Filip Buliński
Filip Buliński| 
aktualizacja 

Kategoria "gratis" dla każdego z prawkiem. Pewnie nawet nie wiesz, że ją masz

120

Wiele osób zapomina o tym, że wraz ze zdobyciem którejkolwiek kategorii prawa jazdy, automatycznie otrzymujemy też inne uprawnienia. Chodzi o kategorię AM, która jeszcze do niedawna znana była jako karta motorowerowa.

Kategoria "gratis" dla każdego z prawkiem. Pewnie nawet nie wiesz, że ją masz
Prawo jazdy (Autokult, Filip Buliński)

Kategoria AM jest prawem jazdy, które można zdobyć najwcześniej - do jej uzyskania mogą podchodzić już 14-latkowie. Te uprawnienia zastąpiły w 2013 r. kartę motorowerową i umożliwiają prowadzenie motorowerów i czterokołowców lekkich.

W pierwszym przypadku mowa o jednośladach, których silnik elektryczny lub spalinowy (tutaj pojemność może być nie większa niż 50 cm3) rozwija maksymalnie 4 kW, czyli 5,5 KM. Dodatkowo prędkość maksymalna jest ograniczona do 45 km/h.

Jeśli chodzi o czterokołowce lekkie, najczęściej mowa o quadach. Tutaj pojazd ograniczają dwie składowe - masa, która nie może przekraczać 350 kg, oraz prędkość, która jest ograniczona do 45 km/h, podobnie jak w przypadku jednośladów.

Warto więc pamiętać o tym, że zdobywając prawo jazdy którejkolwiek kategorii (nawet T), automatycznie zyskuje się także uprawnienia AM do prowadzenia wyżej wymienionych jednośladów czy czterokołowców. Nie jest wymagane 3-letnie doświadczenie "za kółkiem", jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia motocykli o pojemności 125 cm3.

Warto także wspomnieć, że te osoby, które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 r., mogą prowadzić motorowery bez żadnych uprawnień.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić