Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Masz prawo jazdy kategorii B? Od dziś masz większe uprawnienia

48
Podziel się:

24 grudnia 2021 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy o elektromobilności. Poszerzono w niej między innymi uprawnienia kierowców z prawem jazdy kat. B. Nie każdy będzie mógł od razu skorzystać z udogodnień.

Masz prawo jazdy kategorii B? Od dziś masz większe uprawnienia
24 grudnia wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o elektromobilności (Wikimedia Commons)

24 grudnia 2021 roku to ważna data dla wszystkich kierowców. To właśnie tego dnia w życie weszła nowelizacja Ustawy o elektromobilności. Zmiany są ukłonem w stronę kierowców, którzy decydują się na bardziej ekologiczne rozwiązania niż zwykłe paliwa.

Ze zmian może skorzystać większość kierowców. Nowelizacja w dużym stopniu dotyczy bowiem posiadaczy prawa jazdy kat. B. Dzięki niej kierowcy będą mogli prowadzić pojazd o maksymalnej wadze 4250 kg, a nie tak jak dotychczas 3,5 tony. Nowy limit obowiązuje jednak tylko w przypadku, gdy samochód będzie zasilany paliwem alternatywnym (napęd elektryczny, wodorowy, lub też zasilany gazem CNG, LNG czy klasycznym LPG). Z przywileju mogą korzystać osoby, które posiadają uprawnienia od co najmniej dwóch lat.

Rozwiązanie można wytłumaczyć w prosty sposób. Zmiana ma ułatwić wymianę floty na elektryczną wszystkim firmom transportowym. Pojazdy zasilane elektrycznie ważą bowiem więcej od tradycyjnych ze względu na ciężki akumulator. Dzięki nowelizacji posiadacze "elektryków" zyskają 750 kg limitu, które wyrówna ładowność z tą spotykaną w pojazdach spalinowych.

Zwiększone pole manewru dzięki nowelizacji mają również samorządy. Ustawa daje im większe uprawnienia dotyczące wyznaczania stref czystego transportu w miastach. Dokument pozwoli wykluczyć z nich m.in. samochody ze starymi silnikami diesela, które wyjątkowo mocno zanieczyszczają powietrze.

Zobacz także: 80 mln zł za zerwany kontrakt. Generał komentuje
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(48)
Stefan
3 miesiące temu
Bzdury klepiesz.
Roger
6 miesięcy temu
Płaczą o ekologi a wystarczy zgasić światła w aucie podczas jazdy w dzień każdy wie ile więcej pali a co za tym idzie Co2 pomnożyć przez ilość samochodów i już mamy czystrze powietrze
Nieposłuszny
6 miesięcy temu
Tu już żaden lekarz nie pomoże za późno tak jak z co videm:)🙃
Aaa
6 miesięcy temu
No tak, bo przecież samochód ważący 4250kg, a zasilany paliwem "alternatywnym", waży inaczej niż zwykły samochód spalinowy ważący 4250 kg. Dlatego człowiek mający kat. B może nim jechać. Normalnie ręce opadają.
Marus 1999
6 miesięcy temu
A od kiedy to auta elektryczne są eko Prąd z kosmosu się nie bierze Tylko z węgla A od węgla odchodzimy
Nikooo
6 miesięcy temu
Elektryczne samochody?? Przecież czeka nas ciemność bo podobno nie wystarczy prądu dla każdego... Ciekawe, ciekawe ...
kjui
6 miesięcy temu
Potrzebna jest pomoc dobrego doktora dla tego co ta ustawę wymyślił
widz
6 miesięcy temu
Niech lepiej się zajmą zatruta żywnością różnymi opryskami. , Ciekawe czym będą uprawiać rolnicy pole samochodami na baterie ? wymyslą jakieś nic nie warte łajno i wciskają na siłę ludziom.Najlepiej udupic biednych ludzi to jest chore,niech się zajmą czymś konkretnym a nie wymyślają nic nie warte samochody.
Astro
6 miesięcy temu
I co to da? Wręcz jest to nieuczciwe bo skoro możesz prowadzić pojazd na kat B 4250 kg to powinno dotyczyć każdego rodzaju pojazdu a nie tylko elektrycznych! Teraz pytanie czy auta elektryczne które ma DMC powyżej 3.5t będzie płacić za autostrady jak by jechał ciężarówka?
Rolnik
6 miesięcy temu
W Szwecji już kilka lat przeprowadzili badania i żeby wyprodukować akumulatory do 1 auta trzeba wyemitować do atmosfery 9 ton dwutlenku węgla !!! I one mogą być używane max 6 lat a potem utylizacja jest bardzo droga,i gdzie tu ekologia?,ekonomia?
Lawina
6 miesięcy temu
Juz cena energii elektrycznej poszła mocno w górę. Te auta w przyszłości będą stały przed domem bo nie będzie się opłacało nimi jeździć. Chore czy nastały. To, pandemia, uchodźcy, Rosja i Ukraina...
Lukass
6 miesięcy temu
Czyli do mojego Picupa instaluje LPG i ciągnę dużą przyczepę kampingową. Są plusy
Nick
6 miesięcy temu
Polska to dziwny kraj wprowadzam 4250 kg i tema zamknięty a tak to za chwilę jaja będą na drodze
wacek
6 miesięcy temu
Elektryk powinien być podłączony cały czas do gniazdka na kablu wtedy to ma sens.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić