Tego nie wkładaj do zmywarki. Błąd, który wiele osób popełnia odruchowo

146

Mycie naczyń w zmywarce jest doceniane przez wszystkich, którym zależy na wygodnych rozwiązaniach w kuchni. Jest to także ekologiczny wybór, dzięki któremu zaoszczędzimy wodę. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie rzeczy nadają się do zmywarki. Oto naczynia, które lepiej myć ręcznie.

Tego nie wkładaj do zmywarki. Błąd, który wiele osób popełnia odruchowo
Zmywarka może ułatwić pracę w kuchni, ale nie wszystkie naczynia się do niej nadają (Pexels, Pexels)

Zmywarka jest w kuchni dużym ułatwieniem. Niestety nie wszystkie naczynia nadają się do mycia w niej - mogą się łatwo zniszczyć i narazić nas na straty.

Tych naczyń nie myj w zmywarce

Do mycia w zmywarce nie nadają się przede wszystkim drewniane sztućce i naczynia. To jeden z najczęściej popełnianych błędów - wielu z nas odruchowo wrzuca je do zmywarki. Tymczasem przedmioty z drewna, pod wpływem wysokiej temperatury i wody mogą spęcznieć i popękać.

Podobnym częstym błędem jest mycie w zmywarce noży. To jednak sprawia, że pojawiają się na nich mikrouszkodzenia, przez co noże szybciej się tępią.

Do zmywarki nie nadają się także patelnie teflonowe z nieprzywieralną powłoką - pod wpływem soli i detergentów może ona ulec zniszczeniu. Podobnie przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego, które nie jest odporne na wysokie temperatury, naczynia emaliowane, aluminiowe, miedziane i cynkowe.

W zmywarce nie wolno myć także bardzo delikatnych przedmiotów - kryształów, ozdobnego szkła i kruchej porcelany. Niewskazane jest także mycie ręcznie ozdobionej ceramiki – chyba że oznaczono je jako możliwe do mycia w zmywarce. Nie nadają się do niej także przedmioty zabrudzone smarem, farbą czy popiołem z papierosów.

O tym trzeba pamiętać podczas mycia w zmywarce

Oprócz segregowania naczyń i zrezygnowania z tych, które nie nadają się do zmywarki, należy także pamiętać o kilku innych zasadach. Zanim włożymy jakieś naczynie do zmywarki, dobrze jest je opłukać i pozbyć się resztek jedzenia - dzięki temu filtr zmywarki nie zapcha się, a samo urządzenie posłuży dłużej.

Jeśli zmywamy kieliszki, szklanki lub inne przedmioty wykonane z delikatnego szkła, zadbajmy o to, żeby stały stabilnie w odpowiednim miejscu. Inaczej, pod wpływem wody pod ciśnieniem, mogą się potłuc, a kawałki szkła mogą nawet zniszczyć urządzenie. Trzeba także pamiętać o odklejaniu etykiet ze sprzętów - mogą one zatkać odpływ zmywarki.

Zobacz także: Rafalala dzieli się kolejnym tajemniczym nagraniem. Jaki aktor ją odwiedził?
Autor: DFR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić