Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Syn Gierka poszedł na film o ojcu. Tak go skwitował

262
Podziel się:

We wtorek odbyła się uroczysta premiera głośno zapowiadanego filmu "Gierek". Syn I sekretarza PZPR obejrzał już produkcję opowiadającą o życiu jego ojca i opowiedział o niej w rozmowie z "Super Expressem".

Syn Gierka poszedł na film o ojcu. Tak go skwitował
I sekretarz KC PZPR Edward Gierek (PAP, Jan Morek)

18 stycznia w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej odbyła się uroczysta premiera filmu "Gierek". Widzowie w całej Polsce będą mogli zobaczyć tę produkcję już trzy dni później. Oprócz obsady wśród gości znalazł się syn Edwarda Gierka - Adam. Były europarlamentarzysta został tam zaproszony przez prezydenta miasta gospodarza wydarzenia.

Prof. Adam Gierek porozmawiał o "Gierku" z "Super Expressem". W wywiadzie przyznał, że cieszy się z powstania filmu o życiu jego ojca. Eurodeputowany widział już w surowej wersji. Po seansie potwierdził, że produkcja podobała mu się i jest zgodna z prawdą historyczną. Jednocześnie opowiedział czego mu zabrakło. Jego zdaniem nie było w nim scen plenerowych, które pokazałyby co działo się w tamtych latach.

Tak, widziałem, ale on był jeszcze przedstawiony w surowej wersji, przedprodukcyjnej (...) Uważam, że film jest oparty na prawdzie, prawdzie historycznej (...) Owszem, trzyma widza w napięciu, trzyma jego uwagę, tempo w filmie jest szybkie, jest nakręcony wręcz w stylu hollywoodzkim, ale… Ale brakuje w nim scen, nazwałbym je plenerowymi, w których pokazane byłoby, co w tych latach, o których opowiada ‘Gierek", działo się - przyznał w rozmowie z SE prof. Adam Gierek.

Według eurodeputowanego wydarzenia w "Gierku" są przedstawione w bondowskim stylu. Adam Gierek obawiał się, że film o jego ojcu będzie nadmiernie "mitologizowywać" postać I sekretarza. Na szczęście wg niego twórcy sprostali zadaniu i trafili w tzw. środek. Profesor uważa również, że produkcja ta jest potrzebna, gdyż od czasów urzędowania jego ojca minęło już pół wieku.

Wydarzenia pokazane są, powiedziałbym, w bondowskim stylu. Jest w nim akcja. Są pokazane te wszystkie intrygi, które wtedy były w kręgach władzy i które są i teraz (...) Według mej opinii twórcy "Gierka" trafili w tzw. środek. Uważam, że ten film jest potrzebny (...) Minęło już pół wieku, od czasu kiedy ojciec został I sekretarzem KC PZPR (...) To jest dobre dla młodego pokolenia - stwiedził były eurodeputowany.

Adam Gierek został zapytany również o potencjalną oglądalność "Gierka". Według niego wielu Polaków wybierze się do kina, aby zobaczyć tę produkcję. Syn sekretarza obawia się jednak, że wśród nich może zabraknąć osób starszych. Ci jego zdaniem mogą pozostać w domu w obawie przed pandemią koronawirusa. Dodał, że wg niego "Gierek" powinien być dostępny dla nich również w innej formie.

Sądzę, że będzie miał oglądalność. Nie sądzę, by do kin poszli przede wszystkim ludzie starsi. Może niektórzy pójdą. Większość jednak nie wybierze się do kina, bo to są ludzie schorowani, a na dodatek mamy czas epidemii. Przydałby się więc dla nich jakiś inny środek przekazu, może telewizja, kablówka? - twierdzi Adam Gierek.
Zobacz także: Ustawa o testach pracowników? Komentarz wiceministra zdrowia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(262)
kloij
4 miesiące temu
to był prosty człowiek ... ale z klasą .!! nie to co dzisiejsi pucybuty macrelowej ., macarona i inne decybele ...!!
henryk
4 miesiące temu
Gierek musiał odejść bo tak chciało ---jaruz alem----
Adam N 1973
4 miesiące temu
Mój wpis wyceniający wartość inwestycji Gierka robiłem na szybko. I to właściwie nad ranem, więc umysł też już nie tak bystry. Zawsze wolę coś nie doszacować, niż PRZESZACOWAĆ i później dawać powód do żartów, że według mnie za Gierka byliśmy 10 gospodarką świata 😁. Teraz aspirujemy do bycia w pierwszej 20tce najlepiej rozwiniętych krajów świata, a wtedy kto wie czy w niej nie byliśmy. Problemem jest wycena ówczesnego REALNEGO PKB PRL. Więc jaka była wartość majątku wybudowanego za pożyczki? Pytanie czy wszystko co wybudowano za Gierka to w 100% za pożyczki, czy część inwestycji pokrywaliśmy z krajowych środków. Nie mam takich danych, ale raczej nie. Wiele inwestycji Gierka przetrwało do dzisiaj. To nie tylko drogi i koleje, jak "gierkówka", ale też wieżowce w miastach, z których wiele stoi do dzisiaj. I stadiony. I lotniska. I dworce kolejowe. I inne budynki użyteczności publicznej, jak szkoły czy teatry. No i przede wszystkim OSIEDLA z tak wyszydzanej wielkiej płyty, które stoją do dzisiaj i okazały się trwalsze od tych budynków stawianych na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Ale nie tylko to przetrwało, bo też jakaś część przedsiębiorstw która nie została zniszczona lub sprzedana za marne grosze, czy nawet za 1 złotówkę, jak podobno bielskie zakłady FSO łącznie z ich osiedlami robotniczymi. Dzisiaj najbardziej znane takie przedsiębiorstwa to rafineria gdańska i elektrownia Bełchatów. Myślę że KAŻDY pożyczony dolar został przetworzony na KILKANAŚCIE dolarów wartości majątku trwałego. I czy rzeczywiście te pożyczki pogrążyły PRL? Bzdura. Przyszło nam zapłacić za "karnawał Solidarności", chociaż oczywiście wolność jest warta strat i wyrzeczeń. Ale co zrobiliśmy z tym majątkiem, który nie został zmarnowany w latach 80tych (przeciwnie, powstało trochę nowych zakładów i osiedli) gdy już mieliśmy wolność po 1989??? Ech, szkoda gadać 😐😒 Jeden z "młodych" liberałów na forach zarzucił Gierkowi że zadłużył Polskę na 40 mld dolarów i że stanowiło to 85% naszego PKB. BZDURA!!! 40 mld dolarów to było pod koniec lat osiemdziesiątych. I stanowiło około 40% naszego PKB, bo choćby wyceniać wartość ówczesnej złotówki najniżej, to PKB PRL w 1989 nie było mniej niż 100 mld dolarów. Ostatnia rata długu Gierka, po częściowych umorzeniach, głównie odsetek, została spłacona w 2009 czy 2011, kiedy nowe długi przekraczały 600 mld zł, a w 2015 950 mld. Dzisiaj nasz dług publiczny wynosi około 1450 mld, prawie 60% PKB. A liberałowie rządzący w miastach odpowiadają za połowę wzrostu zadłużenia PKB przez ostatnie 6 lat. Więc kto był lepszym biznesmenem, kto się lepiej znał na interesach?? Pogardzany i ośmieszany przez liberałów I sekretarz Edward Gierek, czy "wykształceni" liberałowie którzy z niego szydzą??
Adam N 1973
4 miesiące temu
Poprawka. Błędnie wpisałem ostatnią datę. Chodzi o lata 1990-2001, nie 1990-2021. Straty 2,5 bln zł MINIMUM to przez 11 lat, a nie cały okres po 1989
Profesor
4 miesiące temu
Adam jest zaszczepiony?
JózefBąk
4 miesiące temu
My z tatom wiemy, że to lipa.
Peter
4 miesiące temu
Dzien dobry. Klania sie Peter z Toronto, Kanada. Czytajac historie otwarcia pralni Tow. Sw. Beata Alberta, bylem a stanie szoku Tutaj w Kanadzie, wnajbardziej z sekularyzowanym i multiculturalism panstwie na swiecie, pomysl "blatantnej" dyskryminacji przeciwko orzedstawicielowi grupy wyznaniowej, byloby kompletnie NIE do pomyslenia. Jest tutaj normalna rzecza ze instytucje, ktirecw jakiejkolwiek formiecsa zwiazane z "gmina" wyznaniowa maja prawo zaprosic przedstawiciela tegoz wyznania!! Kiedy otwieral sie oddzial polskiej Credit Union byli zaproszeni oprocz Mera miasta, przedstawiciele koscielni lacxnie z biskupem. To nie bylo nabozenstwo. Nokomis by na mysl ze "sponsorow" by przyszlo do glowy powiedziec ze sobie nie zycza kogokolwiek. To by wyladowalo w Trybunale Praw Czlowieka. Nie wiem, nie moge zrozumiec patologji myslenia moich rodakow w Polsce. To jest kompletny OBLED. Pod rozwage. God bless. Peter Zawadowski. 22nd of January, 2022.
Adam N 1973
4 miesiące temu
Kiedy Gierek został odsunięty od władzy, dług zagraniczny wynosił 24 mld dolarów. Do końca lat osiemdziesiątych urósł do 40 mld dolarów, chociaż część była spłacana na bieżąco. Byłoby to około 100 mld dzisiejszych dolarów. Tylko teraz porównajmy jakie były zyski dla Polski z tych inwestycji. W latach 1990-2021 Polska straciła na prywatyzacji i niszczeniu majątku narodowego przez liberałów MINIMUM 2,5 BILIONA ZŁ, a to naprawdę minimalne szacunki bo są wyliczane też kwoty 4 bln a nawet 6 bln zł. Oczywiście nie wszystko co zostało wtedy rozgrabione, powstało za Gierka. Trochę nowych zakładów z nowoczesnymi technologiami i maszynami powstało w latach 80tych. Część, jak kopalnie, huty, banki, stocznie to jeszcze czasy Gomułki czy wcześniejsze. Ale oceniam że około 60% lub więcej to z czasów Gierka. Czyli dajmy na to 1,6 bln zł z tych 2,5 bln minimum. W przeliczeniu podzisiejszym kursie daje to blisko 400 mld dolarów. Czyli za każdy pożyczony 1 dolar powstał majątek wartości minimum 4 dolarów. A jeśli się weźmie wyższe szacunki, to wyjdzie nam 8 dolarów za 1 pożyczonego. Czy dzisiejsze inwestycje dają taki zwrot? Oczywiście, są takie, nawet z wyższym. Ale to pojedyncze przypadki. A tutaj mówimy o całym zainwestowany kapitale. Takich wyników w tak krótkim czasie 10 (niecałych) lat nie daje nawet giełda. Poza krótkim, niemiarodajnym okresem początku lat dziewięćdziesiątych, gdy na giełdzie było kilkanaście spółek, które absorbowały cały dostępny w Polsce pieniądz spekulacyjny
To ja
4 miesiące temu
Pamiętam nieoficjalny komentarz gierka po jego odejściu. Liczyłem że razem z Polakami da się coś dobrego zrobić no ale niestety
Krystyna Losk...
4 miesiące temu
Dlaczego w tym filmie ani słowa o mnie.?
Asd
4 miesiące temu
Gierek budował, PO PiS rozkradł.
fun
4 miesiące temu
..ciekawe, że dzisiejsza władza wybrała tylko to co najgorsze z tamtych czasów - metody działania... nawet poszli o kilka kroków dalej, i część z nich usankcjonowała czego nawet komuna się nie odważyła zrobić... no i znowu wraca cenzura do mediów... jeszcze tylko zima stulecia i można ogłaszać stan wojenny... no i znowu jarka nie internują...
uij
4 miesiące temu
Aktor grajacy Gierka niestety nie do przyjęcia.
Polak
4 miesiące temu
tak dokładnie Gierek był Polakiem i to nie ulega wątpliwości
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić