Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MBD
|

250 zł za egzamin na prawo jazdy? Nowy pomysł posłów PiS

5
Podziel się:

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce, aby o wysokości opłat za egzamin na prawo jazdy decydowały samorządy województw. Te mają również kształtować wynagrodzenia egzaminatorów oraz dofinansowywać ośrodki ruchu drogowego. Oznacza to, że ceny egzaminów mogą zostać uzależnione od lokalizacji.

250 zł za egzamin na prawo jazdy? Nowy pomysł posłów PiS
Egzamin na prawo jazdy - zdj. ilustracyjne (unsplash.com, Art Markiv)

Obecnie opłata za egzamin teoretyczny to 30 zł, a praktyczny – 140 zł. Jak podaje RMF24, najnowszy projekt posłów PiS ma przenosić obowiązek ustalania opłat za egzamin na prawo jazdy z ministerstwa na poszczególne sejmiki wojewódzkie.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli plany rządu wejdą w życie, ceny mogą wzrosnąć nawet o 80 złotych, czyli maksymalnie do 250 złotych - łącznie za egzamin teoretyczny i praktyczny. To górna granica ustalona przez posłów partii rządzącej.

Projekt posłów PiS. Nawet o 80 zł więcej za przystąpienie do egzaminu

Dotychczas politycy kategorycznie wykluczali podwyżkę opłat. Teraz mogą je podnosić samorządowcy. Zgodnie z projektem, po wprowadzeniu zmian w życie, WORD-y mają być lepiej finansowane. Projekt zakłada także możliwość dofinansowania tych ośrodków przez marszałków województw.

Protesty w WORD-ach

We wrześniu ogłoszono ogólnopolski protest egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD). Domagają się podwyżek płac (których nie mieli, jak twierdzą, od 14 lat) oraz zmian w przepisach dotyczących egzaminów. Co uważają oni na temat zmian planowanych przez rząd?

To nie załatwia sprawy. To tylko przerzucenie problemu z ministerstwa na marszałków - mówi dla RMF24 jeden z liderów protestu Wiesław Kubowicz.
Jeżeli chodzi o kwestie płacowe, w tym momencie my jesteśmy w 2007 roku z naszymi pensjami. Ja pokazałem w jednym z wywiadów pasek z wypłaty egzaminatora, gdzie ta pensja jest poniżej 3 tysięcy złotych. Jak egzaminator w takim mieście jak Kraków, Warszawa, Łódź ma żyć za takie pieniądze, gdzie przez 3 lata nie ma prawa podnosić kwalifikacji i mieć możliwości zwiększenie swojego wynagrodzenia? - pytał retorycznie Wojciech Dusza w RMF FM.
Zobacz także: Mandat dla Tuska. Czarzasty mówi, co by zrobił na jego miejscu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
ABC
2 miesiące temu
Mam tylko dwa pytania jak uczą jezdzic i drugie Kto zdaje te egzaminy zdaja osoby bez pojecia całkowicie nie jadą nawet 50 w terenie zabudowanym ,przykład 30 km na terenie miasta przed każdymi pasami zwalnianie zza kierownicy wystaje czubek głowy fura BMW SUW szkoda komentowac i sie denerwowac.
Emhyr
2 miesiące temu
Może najpierw niech zmienia przepisy co do samej nauki jazdy i egzaminu a potem wynagrodzeń bo jak się egzaminatorowi żona nie da to zły wszystkich uwala.
Polak
2 miesiące temu
Kiedy podatek za oddychanie i pierdzenie?!
Anna
2 miesiące temu
To jest żart, jak wszystko w tym kraju;)
Marek
2 miesiące temu
Zawsze mogli brać kopertę za pozytywny wynik! Czy coś się zmieniło?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić