Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JAR
|

Nowe stawki mandatów dla kierowców. Będzie trzeba słono płacić

92
Podziel się:

Specjalna podkomisja naniosła poprawki do rządowej nowelizacji wprowadzające nowe kary za wykroczenia drogowe. Rządzący chcą znacząco podnieść opłaty.

Nowe stawki mandatów dla kierowców. Będzie trzeba słono płacić
Kontrola drogowa, mandat, policja (Materiały prasowe, Policja)

Przypomnijmy, że rząd chciałby, aby od 1 grudnia 2021 roku wszedł w życie nowy taryfikator nakładający na kierowców zauważalnie wyższe kary w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Jeśli wystąpi recydywa, czyli kierowca złamie przepis po raz kolejny, obligatoryjnie ma to być mandat od 3 do 5 tys. zł. Inne grzywny mogą sięgnąć nawet do 30 tys. zł.

Chcemy ograniczyć nieodpowiedzialne i groźne zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie, w sposób drastyczny, naruszają zasady bezpieczeństwa, powodując śmierć i zniszczenia na polskich drogach. Nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność - mówił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

To spotkało się z szeroką krytyką kierowców. W środę specjalna podkomisja naniosła poprawki do rządowej nowelizacji, wprowadzającej urealnienie kar po 26 latach. Co ustalono? 

Największa dyskusja toczyła się wokół mandatów za przekroczenie prędkości o 30 km/h. Początkowo rząd nalegał, że kierowcy powinni dostawać co najmniej 1,5 tys. zł mandatu od policji. Ostatecznie zmniejszono tę kwotę o połowę i wyniesie ona 800 zł.

Co grozi w takim razie za przekroczenie prędkości o 40 km/h i jeszcze więcej o 50 km/h? Tego jeszcze nie ustalono, ale rząd chce, by za te przekroczenia była progresja, czyli coraz wyższe minimalne kwoty mandatów co 10 km/h.

Kierowcy zapłacą 1500zł za kolizję z obrażeniami ciała. Taki sam mandat grozi nam za jazdę bez uprawnień.

Problem dla recydywistów

Dotkliwe kary spotkają także recydywistów. Tacy kierowcy będą karani stawką dwukrotną niż pierwsze tego typu wykroczenie. Jeśli drugi raz przekroczyłeś prędkość o 30 km/h, zapłacisz nie 800, a 1600 zł, czyli w niektórych przypadkach ponad połowę swojej pensji. Jest jeden pewien warunek. Dany kierowca musi popełnić to samo wykroczenie w przeciągu dwóch lat.

To nie koniec. Karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł będzie podlegać osoba kierująca pojazdem mechanicznym, niestosująca się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą bądź znakiem drogowym. Dodatkowo punkty karne będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny. W trakcie jednego wykroczenia dostaniemy maksymalnie 15 punktów.

Zarekomendowano również wprowadzenie poprawki zmieniającej termin wejścia ustawy w życie z 1 grudnia 2021 roku na 1 stycznia 2022 roku. Od tego czasu ma też zacząć obowiązywać rozporządzenie MSWiA, które określi nowe stawki mandatów w taryfikatorze.

Zobacz także: Kontrowersyjny projekt. Polityk PiS: warto nad nim popracować
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(92)
Aaaa
10 miesięcy temu
Jak policja strajkowała żeby dostali 1 tys to prosiła o wsparcie kierowców, po p strajku zaczęli bardziej sprawdzać kierowców nakładając częściej mandaty, teraz będzie to samo,,, jeśli to wejdzie od grudnia to mamy przechlapane i niech nie piszą tutaj buraki że trzeba jeździć według przepisów bo czasami się lekko przyciśnie lub wyprzedzi gdzie nie trzeba ot takie życie,
ADAM2
10 miesięcy temu
Jestem za uczciwym traktowaniem kierowców a nie za polowaniem jak na safari żeby kasa się zgadzała.
123
10 miesięcy temu
Jedzē w de i jekoś nie karajä tu kietowcöw jak w pl polska potrzebuje coraz wiecej śiana
Dzinga
10 miesięcy temu
Karać karać i jeszcze raz karać . Każdego szeryfa drogowego patoflucera czy tym podobną patologie
Kierowca
10 miesięcy temu
Płaczą Ci co nie umieją jeździć może nauczy piratów drogowych że nie są sami na drodze Brawo jestem za wysokimi mandatami
kierowca
10 miesięcy temu
Teraz będziemy pilnować szybkościomierza , a nie drogi , czy łajzy co pod samochód włazi. Ciekawe czy da się przejechać obok cmentarza , po wprowadzeniu pierwszeństwa dla pieszych . Na pewno każdy pójdzie osobno !
edek
10 miesięcy temu
A już myślałem, że karą bedzie 30 dni pracy w niemczech.
kibic
10 miesięcy temu
Kierowcy SOP bójcie się
roza
10 miesięcy temu
Wszyscy płaczą....Nie płacz tylko jedz zgodnie z przepisami...Zapomnieli jak Tusk obstawił całą Polskę tysiącami radarami.Jak Straż Miejska nic innego nie robiła dylko stała w krzaczorach i karała za byle co...
Endriu
10 miesięcy temu
A rowerzyści, Ci co jeżdżą na hulajnogach i jeszcze chuj wie czym to co. Im to nic nie można zrobić? Zapier...ą to trochę po drodze a jak mają czerwone światło to wskakują na przejście dla pieszych i dalej chodnikiem nie zważając na pieszych. Może oni też by się dołożyli do tych obiecanek pisowskich i dotacji dla Rydzyka. A nie rząd doi tylko kierowców samochodów bo tak najprościej
Nauczyciel
10 miesięcy temu
Pan Ziobro prowadzi kolejną, prywatną wojenkę. Tym razem z kierowcami. Jazda samochodem- tylko dla ELYTY!!!
Na szybko
10 miesięcy temu
Juz komornik puka do mych drzwi mandat w szufladzie sobie śpi a ja wariat taki jeden co przez przepisy w dziurze budżetowej robię prezent
Janek
10 miesięcy temu
Nie kierowcy A piraci drogowi
Nikita
10 miesięcy temu
Jak za mocno trzasniesz drzwiami też powinno być 500zl , brudne buty 200zl , brudne auto ?? Kara śmierci.,..
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić