Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|
aktualizacja

Przepis na domowe masło. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz

21
Podziel się:

Jak zrobić domowe masło? Przepis na smaczne smarowidło jest banalnie prosty i dużo zdrowszy niż standardowa kostka kupowana w sklepie. Co więcej, masło przyrządzone samodzielnie w domu to świetny sposób na oszczędzanie. Zwłaszcza, gdy jego cena z miesiąca na miesiąc idzie w górę.

Przepis na domowe masło. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz
Przepis na domowe masło. Dzięki temu sporo zaoszczędzisz (Pixabay)

Przepis na domowe masło to świetna alternatywa dla sklepowych kostek, które z miesiąca na miesiąc drożeją. Ceny masła idą w górę, za zwykłą kostkę zapłacimy od 8 do nawet 13 zł. Oprócz tego, producenci ukradkiem zmniejszają gramaturę popularnych produktów szukając oszczędności, w reakcji na panującą inflację czy wzrost cen energii.

Aby przyrządzić masło samemu, wystarczy kilka składników i zwykły mikser, blender lub inny robot kuchenny. Wytrwali mogą spróbować użyć zakręcanego słoika albo butelki. Podczas robienia domowego smarowidła ważne jest, by postawić na tłustą śmietanę, min. 30 proc. Świetnie sprawdzi się też 36 proc. lub ta od rolnika.

Kolejną ważną zasadą jest temperatura śmietany. Ważne, by była pokojowa. Najlepiej dużo wcześniej wyjąć ją z lodówki, ale nie doprowadzić do nadmiernego "podgrzania". Zbyt ciepła śmietana sprawi, że trudno będzie uformować masło, a zbyt zimna wydłuży proces ubijania.

Przepis na domowe masło. Lista składników

  • 600 g śmietany 30% lub 36%
  • sól do doprawienia na koniec

Przepis na domowe masło. Sposób przygotowania

  • śmietankę wlej do blendera lub innego naczynia miksującego, albo butelki czy słoika
  • ubijaj na najwyższych obrotach przez ok. 6 minut
  • śmietana będzie miała zmienną konsystencję podczas miksowania
  • z czasem oddzielą się wyraźne żółtawe gródki - to nasze masło
  • pozostałą maślankę należy oddzielić przez sitko, a masło uformować i odcisnąć za pomocą ręki lub dużej łyżki
  • można uformować z niego kulę lub dowolny kształt, a następnie schować do lodówki
  • i gotowe!
Zobacz także: Domowe masło. Zdrowsze i smaczniejsze niż ze sklepu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(21)
irga
2 miesiące temu
Przy następnym artykule przetestuj przepis w domu. Podlicz uzyskane efekty.............i pisz o czymś innym.
Jan
2 miesiące temu
Nieuk matematyczny.
Żenia
2 miesiące temu
600 graam dobrej śmietany to wyjdzie masło drożej niż jest w sklepie. Co co jołop to pisał
Blonde
2 miesiące temu
Ja tam polewam kromkę śmietaną która wsiąka w nią, a to cienkie którego prawie nie widać na wierzchu, to jest masło.
Koni
2 miesiące temu
Z 600 gram najlepszej śmietany wyjdzie masła na dwie kanapki.
Staruszka
2 miesiące temu
A po cholerę sól ?
NavyBlue
2 miesiące temu
Niech ,,genialny,, autor kupi sobie kalkulator i znajdzie zeszyt do matematyki z podstawówki... Ze śmietany 30% nie otrzymamy 30% masła, max 20%... pół litra śmietany to koszt od 10 do 12 zł... Litr to minimalnie koszt (kalkulator) 20 zł w takim razie... Idźmy dalej... 20% to ok 200 g. czyli standardowa obecnie kostka masła, która kosztuje od 7 do 8,5 zł... No otrzymamy też około 0,7 l. ekskluzywnej maślanki (cena ok 2-2,5 zł)... A należy jeszcze dodać cenę energii koniecznej do ,,produkcji,, czas i koszty eksploatacyjne (mycie naczyń, sprzątanie po eksperymencie, amortyzacja miksera lub kąpiel spoconego wytwórcy ;) przyjmijmy jedynie 2 zł) Zsumujcie to wszystko i złóżcie wniosek o Nagrodę Nobla z ekonomii dla autora.... Teraz już wiecie, dlaczego ,,geniusz,, który wykoncypował artykuł nie podpisał się nazwiskiem...
sal
2 miesiące temu
Utworzą się "gródki"? Czy pismak chodził do szkoły?
hmmm
2 miesiące temu
Co za bzdura. Kupiłam 2 śmietany 36% po 400 g każda. Wydałam na nie 15 zł, a z tego wyszło mi 200 g masła. Także naprawdę oszczędność aż piszczy, bo otrzymałam najdroższą kostkę masła w całym swoim życiu...
Kapral
2 miesiące temu
Ja co dzień ubijam śmietanę z mojego konia. Przez tydzień uzbieram pół litra. Oczywiście że trzeba go dobrze wytrzepac
Widz
2 miesiące temu
Nic nie zaoszczędzicie. To jest wszystko policzone. Śmietanka 250g 3.70 i to tyle w tym temacie
Jasno to widz...
2 miesiące temu
Pucianowski z. Chalidowa zrobi, co ja ze śmietany
Popo ważnie
2 miesiące temu
Putyn kto biedniej żyje Rosjanie czy ukraińcy, kto komu kradł sedesy umuwalki itd będą podłączać w Rosji na powietrzu
Popo ważnie
2 miesiące temu
Moja mama robiła w słoiku lub w drewnianej tłuczka i jajej pomagałem ubijać no oczywiście jeść też maslankie wypijałem od razu
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić