Krzysztof Gaweł
Krzysztof Gaweł| 

Nowy wzór tablic rejestracyjnych. Będą tylko dla wybranych kierowców

67

Jeszcze w tym roku wprowadzone zostaną nowe tablice rejestracyjne. Zgodnie z zapowiedzią ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka wprowadzone zostaną specjalne tablice dla samochodów rajdowych, które będą mogły się poruszać legalnie po polskich drogach w trakcie zawodów. To nie jest jedyna zmiana dla polskich kierowców.

Nowy wzór tablic rejestracyjnych. Będą tylko dla wybranych kierowców
Minister Andrzej Adamczyk zapowiedział wprowadzenie nowych tablic rejestracyjnych (PAP, Mirosław Trembecki)

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk był gościem programu "Sygnały dnia" w Programie 1 Polskiego Radia. W rozmowie na antenie Jedynki przekazał kilka ważnych informacji dla kierowców i użytkowników polskich dróg. Jak się okazuje, jeszcze w tym roku do użytku wejdą nowe wzory tablic rejestracyjnych.

Dla kogo nowe tablice rejestracyjne?

W tym przypadku ministerstwo chce uregulować kwestię samochodów rajdowych i zasad ich poruszania się po polskich drogach.

Jak zapowiedział Andrzej Adamczyk, każdy z takich pojazdów będzie musiał posiadać specjalny wzór tablic, który zostanie wprowadzony przez resort.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pędził pod prąd na S-8. Został nagrany przez świadka

To zmiana, która nie będzie rewolucyjna, ale na pewno ma na celu uporządkowanie sytuacji prawnej rajdówek. Dziś poruszają się bez przeszkód między odcinkami specjalnymi, a na tzw. dojazdówkach obowiązują je takie same przepisy, jak każdy inny samochód.

Być może to pierwszy krok w stronę zmian w przepisach dotyczących samochodów rajdowych.

Co ciekawe, większość z nich nie przeszłoby podstawowej kontroli technicznej, która jest wymagana dla zwykłych użytkowników dróg. Auta rajdowe to inne konstrukcje, które są przystosowane do rajdów i rywalizacji sportowej.

Policja w trakcie zawodów zazwyczaj nie zatrzymuje rajdówek i rzadko kontroluje kierowców. Chyba, że ma palący powód.

Niestety, to jedyne co wiadomo do tej pory w sprawie nowych tablic rejestracyjnych.

Rząd przyjął przepisy, zgodnie z którymi samochody rajdowe będą mogły poruszać się między odcinkami rajdu po drogach publicznych. Będą wyposażone w specjalne tablice rejestracyjne i prowadzone przez licencjonowanego pilota - mówił Andrzej Adamczyk.

Kolejna ciekawa zapowiedź ministra infrastruktury to zakaz dla kierowców ciężarówek. Już wkrótce nie będą mogli wyprzedzać na drogach ekspresowych i autostradach.

To z pewnością ucieszy kierowców osobówek, którzy narzekają na ciężarówki blokujące przy wyprzedzaniu lewy pas. Wkrótce takie zachowanie na drodze będzie wykroczeniem i ma być karane przez policję.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Najwięcej emocji wśród kierowców budzą inne doniesienia dotyczące polskich dróg. Rząd chce znieść opłaty za przejazd autostradami. Najpierw tymi, które są publiczne, a potem także odcinkami zarządzanymi przez podmioty prywatne.

Opłaty ma zastąpić nowy podatek, który będzie obowiązywał kierowców.

Jeszcze przed wyborami zmiany mają wejść w życie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić