oprac. Aleksander Ruciński| 

Tak ułatwisz sobie życie w upały. Sposoby dla każdego kierowcy

6

Nagły wzrost temperatur to wyzwanie także dla kierowców. Używanie klimatyzacji nie jest jedynym rozwiązaniem przydatnym w gorące dni. Warto pamiętać również o innych patentach, które poprawią komfort korzystania z auta latem.

Tak ułatwisz sobie życie w upały. Sposoby dla każdego kierowcy
Taka zasłona bywa przydatna w upały (Licencjodawca)

1. Używaj mat przeciwsłonecznych

Kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, a może okazać się wyjątkowo przydatna w gorące dni. Mata przeciwsłoneczna odbijająca promienie nie tylko ograniczy nagrzewanie się wnętrza, ale i zabezpieczy jego elementy przed uszkodzeniem.

Wysoka temperatura potrafi być bardzo szkodliwa dla plastików, które w skrajnych przypadkach mogą wypłowieć lub się stopić. Mata przydaje się również w samochodach wyposażonych w skórzaną tapicerkę, ograniczając jej nagrzewanie.

2. Myśl, gdzie parkujesz

Miejsce parkowania auta ma kluczowe znaczenie dla stopnia nagrzewania się wnętrza. Choć nie zawsze jest to łatwe, warto wybierać maksymalnie zacienione miejsca, np. w pobliżu budynków lub drzew.

Nie bez znaczenia jest też sposób parkowania tak, by przednia szyba nie była skierowana w stronę słońca, gdyż to właśnie ona w największym stopniu odpowiada za nagrzewanie się kabiny. No, chyba że macie szklany dach, wtedy jest jeszcze gorzej.

3. Otwórz szyby, zasłoń dach

Pozostawienie auta z otwartymi lub uchylonymi szybami nie zawsze jest bezpieczną opcją. Jeśli jednak parkujecie w miejscu, w którym nie musicie się obawiać złodziei, warto korzystać z tego patentu. Nawet delikatny przeciąg w kabinie pozwoli znacząco obniżyć temperaturę, sprawiając, że zajęcie miejsca we wnętrzu będzie znacznie przyjemniejsze.

Zupełnie inaczej powinniśmy postąpić w przypadku szklanego dachu, który wpuszcza do kabiny sporo promieni słońca. Jeśli jest taka możliwość, w upały lepiej go zasłonić, co powinno przełożyć się na spadek temperatury w kabinie.

4. Przewietrz wnętrze przed jazdą i chwilę po ruszeniu

Wsiadanie do gorącego auta nie jest niczym przyjemnym. Letnie temperatury potrafią zmienić kabinę w plastikową saunę. Wystarczy jednak otworzyć drzwi lub szyby na chwilę, by znacząco poprawić sytuację.

Szyby mogą pozostać uchylone nawet przez kilka minut po ruszeniu, pomagając pozbyć się gorącego powietrza i ułatwiając pracę klimatyzacji, która szybciej będzie mogła zapewnić żądaną temperaturę.

Zobacz także: Pijany kierowca Citroena wjechał do wody. Policja udostępniła nagranie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić