o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
GG
|

Elektryczne hulajnogi. Nadchodzą obostrzenia. Zmiana przepisów w Polsce

339
Podziel się

Resort Zbigniewa Ziobry zajmie się zmianą przepisów dotyczących hulajnóg elektrycznych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Decyzja została podjęta w związku z wolnym tempem prac Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie.

Elektryczne hulajnogi. Nadchodzą obostrzenia. Zmiana przepisów w Polsce
Hulajnogi elektryczne (Wikimedia Commons)
bDfKfMZN

Nadchodzą zmiany w przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych. Ustawodawca chce zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo pieszych. Kierujący hulajnogą będzie mógł jechać z prędkością 8 km/h po chodniku, 20 km/h po ulicy oraz 25 km/h po ścieżce rowerowej. Oznacza to koniec szybkiej jazdy wśród spacerujących.

Nowa ustawa wprowadzi pojęcie urządzenia transportu osobistego (UTO). Chodzi o elektryczne rowery i skutery, małe samochody elektryczne, e-hulajnogi i segwaye. Pojazdy te mogę mieć szerokość nieprzekraczającą w ruchu 0,9 m i długość nieprzekraczającą 1,25 m. Ponadto może znajdować się na nim tylko kierujący. Urządzenie musi być wyposażone w napęd elektryczny oraz oświetlenie, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (z wyjątkiem wózków inwalidzkich).

bDfKfMZP

Surowe konsekwencje

Stan techniczny nieodpowiadający opisanym wymaganiom będzie karany. Kierującemu będzie grozić nawet 5 tysięcy złotych grzywny. Ma on też zachować szczególną ostrożność na chodniku oraz będzie musiał ustępować pierwszeństwo pieszym. Nie wiadomo jeszcze, kiedy zmiany wejdą w życie.

bDfKfNaq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(339)
Obatel
2 miesiące temu
Obowiązkowe ubezpieczenie powinno być tak jak w niemczech. Koszt 30euro na rok. W razie nieszczescia kolizji!!! U nas wszystko jest na odwrót niż wszedzie indziej !!!
Michał
2 miesiące temu
Hulajnogi są dla osób które mają wyobraźnię. Niestety niektorym osobom jej brakuje
Realista
2 miesiące temu
Martwy przepis !! Jakoś wątpię ze staż niejaka będzie mierzyć radarem prędkość na chodnikach. Absurd. A wystarczyłoby aby powyżej 10 roku życia zakaz jazdy po chodniku, poniżej 18 zakaz po ulicy. 10-18 tylko po sciezkach.
bDfKfNar
Grzegorz Poz
2 miesiące temu
to jest wyzwanie na jego poziomie
Polak
2 miesiące temu
Jak ja się cieszę że nie mieszkam w Polsce z tymi rządowymi kretonami!
Najnowsze komentarze (339)
Czytelnik pl
3 tyg. temu
Popieram w stu procentach wszystkie komentarze pojazd który ma napęd elektryczny czy spalinowy żeby miał nawet ograniczoną prędkość maksymalną do pięciu kilometrów na godzinę to zawsze pozostanie pojazdem mechanicznym i wara z chodników i dróg.
Draszyr
3 tyg. temu
Chyba nie każdy wie że z takimi nowinkami wchodzi się do kraju w którym nie jest to prawnie usankcjonowane robi się kasę a z problemami niech borykają się inni
Orzech
3 tyg. temu
Każdy kierujący czy to rowerem czy hulajnoga powinien mieć kartę rowerowa znać przepisy drogowe
stanczyk
3 tyg. temu
Chodnik jest dla pieszych, i prędkość 8 na godzinę jest zbyt wielka, powinien obowiązywac zakaz przejazdu przez przystanki komunikacji miejskiej dla rowerów także.Również powinno być karane jazda chodnikiem i omijanie ścieżek rowerowych, bo niewygodnie.
czako
3 tyg. temu
W piątek jechałem rowerem po ścieżce rowerowej. Minęła mnie hulajnoga którą jechał młodzieniec z szybkością dużo większą niż 30 km/h.
obserwator
2 miesiące temu
Czyżby do ministerstwa ktoś z importerow hulajnóg z chin dostarczył "kanapki"? Nie ma innego wytłumaczenia na wepchnięcie hulajnóg pieszym na chodniki.
pieszy
2 miesiące temu
Pieszy na chodniku ma czuć się bezpieczny niezależnie od tego czy ma 5 czy 95 lat!Żaden pojazd nie ma prawa jechać po chodniku! Gówniarz na rowerze potrącił staruszkę, złamał jej rękę i uciekł! Nie złapali go!
proste
2 miesiące temu
Hulajnogi na DDRy. A jak nie ma, to prowadzić, na piechotę, chodnikiem
bDfKfNaj
joda
2 miesiące temu
Hulajnoga, nawet elektryczna to zabawka i nie powinna być dopuszczona do ruchu drogowego.
pieszy
2 miesiące temu
Coś co chodzi jest PIESZYM. Coś co jeździ jest POJAZDEM. "CHODNIK TO CZĘŚĆ DROGI PRZEZNACZONA DO RUCHU PIESZYCH". Chodnik do chodzenia. Do jeżdżenia jest jezdnia! Nie dam sobie wmówić że ślimak jest rybą a hulajnoga nie jest pojazdem! Chińska hulajnoga nie może być polskim problemem. Nie ma obowiązku posiadania hulajnogi. Chcecie dopuścić hulajnogi do ruchu to dopisać do definicji pojazdu, wprowadzić tablicy rej. i OC! Jeśli nie to won z dróg na place zabaw!
idiokracja
2 miesiące temu
Czyli najmądrzejszy z mądrych, chce "dla dobra pieszych" wpuścić legalnie pojazdy elektryczne na chodniki i pozwolić im tarnować najsłabszych! Bo przecież zawsze powiedzą, - Ja jechałem zgodnie z przepisami, 8 km/h. więc nie odpowiadam za to że ktoś nie uskoczył.
sraM
2 miesiące temu
nie normalny ten człowiek dziecko jedzoncy poulicy to przesada i na kogo wine trzeba zgonić jak dojdzie do wypatku powino sie zabronić jedzenia na ulicy
Leo
2 miesiące temu
A co z obowiązkowym ubezpieczeniem i rejestracją hulajnóg?
Robin
2 miesiące temu
Hulajnoga jak sama nazwa wskazuje napędzana jest nogą która hula. Jeżeli napędzana jest silnikiem to jest to już inny pojazd "hulajsilnik". Małe koła i przednie koło tuż przed sterem sprawiają, że jest ona mniej stabilna od roweru. Nie powinna być dopuszczona do ruchu publicznego.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić