Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
APS
|

Ten typ osobowości ma zaledwie 2 procent populacji. Zobacz, czy opis dotyczy ciebie

41
Podziel się:

Powszechnie znany podział rozróżnia ekstrawertyków i introwertyków, jednak psychologia jungowska jest nieco bardziej skomplikowana. Według teorii Carla Gustava Junga istnieje 16 typów osobowości. Determinują one m.in. zdolność do przetwarzania informacji.

Ten typ osobowości ma zaledwie 2 procent populacji. Zobacz, czy opis dotyczy ciebie
Według Junga jest aż 16 typów osobowości (Adobe Stock)

Jung wyodrębnił aż 16 typów osobowości, które zasadniczo różnią się między sobą. Psychologia Junga pomaga poznać swoje mocne i słabe strony, cechy temperamentu, sumienność, pracowitość, typ układu nerwowego, otwartość na ludzi, tolerancję na frustracje.

Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji

Jednym z typów osobowości wyróżnionych przez szwajcarskiego psychiatrę jest Architekt. Ten typ osobowości ma zaledwie 2 proc. populacji. Architektom często trudno znaleźć osoby myślące podobnie do nich. Czym się charakteryzuje taki typ? Np. racjonalnością - takie osoby mają zdolność do rozwiązywania problemów.

Są też dobrze poinformowani. Niewiele jest takich osób, które swoje osądy opierają na rzetelnej wiedzy. Architekt nie kieruje się przeczuciami czy założeniami.

Taka osoba jest też niezależna, kreatywna i zmotywowana. Reguły i konwenanse raczej nie staną im na drodze do spełnienia. Pomocne będą też takie cechy, jak ambicja, wszechstronność i otwartość na nowości.

Słabe strony Architekta

Niestety ilość mocnych stron jest równoważna ze słabościami. Architekt jest arogancki. Ich pewność siebie czasami nie ma odbicia w posiadanej wiedzy, bo nikt nie jest nieomylny.

Architekt odrzuca też emocje i opiera się wyłącznie na rozumie. Architekci mogą źle oceniać też tych, którzy wyżej niż fakty naukowe stawiają uczucia.

Taki typ osobowości jest też nadmiernie krytyczny. Jeśli spotykają ludzi zupełnie odmiennych od sobie, mogą mieć tendencje do nadmiernego oceniania.

Są też osobami bezradnymi w sprawach miłości i związków. Nie rozumieją uczuć, które targają nimi w momencie zakochania. A jeśli ich związki rozpadają się z powodów, których nie rozumieją, mogą stać się cyniczni, a nawet kwestionować znaczenie miłości i związków.

Zobacz także: Nowy sezon, stare nawyki. Tak turyści zachowują się na plażach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
karo
rok temu
skoro temat dotyczy mbti, wypadałoby, aby typ osobowości był poprawnie napisany 'architekt' to tylko nazwa przypisana typowi INTJ, rzadko się jej używa, właściwie to występuje tylko na jednej stronie żałuję jeszcze, że nie ma nic wspomniane o funkcjach kognitywnych...
Architekt
rok temu
Jestem w tej zacnej grupie. Zrobiłem test typów osobowości i jestem architektem. Architekt
Obserwator Ka
rok temu
Rozum nie działa jak się jest już blisko .
Mxo sevenseve...
rok temu
Czytałem Junga za małolata Też mi się tak wydaje Nie zwraca się uwagi na rzeczy pośrednie i spoza Np. Mówi się, że taki homoseksualizm jest zly jednym słowem Ale społecznie patrząc to dzięki występowaniu homoseksualizmu dwie osoby tej samej płci należące do dwóch różnych grup nienawidzacych się są w stanie się pokochać i dzięki temu spowodować że podział i nienawiść całych tych grup zniknie. Czy się mylę? Jest tu psycholog?
GOSC
rok temu
Wypisz, wymaluj Ja!
Adam Whiterav...
rok temu
Przecież to normalne.
Hmmm
rok temu
Bo ja wiem
Przequj
rok temu
Hmm ja tak miałem już po narodzinach, teraz szkoda czasu na takie analizy dla mnie to banaly
Polak
rok temu
Bardzo podobne do mnie. Ja stawiam rozum nad uczucia i czuję się niezrozumiany przez innych. Tyle, że nie jestem architektem, słabo rysuję.
漸次儲存區
rok temu
W części podobne do mnie
Qwerty
rok temu
Kto dzisiaj nie może znaleźć pracy? Wszędzie brakuje ludzi....
Miś o małym r...
rok temu
Znaczna większość ludzi kieruje się zasadami (szczególnie w polityce),prawda została ustalona i żadne fakty tego nie zmienią,a także punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i poza tym "Kartaginę należy zniszczyć"
Jonasz
rok temu
Osobowości indywidualne budują mentalności narodowe. Można określić Niemca, Polaka, Rosjanina czy Żyda. Macie odzwierciedlenie cech mentalnych w historii tych narodów i tego jak postępują teraz. Nikt nie zaprzeczy , że różnimy się i to bardzo. Już samo to, że my Polacy ,jak mało który,cywilizowany naród na świecie jesteśmy wredni dla siebie nawzajem , ale jak zamknie się nas w pudełku to wieczko wspólnie wypchać potrafimy, a potem rozłazimy się po świecie zamiast budować silne państwo aby nas znowu do pudła nie wsadzili. A to jaka osobowość która robi coś czego inny robić nie chce ,za wynagrodzenie za które inny robić nie chce?
Megi
rok temu
To ja
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić