aktualizacja 

Wyprzedaży rocznika nie będzie. W 2022 r. samochody będą jeszcze droższe

59

W 2022 r. zamiast zwyczajowej wyprzedaży rocznika, czekają nas dalsze podwyżki cen samochodów - średnio o 15-20 proc. rok do roku - prognozuje Michał Knitter, wiceprezes Carsmile. Jego zdaniem, co najmniej do końca tego roku potrwają ograniczenia w produkcji samochodów. A to przekłada się i na problemy z dostępnością, i na wzrost cen.

Wyprzedaży rocznika nie będzie. W 2022 r. samochody będą jeszcze droższe
Nadal utrzymują się problemy z dostępnością samochodów. (Adobe Stock, Alexander Filon)

Knitter podkreśla, że nie będzie zwyczajowej "wyprzedaży rocznika" i dotyczy to wszystkich segmentów rynku. Wyjaśnił, że ta sytuacja jest efektem opóźnień w produkcji samochodów, które dotykają odbiorców aut na całym świecie.

Place dealerskie są puste i nie ma czego wyprzedawać - powiedział wiceprezes Carsmile.

Według eksperta drugą przyczyną braku wyprzedaży rocznika jest zmiana polityki cenowej producentów. - W ramach wyprzedaży rocznika, dealerzy oferowali w minionych latach rabaty sięgające nawet 20-25 proc. ceny wyjściowej pojazdu. Dziś sprzedawcy albo w ogóle nie udzielają rabatów, albo są one minimalne - wskazał Knitter.

Zwrócił uwagę, że dla klientów cena nie jest już najważniejszym kryterium wyboru samochodu. "Ważniejszy jest dziś czas oczekiwania na auto" - zaznaczył.

Zobacz także: Toyota Mirai - piję wodę z wydechu

Fałszywe "wyprzedaże rocznika"? To chwyt marketingowy

Dodał, że w mediach pojawiają się reklamy marek motoryzacyjnych zachęcające do udziału w rzekomej wyprzedaży rocznika, choć nie ma ich wprawdzie tak dużo, jak w poprzednich latach.

Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to jedynie zabieg marketingowy z wykorzystaniem chwytliwego hasła "wyprzedaż rocznika", który de facto jest ofertą zamówienia nowego auta, na które - biorąc pod uwagę uśredniony czas realizacji zamówień - trzeba będzie poczekać ok. pół roku - wyjaśnił Knitter.

Jak zaznaczył, w 2022 roku samochody podrożeją. "Spodziewam się wzrostu średnio o ok. 15-20 proc. w ciągu 12 miesięcy oraz utrzymania ograniczeń w produkcji, która potrwa przynajmniej do końca 2022 roku" - szacuje ekspert.

Autor: MWL
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić