Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Obowiązkowe naklejki na szybę. Za brak już niedługo zapłacisz 500 zł

508
Podziel się:

Wprowadzono system naklejek, które będą dopuszczały do ruchu pojazdy spalinowe w strefach czystego transportu. Jeśli kierowca zaniedba ten obowiązek, musi liczyć się z karą w wysokości nawet pół tysiąca złotych. To nie koniec nowych informacji.

Obowiązkowe naklejki na szybę. Za brak już niedługo zapłacisz 500 zł
Nie masz takiej naklejki? Zapłacisz nawet 500 złotych (Tomasz Budzik)

Obowiązek posiadania naklejek to konsekwencja nowelizacji Ustawy o elektromobilności. Zgodnie z treścią dokumentu do stref czystego transportu – powoływanych przez poszczególne miasta – poza autami bezemisyjnymi będą mogły wjeżdżać wyłącznie określone przez samorząd pojazdy spalinowe.

Naklejka na szybę. Za jej brak zapłacisz 500 złotych

Jak informuje Autokult, do pojazdów bezemisyjnych zaliczają się auta elektryczne i wodorowe. Zakaz wjazdu ma również nie dotyczyć aut benzynowych, które spełniają normę Euro 4 lub wyższą oraz samochodów wysokoprężnych, spełniających przynajmniej normę Euro 5.

Pojazdy samochodowe, które będą mogły wjeżdżać do stref czystego transportu, muszą mieć specjalną naklejkę. Zgodnie z nowelizacją należy ją umieścić w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu.

Zobacz także: Zobacz też: Nowe rekordowe mandaty. Kierowca audi pędził 241 km/h, teraz zapłaci 2,5 tys. zł

Naklejki są wydawane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, w których powstaną strefy czystego transportu. Według ustaleń portalu Autokult wysokość opłat za nie ma wynieść maksymalnie 5 złotych za sztukę.

Istniej jednak pewne "ale". Nawet jeśli posiadamy naklejkę, która uprawnia nas do wjazdu w naszym rodzinnym mieście, jej posiadanie nie uprawnia do poruszania się w strefach czystego transportu w innych miejscowościach. Tymczasem wjazd bez zezwolenia może kosztować nas nawet 500 złotych.

Każde miasto będzie wydawać własną nalepkę, która upoważnia do wjazdu do wyznaczonej na jego terenie strefy czystego transportu. Znajdzie się na niej nazwa miasta, nie będzie natomiast oznaczonej normy Euro oraz rodzaju paliwa — poinformował Autokult rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Stworzenie uniwersalnego wzoru nalepki jest obecnie uznawane za niemożliwe. Powód? Nadanie różnych wyłączeń przedmiotowych i podmiotowych przez poszczególne władze samorządów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(508)
Art
3 tyg. temu
Zaraz, rozumiem, że mam sobie obkleić szybę naklejkami ze wszystkich miast? No bo skoro mandat jest za brak, to nie może brakować. Gorzej, jak każda wieś też wyda swoją naklejkę. Jak je dolepię, to wtedy bankowo będzie chu.... widać.
Allo
3 tyg. temu
Ci ludzie nie nadają się by żądzić ludzie musimy wybrać i nom głowę państwa i ten rząd
Allo
3 tyg. temu
Te przepisy są nienormalne tak jak ten co je....
Julia
3 tyg. temu
A ludzie z zagranicy co z nimi
sprzątacz
4 tyg. temu
to inna jest strefa w warszawce a inna w radomiu? jedna naklejka na cały krajnie starczy?
Ted71
4 miesiące temu
Dlaczego nie rozwijać produkcji małych samochodów na dojazdy po miastach do pracy tylko elektrycznych???????????? Ja znam odpowiedź, ale ona nie ucieszy nikogo. Bo w Polsce lepiej jest wydać niemądre rozporządzenia lub nawet bzdurne i absurdalne i nie robić nic. Bo niby wszystko można kupić i nie produkować u siebie nic????? A co z ludźmi nic i do piachu, może jeszcze więcej szczepionek o nieznanych składach i do piachu po kolejnych. Ale dlaczego???????????? Umiemy robić akumulatory, znamy niemiecką technologię produkcji i wypalania litu (bo tłumaczyłem - to wiem, samochody możemy kupować jako pośrednicy np. Fordy kA, Nissany i wejść w rozsądną kooperację na wymiany silników, wtrysków i wydechów. To w kwestii silników spalinowych. Inny wariant wyrzucić silniki spalinowe i wstawić dodatkowe akumulatory i silniki elektryczne i zmiany do układów sterowania napędem. Jakieś układy na pewno można wynegocjować!!! I byłyby samochody po 30000-40000 zł. za sztukę i bez dotacji i nie bryki pod dupę dla posłów z dotacją.
julek
4 miesiące temu
pod pozorem ochrony środowiska kolejny podatek pisowski dla Polaków
Ted71
4 miesiące temu
A oni zaczynają o-d dopłat do bryk dla swoich, Sobie dali podwyżki uposażeń po 70% i wprowadzają dopłaty nie do samochodów dla Kowalskiego czy Nowaka, tylko dla siebie i swoich, których stać na bryki terenowe z silnikami po 160km do 250 KM. I tacy mają dostawać po 30 000 złotych dofinansowania. Również pracownicy koncernów farmaceutycznych takowe dostaną, a tam każdy ma furę pod dupę za 180 do 200 tysięcy. Bo to są biedacy tak????? A ja uważam inaczej. Kur... zacznijmy produkować wodór możliwie tanią dostępną technologią i rozwińmy produkcję silników lub zasilania do silników wodorowych. A następnie przezbrajajmy istniejące pojazdy w serwisach na wodorowe. A nie wszystkie 32 milionów samochodów benzynowych na zło, I dotacje do bryk po 200 000 zł pod swoje dupy.
Ted71
4 miesiące temu
Dlaczego rząd RP nie rozpocznie pracy od podstaw dla czystej Polski ale "po naszemu". Najpierw produkcja wodoru na liczącą się skalę, produkcja nowych samochodów tylko elektrycznych i niedrogich, później zaplanować wg rozsądnych odległości budowę sieci stacji ładowania i dopiero zacząć coś nakazywać ludziom.
Ted71
4 miesiące temu
To że Polska powinna się natychmiast wycofać z oszustwa Klimatycznego i że wodoru nikt nie produkuje, ani samochodów wodorowych też nie, to nieważne??????????? Więc po co naklejki i kurewskie straszenie Polaków aby ich wkurwiać!!!!!!!!!!!!!
STKMS
4 miesiące temu
Nowy podatek taki bezkarny klimatyczny, teraz nie będzie trzeba uzasadniać brania kasy za bycie gdzieś ......................
olo
4 miesiące temu
Spoko sam sobie zrobie taka naklejke Polska to dziki kraj hehe
Tomek
4 miesiące temu
Autor tego artykułu powinien sobie na czole nakleić z 10 nalepek
Marino
4 miesiące temu
Wybieramy ich aby Polska się rozwijała , nam żyło się lepiej . A ci tylko komplikują ,dowalają podatki , w tych wydumanych ustawach sami się gubią , ale konta bankowe mają zadbane , cacy . A i emeryturka za palenie głupa sowita . Ludki nauczcie się wybierać na te stołki , jeśli taki cwaniak ma kampanię opartą na sloganach i nie da się mu zadać pytań to takiego zaraz skreślajcie .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić