aktualizacja 

Jeździsz tak? Lepiej przestań. Nawet 3 tys. mandatu

218

W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, także w przypadku dróg kilkupasmowych. W związku z tym uporczywa jazda lewym pasem może skończyć się mandatem, i to bardzo wysokim. Wyjaśniamy, kiedy można się poruszać lewym pasem jezdni i jaka kara grozi za niestosowanie się do przepisów.

Jeździsz tak? Lepiej przestań. Nawet 3 tys. mandatu
Kiedy dozwolone jest poruszanie się lewym pasem? Tłumaczymy (YouTube)

Na polskich drogach często można zauważyć kierowców uporczywie jadących lewym pasem na drogach kilkupasmowych. Można odnieść wrażenie, że nie wszyscy uczestnicy ruchu drogowego przed zasiądnięciem za kierownicą zapoznali się z przepisami, bądź też zwyczajnie je ignorują.

Warto pamiętać, że długa jazda lewym pasem nie tylko powoduje tamowanie ruchu i tworzenie się korków, ale także niesie za sobą ryzyko surowych kar finansowych. By tego uniknąć, zalecamy zapoznać się z tym, co o jeździe lewym pasem mówią przepisy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zignorował szlaban na Lubelszczyźnie. Kamera nagrała, co zrobił na przejeździe kolejowym

O tym, którym pasem należy się poruszać w naszym kraju, mówi art. 16 Prawa o ruchu drogowym, a dokładnie jego dwa ustępy. Brzmią one następująco:

  • art. 16 ust. 1 – w Polsce funkcjonuje prawostronny ruch pojazdów;
  • art. 16 ust. 4 – kierujący jest zobowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni.

Jak można wywnioskować z powyższego zapisu, kierowcy korzystający z jezdni, także tej składającej się z kilku pasów, powinni poruszać się prawą stroną, oczywiście wtedy, kiedy prawy pas jest wolny. Dotyczy to autostrad i dróg ekspresowych, ale także niektórych miejskich arterii komunikacyjnych.

Kiedy samochód może poruszać się lewym pasem?

Mimo to często możemy zaobserwować, jak kierowcy lekceważą ten przepis i prawdopodobnie dla przyspieszenia podróży większość trasy pokonują, jadąc pasem lewym. Kiedy jazda lewym pasem jest dozwolona?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego lewym pasem należy poruszać się tylko wówczas, kiedy jest to konieczne, czyli podczas wyprzedzania wolniej jadących aut oraz podczas omijania zatoru na prawym pasie. Od razu po zakończeniu manewru kierowca powinien wrócić na pas ruchu znajdujący się najbliżej prawej krawędzi jezdni.

Jazda lewym pasem jest dopuszczalna także w przypadku, jeśli zamierzamy skręcić lub zawrócić w najbliższym możliwym miejscu, lub jeśli prawy pas jest zamknięty, czy występują na nim inne utrudnienia.

Co grozi za uporczywą jazdę lewym pasem?

Do końca 2021 r. za jazdę lewym pasem, podczas kiedy prawy pas jest wolny, groził stosunkowo niewysoki mandat, wynoszący od 20 do 500 zł. Po nowelizacji przepisów kara za to wykroczenie drogowe została znacząco zaostrzona.

Minimalny mandat za jazdę lewym pasem przy wolnym prawym pasie nadal wynosi 20 zł, ale zmieniła się górna granica kary finansowej, jaką może zastosować policjant. Obecnie maksymalny mandat za jazdę lewym pasem przy wolnym prawym pasie to aż 3 tys. zł.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić