Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Zmiana przepisów drogowych. Wielu kierowców może stracić prawo jazdy

90

W lipcu wejdą w życie nowe przepisy o ruchu drogowym. Bać powinni się zwłaszcza piraci drogowi. Jeśli nadal będą przekraczać prędkość, stracą prawo jazdy.

Prawo jazdy będzie można stracić także za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym
Prawo jazdy będzie można stracić także za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym

Nowe przepisy o ruchu drogowym

Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim przekraczania prędkości o 50 km/h. Do tej pory prawo jazdy odbierane jest w momencie, gdy kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanych. Zgodnie z planowanymi zmianami, prawo jazdy będzie można stracić również po przekroczeniu prędkości w terenie niezabudowanym.

Piraci drogowi, którzy przekroczą prędkość poza terenem zabudowanym, będą mogli stracić prawo jazdy na 3 miesiące. W tym momencie za podobne przewinienia obowiązują jedynie mandaty w wysokości 500 zł.

Zmiany dotyczą także "ujednolicenia limitów prędkości w terenie zabudowanym, bez względu na porę dnia". W tym momencie w nocy (między godziną 23:00 a 5:00) można poruszać się w terenie zabudowanym z prędkością 60 km/h. Po zmianach przez całą dobę będzie obowiązywał limit prędkości 50 km/h.

Nowe przepisy drogowe zakładają też większą ochronę pieszych. Piesi mają mieć pierwszeństwo już przed przejściem dla pieszych. Według zapisów w projekcie zmian, "pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić