Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Kierowcy mają problem z wymianą prawa jazdy. Tysiące mogą stracić pracę

112

W związku ze zmianami przepisów w prawie o ruchu drogowym do wydziałów komunikacji w Polsce ustawiają się ogromne kolejki. Zgodnie z nowymi zapisami wszyscy świadczący usługi przewozu osób na terenie naszego kraju są zobowiązani posiadać polskie prawo jazdy. Chętnych nie brakuje, ale mogą nie zdążyć.

Kierowcy mają problem z wymianą prawa jazdy. Tysiące mogą stracić pracę
Zmiana przepisów w prawie o ruchu drogowym. Kierowcy stracą pracę? (WP)

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z maja 2023 roku wprowadza obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców świadczących usługi przewozu osób. Dotyczy to również taksówkarzy.

Mimo że przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 17 czerwca, już teraz do wydziałów komunikacji ustawiają się ogromne kolejki. Dodatkowo na ten moment wiele osób nie może złożyć odpowiedniego wniosku.

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa pasażerów. Chodzi o to, że taksówkarze oraz kierowcy firm oferujących przewozy osób przez aplikacje – takie jak Uber czy Bolt - używają zagranicznego prawa jazdy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy taryfikator. Policjant: uciec przed "SPEED" jest praktycznie niemożliwe

Zmiany w przepisach. Kierowcy stracą pracę?

W konsekwencji prowadzi to do braku możliwości naliczania punktów karnych i częstszego łamania przepisów przez kierowców. Wprowadzone zmiany mają uregulować tę sytuację.

W związku z tym, wydziały komunikacji przeżywają prawdziwe oblężenie. Urzędy zgłaszają problemy z obsługą klientów i apelują do rządu o wydłużenie okresu vacatio legis.

Chociaż zmiany w prawie wydają się uzasadnione, przedstawiciele samorządów wskazują pewne problemy. Chodzi przede wszystkim o kwestię "rezydencji" określoną w ustawie.

Jak stanowią przepisy, kierowcy z zagranicy mogą ubiegać się o wymianę prawa jazdy na polskie tylko wtedy, gdy przebywają w Polsce przez co najmniej 185 dni.

Niektórzy jednak w obawie o utrudnienia pracy w urzędach i paraliż usług, wskazują, że dobrym rozwiązaniem byłoby umożliwienie kierowcom składania wniosku przed upływem tego okresu, aby mogli szybciej rozpocząć proces wymiany prawa jazdy i nie obawiać się o utratę dochodów.

Jak podkreślają eksperci, nowe regulacje mogą przełożyć się na brak kierowców, którzy albo nie zdążą wymienić prawa jazdy, albo nie będą spełniać polskich warunków. Z kolei mniejsza liczba kierowców może powodować większe trudności w znalezieniu przejazdu, a także podwyżki cen świadczonych przez nich usług.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić