Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Filip Buliński
Filip Buliński
|
aktualizacja

Kategoria "gratis" dla każdego z prawkiem. Pewnie nawet nie wiesz, że ją masz

52
Podziel się:

Wiele osób zapomina o tym, że wraz ze zdobyciem którejkolwiek kategorii prawa jazdy, automatycznie otrzymujemy też inne uprawnienia. Chodzi o kategorię AM, która jeszcze do niedawna znana była jako karta motorowerowa.

Kategoria "gratis" dla każdego z prawkiem. Pewnie nawet nie wiesz, że ją masz
Prawo jazdy (Autokult, Filip Buliński)

Kategoria AM jest prawem jazdy, które można zdobyć najwcześniej - do jej uzyskania mogą podchodzić już 14-latkowie. Te uprawnienia zastąpiły w 2013 r. kartę motorowerową i umożliwiają prowadzenie motorowerów i czterokołowców lekkich.

W pierwszym przypadku mowa o jednośladach, których silnik elektryczny lub spalinowy (tutaj pojemność może być nie większa niż 50 cm3) rozwija maksymalnie 4 kW, czyli 5,5 KM. Dodatkowo prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h.

Jeśli chodzi o czterokołowce lekkie, najczęściej mowa o quadach. Tutaj pojazd ograniczają dwie składowe - masa, która nie może przekraczać 350 kg, oraz prędkość, która jest ograniczona do 45 km/h, podobnie jak w przypadku jednośladów.

Warto więc pamiętać o tym, że zdobywając prawo jazdy którejkolwiek kategorii (nawet T), automatycznie zyskuje się także uprawnienia AM do prowadzenia wyżej wymienionych jednośladów czy czterokołowców. Nie jest wymagane 3-letnie doświadczenie "za kółkiem", jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia motocykli o pojemności 125 cm3.

Warto także wspomnieć, że te osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r., mogą prowadzić motorowery bez żadnych uprawnień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(52)
Kocham prosty...
5 miesięcy temu
Ja mam kategorie wszystkie, ale najbardziej lubię ujeżdżać tirówki
Perwszy
5 miesięcy temu
polecam przeczytać ze zrozumieniem KRD , to wynajdziesz i inne pojazdy, ale to jest tak z tymi co za masło prawko zdobyli
20gfbnnd
5 miesięcy temu
taczka wpisana teź jest w b kategorie ?
kotłowy 76
5 miesięcy temu
Hej Niuniuś, chyba długo siedziałeś w archiwach ,ja prawo jazdy mam od 1981 r. bezterminowe i wtedy już istniał ten przepis.
Jóżkol
5 miesięcy temu
Bezterminowe powinny być ważne do 70 roku życia, póżniej już przegląd u lekarza. Bo dziadki i tak mało wypadków robią, ale czasami zdarza się, że jadą już pod prąd.
Jóżko
5 miesięcy temu
Korzystają jeszcze z przywilejów immunitetu z czasów komuny. To jest chore, aby w demokratycznym kraju immunitet chronił posła przed przestępstwami. To powinno iść z automatu, jest wniosek policji i jest kara. Immunitet powinien służyć tylko do celów służbowych. W czasie interwencji posła, na prośbę klienta, powinien mieć wgląd do akt, wstęp do instytucji każdego rodzaju interweniując, nawet do policji. Nigdy nie powinien być używany do ochrony spraw i celów prywatnych. To jest jawna korupcja, inne przywileje jak kredyty bezprocentowe, przejazdy prywatne nie powinny mieć miejsca. Nie po to wybieramy posłów, aby ubierać ich w nietykalność i dawać im nie ograniczoną władzę do łapy, a oni zapominają o nas przez 4 lata i nie konsultują żadnych ważnych spraw dla społeczeństwa. Pozdrawiam.
Prawko
5 miesięcy temu
Prawo Jazdy Kategorii B bezterminowe będzie podlegało wymianie w latach 2029-2033, nie wcześniej.Ci którzy mają takie prawa jazdy na razie nie muszą się niczym martwić.
Tomek
5 miesięcy temu
Jeżeli rozmawiamy o ruchu drogowym to przeczytałem dziś że limuzyna z Macierewiczem pędziła ponad stówę w terenie zabudowanym koło szkoły, następnie pojechał na skróty przez park. Wedle taryfikatora za taką jazdę kierowca powinien stracić prawo jazdy na 3 miesiące do tego mandat 2000 pln i 15 pkt karnych. No ale są równi i równiejsi. Chory kraj. To jest prawo i sprawiedliwość?
disijs
5 miesięcy temu
Kazdy do badania co 10 lat a co ja jestem kierwa zowodowy czy ki luj??? Chory kraj zlodzieje i ludzi traktuja jak chomiki
wpisduwas
5 miesięcy temu
Ta, chory kraj ktory karze wszystkim isc do lekarza placic i sie badac co pare lat ja mam prawko bezterminowe i mam was gdzies pisie
Ba Chlopski
5 miesięcy temu
A teraz obdarowani tą kategorią niech sprawdzą jak zostali wydymani, bo B mieli bezterminowe, a tera muszą co 10 lat chodzić na badanie lekarskie i jak lekarz będzie miał wąty to prawka nie dostaną, choć mieli kiedyś bezterminowe.
Cynik
5 miesięcy temu
AM kategoria dla piniędzy. Nie ma takiek w Europie oprócz Polski!
Leszek
5 miesięcy temu
Prwnie wielu tez noe wie ze na kat.B mozna jezdzic ciezkim sprzetem budowlanym po drogach (ale nie wykonywac pracy w nich) mowa o koparkach itp - np 30 tonowa, a adekwatnie do tego nie wolno ci prowadzic np terenowki powyzej 3.5 tony
Maniek
5 miesięcy temu
A kiedy można uzyskać uprawnienia MD do kierowania pojazdami dla dzieci od dwóch lat ?.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić