o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Lubczański
Mateusz Lubczański
|

Nowe przepisy już obowiązują kierowców. Zyskali właściciele starszych aut

3
Podziel się

Zapisy przyjętego pakietu deregulacyjnego będą wchodzić w życie stopniowo. Jedną z pierwszych zmian jest ta dotycząca dowodów rejestracyjnych. W końcu pozbyto się bubla prawnego, który w praktyce zabierał czas kierowcom i powodował niemałe zamieszanie.

Nowe przepisy już obowiązują kierowców. Zyskali właściciele starszych aut
Najczęściej to policja odbiera dowody rejestracyjne za zły stan pojazdu
bECxcamZ

Już od 4 października 2020 roku obowiązuje istotny zapis dot. odebranego dowodu rejestracyjnego. Dotychczas policjant, funkcjonariusz straży granicznej lub służby celno-skarbowej, który zauważył auto w dyskusyjnym stanie technicznym, na przykład emitujące zbyt dużo zanieczyszczeń, był w stanie zatrzymać wspomniany dokument. Sam pojazd trafiał na ponowny przegląd. Co roku taka procedura dotykała co najmniej kilkanaście tysięcy samochodów.

Zmiana prawa w Polsce. Kierowca odzyska dowód "od ręki"

Dotychczas, gdy samochód uzyskiwał pozytywną opinię diagnosty, kierowca otrzymywał zaświadczenie, które był zobowiązany dostarczyć do jednostki służby, która zakwestionowała stan techniczny. Był to absurd, bowiem do bazy CEP ma dostęp nie tylko policja, ale i diagnosta, który dokonywał przeglądu wadliwego samochodu. Teraz kierowca odzyska dowód "od ręki".

bECxcanb

Przepisy nie wymagają wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, więc zatrzymanie dokumentu ma charakter wirtualny, odnotowywany w systemie. W praktyce oznacza to, że ten dokument można schować do szuflady. Podobnie będzie z prawem jazdy. "Plastik" nie będzie potrzebny już w grudniu 2020 roku.

Przygotowania do wdrożenia tego przepisu trwały już od dłuższego czasu i obecnie diagności mają już dostęp do nowej funkcji – stwierdził Marcin Barankiewicz, prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECxcanC
Źródło:
WP Autokult
KOMENTARZE
(3)
Grapp
12 miesięcy temu
Tyle lat na to czekałem, w końcu
Seler61
12 miesięcy temu
Co to za artykuł, w zeszłym roku w grudniu miałem stłuczkę i juz wtedy policja nie zabrała mi dowodu rej. Tylko zablokowała go w systemie, po usunięciu usterek pojechałem na diagnostykę i po sprawie, jak wyjeżdżalem dowód rej był odblokowany
Mpkloy
12 miesięcy temu
W końcu to zrobili
bECxcanD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić