o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Zmiana przepisów drogowych. Wielu kierowców może stracić prawo jazdy

60
Podziel się

W lipcu wejdą w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Bać powinni się zwłaszcza piraci drogowi. Jeśli nadal będą przekraczać prędkość, stracą prawo jazdy.

Prawo jazdy będzie można stracić także za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym
Prawo jazdy będzie można stracić także za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym
bDTUGSBh

Nowe przepisy o ruchu drogowym

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim przekraczania prędkości o 50 km/h. Do tej pory prawo jazdy odbierane jest w momencie, gdy kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanych. Zgodnie z planowanymi zmianami, prawo jazdy będzie można stracić również po przekroczeniu prędkości w terenie niezabudowanym.

Piraci drogowi, którzy przekroczą prędkość poza terenem zabudowanym, będą mogli stracić prawo jazdy na 3 miesiące. W tym momencie za podobne przewinienia obowiązują jedynie mandaty w wysokości 500 zł.

bDTUGSBj

Zmiany dotyczą także "ujednolicenia limitów prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia". W tym momencie w nocy (między godziną 23:00 a 5:00) można poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h. Po zmianach przez całą dobę będzie obowiązywał limit prędkości 50 km/h.

Nowe przepisy drogowe zakładają też większą ochronę pieszych. Piesi mają mieć pierwszeństwo już przed przejściem dla pieszych. Według zapisów w projekcie zmian, "pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem".

bDTUGSBp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDTUGSBK
KOMENTARZE
(60)
Florek
11 miesięcy temu
Czy przed przejściem nie powinien zostać wyznaczony i namalowany na chodniku obszar np. 1 metr od krawężnika dla pieszych, którzy chcą przejść? Ostatnio zatrzymałem sie przed przejściem ,żeby puścić kobiete, a ta stoi jak pień i przez telefon gada. To prawo jest w takiej formie nazjzwyczajniej głupie...
Tomek
11 miesięcy temu
na szczęście mój Ursus C-330 takich prędkości nie rozwija :) mimo to zawsze jeżdżę w kasku :)
tramwaj
11 miesięcy temu
Niczym nie osłonięty człowiek, mocno potrącony przez duży i ciężki pojazd jest bez szans, dlatego rozumiem, że politycy chcą w jeszcze większym stopniu chronić osoby wchodzące i przechodzące na przejściu dla pieszych. Ale chyba potrzebna jest najpierw jakaś ogromna kampania edukacyjna, bardzo szeroko nagłaśniająca tę rzecz, wydawałoby się oczywistą, że "pieszy wchodzący na jezdnię lub (zwłaszcza) torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność"! Słuchawki na uszach, smartfon w ręku i nagły skręt z chodnika wprost pod koła..., to nie jest ostatnio rzadki widok! A przecież ani wielka ciężarówka, ani jeszcze cięższy tramwaj nie zatrzymają się w kilku metrach, a tym bardziej w miejscu! W kodeksie ruchu drogowego jest zapis, że na przejazdach tramwajowych pojazd szynowy ma pierwszeństwo, i należy zachować ostrożność podobną jak na przejeździe kolejowych, i słusznie! Bo nie można ustanowić praw ruchu drogowego ignorując prawa fizyki! Ale jak to zatem możliwe, że pieszy może sobie nagle wejść na torowisko, i ma na nim pierwszeństwo?
bDTUGSBL
załamana
11 miesięcy temu
Proponuję jeszcze pierwszeństwo przed pociągiem...a co tam:-p
obiektywny
11 miesięcy temu
pis jedynie potrafi karać i trwonić cudze pieniądze
Najnowsze komentarze (60)
Harnas
10 miesięcy temu
Tak brawo!!!! z pieszych zróbcie święte krowy bo pieszy w pół sekundy może stanąć a kierowca samochodu nie zatrzyma się w pół sekundy Jestem kierowcą i zawsze korzystając z przejścia gdzie nie ma świateł staram się poczekać kilka sekund żeby wszyscy przejechali,nie wchodzę na jezdnię i nigdy nie wymuszam hamowanie samochodu przed przejściem ....bo jestem KIEROWCĄ i doskonale rozumiem że samochód nie zatrzyma się na 1 metrze. Ale piesi tego nie wiedzą. Zamiast edukować pieszych ogranicza się prędkość .....ktoś kto tak myśli i wprowadza taki przepis nie liczy się z tym że wzrośnie emisja dwutlenku węgla wydzielanego w spalinach, przez wolno jadące samochody na niższym biegu powodujące straty w spalaniu a zatem totalne zatruwanie powietrza ....to po co te silne jednostki z wielkimi mocami szybkie samochody jak mamy mieć prędkość furmanek to lepiej wyjść z samochodów i pchać taczki.W Niemczech na autostradach jest bez ograniczeń a wiecie dla czego bo z w każdym mieście miejscowości jest ograniczenie ale wyjeżdżasz na autostradę i nadrabiasz stracone minuty w mieście.Jesteśmy tyle lat w unii i jakoś nikt w tym kraju się nie kwapi aby zmienić przepisy żeby były korzystne dla wszystkich ludzi i nie tylko dla wybranych. PO zainstalowało w Polsce tysiące radarów i ogałacało kierowców z kieszeni.A teraz PIS którego jeszcze....popieram ale już się zastanawiam czy dalej warto....... robi to samo co PO ....Jak zasilić kasę państwową. Rąbać kierowców mandatami gnębić i urządzać łapanki cywilnymi BMW-icami ....Przypomina mi się komuna...Prawo i Sprawiedliwość ale po czyjej stronie ?????
głuchy
10 miesięcy temu
Ja sprzeciwiam się co roczną Zmiana przepisów większa frustracja tylko o to chodzi
Ja Pankracy
10 miesięcy temu
Ja jeżdżę od lat bez prawa jazdy, przestrzegam przepisów, ustępuje na przejściach dla pieszych, mandatów nie przyjmuje i nie mogę stracić prawa jazdy. Jestem zadowolony. Nic nie muszę.... tylko chcę.... co mnie denerwuje w ruchu drogowym to to że osoby z prawem jazdy jeżdżą i powodują wypadki i jeszcze te parkingowki już mam tak poobijane auto, normalnie jak na zakupy się wyjdzie i wraca po godzinie to już drzwi poobijane albo przetargu zderzak lub drzwi. To mnie tylko denerwuje
Kom
10 miesięcy temu
Pierwszy powinien stanąć przed przejściem i się rozejrzeć,a nie odrazu wchodzi albo wybiega.
Pieszy
10 miesięcy temu
Całe życie mnie uczono: stań przed przejściem, rozejrzyj się w prawo,lewo,prawo.... Złota zasada, a co najważniejsze bezpieczna. Wszyscy wtedy czuliśmy się zobowiązani do dbania o bezpieczeństwo innych ... Niestety nie wiadomo kto to zmienił... Pewnie jeden z tych "kuuuni" z klapkami na oczach,lub jakąś "święta krowa". Poważny człowiek dbałby o obopólne bezpieczeństwo ...
bidak
11 miesięcy temu
Na przejściu na krawężnik stoi kobieta. Zwolnilem dojezdzajac do przejścia i zatrzymałem auto. Czekam i patrzę kiedy owa Dama raczy przejść. A ona dalej stoi i patrzy na mnie. Po chwili macha żebym sobie pojechał. Ona stoi nadal.????????
Bidak
11 miesięcy temu
Zrobić światła na każdym przejściu na żądanie. Ttak jest w wielu miejscach w Szczecinie i zdaje egzamin. A i płynność jest zachowana.
Rower
11 miesięcy temu
Pierwszeństwo pieszy ma gdy jest metr przed przejściem czy 5 metrów?
bDTUGSBD
Racjonalista
11 miesięcy temu
"Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem". Szynowym, np.przed pociągiem też?
MZG
11 miesięcy temu
Witam wszystkich kierowców. Ja również jestem kierowcą,od trzech lat nie prowadzę auto z powodu choroby. Poruszam się po własnych nogach korzystam z przejść dla pieszych. Gdy byłem uczestnikiem ruchu drogowego jako kierowca też mnie co niektórzy piesi denerwowali, teraz sam jestem pieszym i kierowcy mnie denerwują, kochani kierowcy postawcie się na moim miejscu czy innych osób korzystających z przejścia dla nich wyznaczonego bądźmy ludźmi, może wystarczy zwolnić przed przejściem pokazać ręką pieszemu aby był pewien że może bespicznie przejść. Życie mamy jedno potrawy to docenić, szanujmy się wzajemnie😉😉pozdrawiam wszystkich gorąco
J20
11 miesięcy temu
w zabudowanym powyzek setki na autostradzie powyzej 240
sze!
11 miesięcy temu
Zabierać prawo jazdy każdemu, kto się odważy wyprowadzić samochód z garażu/parkingu. Od razu na zawsze!
Foksik
11 miesięcy temu
A może wszystko rozbija się o kulturę osobistą, z którą w tych czasach jest coraz gorzej. Jak kierowcy widzą pieszego ale mimo to jadą jeden za drugim a ten nie może przejść jeszcze w dodatku jak no. pada deszcz to ja dziękuj. A z drugiej strony jak tutaj jeden powiedział, że jedzie ciężkim pojazdem a tutaj 50m przed nim pieszy wchodzi na przejście to też chyba lipa. Żaden przepis nic nie da no chyba jak dojdzie do jakiegoś zdarzenia i trzeba będzie wskazać winnego. A tak to tylko kwestia kultury osobistej
Patriota
11 miesięcy temu
Co jak co ale pisowi trzeba przyznac ze umie karać i czyscic z ostatnich pieniedzy swoich obywateli
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić