Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Filip Buliński
|

Właściciele aut zapłacą więcej od 2023 r. Podwyżka będzie dwa razy

116
Podziel się:

Kary za brak OC czy nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie auta od osoby prywatnej uzależnione są od płacy minimalnej. A ta w 2023 r. ma wzrosnąć i to aż dwukrotnie. Zapominalscy kierowcy będą musieli szykować się więc na spore wydatki.

Właściciele aut zapłacą więcej od 2023 r. Podwyżka będzie dwa razy
Zapominalscy kierowcy muszą szykować się na podwyżki (Autokult, Marcin Łobodziński)

Rada Ministrów podjęła decyzję o podniesieniu płacy minimalnej na rok 2023 r. Od 1 stycznia będzie ona wynosić 3383 zł, a w lipcu zostanie ona podniesiona ponownie do kwoty 3450 zł. Co to oznacza dla kierowców? Wyższe kary za brak OC i nieopłacenie podatku PCC-3.

Kary za brak ciągłości polisy OC

Kary za brak ciągłości OC są ściśle uregulowane. w 2023 r. za spóźnienie do 4 dni, opłata wynosi 40 proc. płacy minimalnej, czyli 1353 zł, a od połowy przyszłego roku - 1380 zł. Za przedział od 4 do 14 dni, stawka wzrasta już do jednego pełnego wynagrodzenia minimalnego.

Z kolei za przekroczenie terminu o więcej niż 14 dni, kara wzrasta do dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Zapominalscy w pierwszej połowie roku zapłacą więc 6766 zł, a w drugiej - 6900 zł. Obecnie kara wynosi 6020 zł.

Te stawki dotyczą jednak właścicieli aut osobowych. W przypadku ciężarówek kary będą jeszcze wyższe. W przypadku przekroczenia terminu o 14 dni opłata będzie wynosiła trzykrotność płacy minimalnej, czyli najpierw 10 149 zł, a od lipca 2023 r. - aż 10 350 zł. Połowę tej kwoty zapłacą kierowcy, którzy spóźnili się od 4 do 14 dni, natomiast przy przerwie do 4 dni — jedną piątą maksymalnej kary.

Nieopłacenie PCC-3

Na większe wydatki kierowcy będą musieli się szykować, jeśli zapomną o opłacie PCC-3. To podatek od czynności cywilno-prawnych, który trzeba uiścić przy kupnie samochodu od osoby prywatnej. Od dnia nabycia, nowy właściciel auta ma 14 dni na złożenie odpowiedniej deklaracji.

W przeciwnym razie naszą sytuacją zainteresuje się urząd skarbowy i nałoży na nas karę. Ta może wynosić od 10 proc. płacy minimalnej, aż do jej 20-krotności. Oznacza to, że od początku 2023 r. zapominalscy będą musieli liczyć się z mandatem od 338 do 67 660 zł. Od lipca 2023 r. kara wyniesie od 345 do aż 69 000 zł.

Zobacz także: Mercedes C300e – 100 km na samym prądzie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(116)
Dina
7 godz. temu
to 20-krotność, czy 200-krotność??? bo co innego wynika z treści, a co innego z obliczeń...
Rewolucja odb...
wczoraj
radykalizm jest ciekawą formą presji ale dla tych co łamią prawo z premedytacją , radykalizm imponuje młodym dlatego tak chętnie wybierają komunizm pisowski z Urzędem Bezpieczeństwa Ziobry itp itp
Nie
2 dni temu
pojmuję skąd wasze oburzenie. Kary powinny być dotkliwe w każdej dziedzinie. Przyzwoitych nie zubożą, a na przestępców musi być jakiś bat. Wystarczy stosować się do przepisów i kłopotu brak.
Kawior
2 dni temu
Mam prawko i korzystam z auta, ale nigdy nie lubiłem jeździć. Pora auto sprzedać i zapomnieć. Teraz okazuje się, że moja niechęć zaplusuje ;p Ale takich jak ja to jest 1 na 50. Tym co lubią jeździć, muszą bo do pracy itd. bardzo współczuję.. okradają Was perfidnie ;/
Karmel
2 dni temu
Niedługo Morawiecki stwierdzi, że jak Polacy nie będą chcieli wydawać pieniędzy to wprowadzi datę ważności. Masz tydzień by coś kupić, a jak nie to pieniądze mogą być użyte TYLKO do zapłacenia podatku.. To byłby niezły pomysł, co ? :D
stelmach
2 dni temu
ludkowie tylko do wyborow i madrosc przy urnie i bedzie sie dzialo beda jeki i nie bedzie milosierdzia za okradanie klamstwa straszenie rosja gloryfikacja ukrow wiec spokojnie
stelmach
2 dni temu
ludkowie tylko do wyborow i madrosc przy urnie i bedzie sie dzialo beda jeki i nie bedzie milosierdzia za okradanie klamstwa straszenie rosja gloryfikacja ukrow wiec spokojnie
Franki
2 dni temu
Złodziejskie państwo! Powinno się zaorać ten pseudokraj!
Z IV RZESZY
2 dni temu
A W NIEMCZECH ? BILET MIESIĘCZNY NA TRAMWAJE, AUTOBUSY, METRO I POCIĄGI ZA 9 EURO !! A WSZYSTKO TO PO TO, ŻEBY POMÓC SPOŁECZEŃSTWU NIEMIEC W CZASIE PONAD 5 - CIO PROCENTOWEJ INFLACJI !! A W POLSCE ? GLAPIŃSKI, KACZYŃSKI I MORAWIECKI W AKCJI !! CENY W GÓRĘ, 9 RAZY PODNOSZONE STOPY PROCENTOWE I ROBIENIE PIENIĘDZY PRZEZ TAKICH JAK MORAWIECKI I INNYCH RZĄDOWYCH KOMBINATORÓW NA PODATKACH, KRYZYSIE I NOWYM POLSKIM ŁADZIE. A WSZYSTKO PO TO, ŻEBY ... POMÓC SPOŁECZEŃSTWU POLSKIEMU W CZASIE 14 - STO PROCENTOWEJ INFLACJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BRAWO POLACY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Z IV RZESZY
2 dni temu
A W NIEMCZECH ? BILET MIESIĘCZNY NA TRAMWAJE, AUTOBUSY, METRO I POCIĄGI ZA 9 EURO !! A WSZYSTKO TO PO TO, ŻEBY POMÓC SPOŁECZEŃSTWU NIEMIEC W CZASIE PONAD 5 - CIO PROCENTOWEJ INFLACJI !! A W POLSCE ? GLAPIŃSKI, KACZYŃSKI I MORAWIECKI W AKCJI !! CENY W GÓRĘ, 9 RAZY PODNOSZONE STOPY PROCENTOWE I ROBIENIE PIENIĘDZY PRZEZ TAKICH JAK MORAWIECKI I INNYCH RZĄDOWYCH KOMBINATORÓW NA KRYZYSIE I NOWYM POLSKIM ŁADZIE. A WSZYSTKO PO TO, ŻEBY ... POMÓC SPOŁECZEŃSTWU POLSKIEMU W CZASIE 14 - STO PROCENTOWEJ INFLACJI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! BRAWO POLACY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Podatnik
2 dni temu
DLACZEGO MAMY PŁSCIĆ ZA WSZYSTKO PODATKI?????- PRZECIEŻ PRZYKŁĄDOWO KUPUJĄC SAMOCHÓD TO PŁĄCĘ PIENIĘDZMI JUŻ OPODATKOWANYMI ( PODATKIEM DOCHODOWYM) WIĘ ILE RAZY MOŻNA PŁĄCIĆ - TO TAK WYGLĄDA, ŻE MY POLACY PŁACIMY PODATEK OD PODATKU A URZĘDY SKARBOWE SĄ TYLKO OD NAKŁADANA KAR... SZKODA TYLKO, ŻE URZĘDNIK WYDAJĄCY BŁĘDNE DECYZJE JAKOŚ ZA TO NIE ODPOWIADA I NIE ZOSTANIE UKARANY...!!!!!
GRAZA
2 dni temu
A ja nie mam ani samochodu, ani telewizora. Mam dom, 2 psy ze schroniska, pszczółki, ogórki i pomidory w szklarni,mądrych znajomych. I najdłuższe wakacje swojego życia. Emerytka
WIKTOR
2 dni temu
Pan Stonoga już kilka lat temu mówił jak pis nas załatwi to nam kukle z orbit wyjdą.
sid
2 dni temu
ja juz powoli przerzucam biznes do DE
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić