Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Zagadka Einsteina. Jesteś w stanie ją rozwiązać?

18
Podziel się:

W internecie krąży mnóstwo zagadek. Cześć z nich jest prosta i rozwiązanie ich zajmuje zaledwie kilka minut. Nad pozostałymi wiele osób głowi się i nie może znaleźć rozwiązania. Jedną z nich jest zagadka Einsteina, na którą trzeba poświęcić trochę więcej czasu.

Zagadka Einsteina. Jesteś w stanie ją rozwiązać?
(unsplash)

Zagadka Einsteina jak sama nazwa wskazuje, została wymyślona przez Alberta Einsteina, najwybitniejszego fizyka w historii. Mówi się, że jej twórca powiedział, że rozwiązanie tej zagadki udaje się jedynie 2 proc. populacji świata.

Zagadka Einsteina. Treść

Zagadka Einsteina nazywana również zagadką "Kto hoduje rybki?" ma następującą treść: 5 mężczyzn różnej narodowości mieszka w 5 domach o różnych kolorach. Każdy z nich pali i pije napoje różnej marki. Każdy lokator hoduje inny rodzaj zwierząt. Domy są ustawione w linii prostej (1-2-3-4-5).

Dodatkowo do zagadki dołączone zostało 15 wskazówek, które mają pomóc w jej rozwiązaniu. 

 1. Norweg zamieszkuje pierwszy dom
 2. Anglik mieszka w czerwonym domu.
 3. Zielony dom znajduje się bezpośrednio po lewej stronie domu białego.
 4. Duńczyk pija herbatkę.
 5. Palacz papierosów light mieszka obok hodowcy kotów.
 6. Mieszkaniec żółtego domu pali cygara.
 7. Niemiec pali fajkę.
 8. Mieszkaniec środkowego domu pija mleko.
 9. Palacz papierosów light ma sąsiada, który pija wodę.
 10. Palacz papierosów bez filtra hoduje ptaki.
 11. Szwed hoduje psy.
 12. Norweg mieszka obok niebieskiego domu.
 13. Hodowca koni mieszka obok żółtego domu.
 14. Palacz mentolowych papierosów pija piwo.
 15. W zielonym domu pija się kawę.

Rozwiązanie zagadki Einsteina

Nie udało Ci się rozwiązać zagadki? A może chcesz sprawdzić rozwiązanie? Zacznijmy od początku. Jeżeli Norweg mieszka w pierwszym domu oraz jednocześnie mieszka on obok niebieskiego domu, to niebieski dom musi być drugim domem. Anglik mieszka zaś w czerwonym domu, w związku z czym wiemy, że Norweg nie mieszka ani w czerwonym, ani w niebieskim domu. 

Zielony dom zlokalizowany jest po lewej stronie domu białego (3), co oznacza, że nie są to domy ani 1. ani 2. Co więcej, w zielonym domu pije się kawę (15), więc jest to dom 4. lub 5., ponieważ w domu 3. pije się mleko. Jeżeli miałby być to dom 5., to wtedy nie miałby on żadnego domu po prawej stronie. Wobec tego musi być to biały dom (3). Oznacza to, że dom 4. jest zielony, a dom 5. biały. 

Wracając, Anglik mieszka w domu czerwonym (2), co oznacza, że pozostał jedynie dom środkowy. Mamy domy: niebieski, zielony i biały. Ostatni dom musi więc być żółty. Jego mieszkaniec pali cygara (6). Jego sąsiad z kolei z niebieskiego domu hoduje konie (13). 

Norweg nie pije ani mleka, ani kawy, ani herbaty, ani piwa (pije je palacz mentolowych papierosów (14), Norweg pali cygara). Wobec tego Norweg pije wodę, a jego sąsiad pali papierosy light (9). Piwo i mentole dotyczyć będą ostatniego domu. 

Według punktu (7), Niemiec pali fajkę, ale nadal nie wiadomo, jakie papierosy palą mieszkańcy domu 3. i 4. W domu 3. nie może mieszkać palacz fajki, ponieważ mieszka tam Anglik, więc w domu 4. mieszka Niemiec i pali fajkę. Anglik natomiast pali papierosy bez filtra, ponieważ tylko taki rodzaj papierosów pozostał. Hoduje on również ptaki (10). 

Skoro palacz papierosów light (2. dom), mieszka obok hodowcy kotów, to hodowcą jest Norweg (drugi sąsiad to Anglik, ale on hoduje ptaki). Herbatę pije zaś mieszkaniec domu 2. Jest on więc Duńczykiem (4). W ostatnim domu musi mieszkać Szwed, który hoduje psy. 

Wiadomo już, co hodują wszyscy mieszkańcy poszczególnych domów oprócz Niemca. To on musi być więc właścicielem rybek. 

Zobacz także: Rozwiąż łamigłówkę. To wcale nie jest takie proste
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Lola
6 dni temu
Tak naprawdę to Milewa, żona Einsteina wymyśliła słynny wzór, bo Albercik był słaby z matematyki. Dlatego oddał jej cała kasę za Nobla, aby cicho siedziała. Einstein był człowiekiem z ogromną wyobraźnią.
spt
3 tyg. temu
wielkość Einsteina [lub jego serbskiej żony!] polegała na tym [tylko i aż], że transformacji Lorentza, wymyślonej przez tego Lorentza 15 lat wcześniej, nie należy tłumaczyć, iż jest tak, JAKBY czas się wydłużał, a odległość malała, tylko że po prostu czas się wydłuża, a odległość maleje. Czyli po prostu wyrzucił słówko JAKBY
proste
miesiąc temu
Donald hoduje rybki
Zagadka Zweis...
miesiąc temu
Mam lepszą: Na osiedlu mieszka małżeństwo. Mąż Marcin (z hakiem) mieszka sam w jednym bloku, a jego żona Kasia z Maciejem (i kurzą stopką) w drugim. Żona Macieja nie jest jego żoną i mieszka gdzieś indziej. Niedaleko mieszka drugie małżeństwo. Żona Joanna sama z dzieckiem (i centem), a jej mąż Antek z niezamężną Izą (i królikiem). Pytanie Jakie to miasto i jego celebryci?
Kostucha
miesiąc temu
Ta zagadka krąży w internecie od wielu lat. Tłumaczenie i rozwiązanie również!
MaDonna
miesiąc temu
Łatwizna
MaDonna
miesiąc temu
łatwizna
Dosia
miesiąc temu
A skąd wiadomo że Niemiec ma rybki a nie np chomika?
Franko
miesiąc temu
Einstein to żydowski cwaniak i ówczesny celebryta. Słynny wzór poderwał od południowych Słowian a Nobla otrzymał za nieprawidłowe zjawiska fotonów.
John
miesiąc temu
No nie źle! Muszę to przemyśleć. H
Jarl Bischek
miesiąc temu
🤔 Czy Einstein to najwybitniejszy fizyk? W każdym bądź razie tak jest przez wielu kreowany. W czasach kiedy był już w podeszłym wieku nowe pokolenie fizyków trochę się z niego naśmiewała Natomiast napewno nie był wybitnym inżynierem. Wystarczy spojrzeć na lodówkę jaką zaprojektował.😂 Wybitna natomiast jest jedna jego teorii, a szczególnie równanie E=mc2. Co do samego równania to podobno w bardzo rozległej spuściźnie naukowej ze starożytnych Indii takie równanie występuje.👍 Zatem Einstein nie był pierwszy.🤔
Ale22
miesiąc temu
Od początku wiedziałam że to Niemiec, bo mam sąsiada szwaba i on ma rypki
Xxxx
miesiąc temu
A hodowca kotów nie może hodować rybek 🤣🤣🤣 nie ma założenia , że każdy ma po jednej hodowli 🤦 Więcej czytaj a jednak Einstein myśli się.. albo teoria wszystkiego Według Imanuela 🔥🔥🔥
OSTATNI
miesiąc temu
to jest odpowiedź kto ma uszy niech słucha
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić