłowo założona maseczka. Wirusy w dużym stopniu opadają, a maseczka wyłapuje wszystkie krople(dobrze założona).
Filozof
4 miesiące temu
Wyobraźcie sobie ze wynajdują szczepionkę antykoncepcyjną. Ale producent i tak zaleca zakładać prezerwatywę. Szczepicie się? Czy jednak dochodzicie do wniosku, że ta szczepionka nie ma sensu? (biorąc pod uwagę, że może mieć skutki uboczne)
Vince
4 miesiące temu
Wszystkie te przepisy ustanowione przez rząd są pisane na papierze toaletowym, bo przecież nie ma ustawy o covidzie. Wszystkie te przepisy są tylko po to żeby nami Polakami zamiatać swoje brudne rządowe podwórko. Ludzie obudźcie się, to jest zniewolenie.
ZKK
4 miesiące temu
eliksir szkodzi
Neron
4 miesiące temu
I właśnie to jest najśmieszniejsze w tej pandemii. Że nikt tak naprawdę nie wie co z nią zrobić. Więc wymyślają na kolanie kolejne "zasady", które nie mają najmniejszego sensu.
Wolna Polska
4 miesiące temu
Na Sylwestra w Zakopanem można było bez maseczki...to teraz sobie w .... Wsadźcie te swoje przepisy!!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić