Zapominasz o OC? W nowym roku dostaniesz po kieszeni

2

Od nowego roku wzrośnie płaca minimalna. To dobra wiadomość dla tych, którzy ją zarabiają, ale już nie najlepsza dla tych, którzy zapominają o obowiązkowym OC. Jego wysokość jest uzależniona od płacy minimalnej, co oznacza, że jeśli nie opłacimy ubezpieczenia na czas - czekać nas będzie wyższa kara.

Zapominasz o OC? W nowym roku dostaniesz po kieszeni
Brak opłaconej składki OC może się okazać bardzo kosztowne (Pexels)

To, jaką karę płacą kierowcy, zależy od rodzaju ich pojazdu oraz czasu, w jakim nie był on ubezpieczony. Jak łatwo się można domyślić - stawki są najniższe w przypadku motocykli i motorowerów, a najwyższe w przypadku samochodów ciężarowych.

Masz samochód - musisz mieć OC

Nie ma znaczenia, czy samochód jest sprawny technicznie, czy od miesięcy tkwi zaparkowany w garażu. Składka OC zawsze musi być opłacona. Zwolnieni jesteśmy z niej dopiero, jak wyrejestrujemy samochód bądź go sprzedamy. Polisa OC służy opłaceniu szkód wyrządzonych na rzecz osób trzecich w związku z poruszaniem się naszego pojazdu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ubezpieczenie OC. Zobacz, kiedy dostaniesz mniejsze odszkodowanie

Sprawdzeniem tego, czy samochód posiada OC, zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak do sprawdzenia, czy dopilnowaliśmy tej kwestii, upoważniona jest też policja, Inspekcja Ruchu Drogowego, Straż Graniczna czy nawet Inspekcja Ochrony Środowiska.

Jakie kary czekają nas w nowym roku?

Jak wspominaliśmy wcześniej - na wysokość kary za brak OC wpływa zarówno typ pojazdu, jaki posiadamy, liczba dni bez składki OC, ale także wysokość płacy minimalnej.

Jeśli mamy samochód osobowy, to pełna stawka kary wynosi równowartość dwukrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto.

W przypadku samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów jest to trzykrotność minimalnego wynagrodzenia brutto.

Pozostałe pojazdy natomiast, takie jak choćby motocykle - jest to równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli przerwa w opłaceniu OC wyniosła do 3 dni, to kara wynosi 40 proc. opłaty, jeśli do 14 dni to jest to 100 proc. opłaty a powyżej 14 dni jest to już 200 proc. opłaty.

I tak w przypadku samochodów osobowych jest to 8484 zł (brak składki powyżej 14 dni), 4242 zł (brak składki w okresie od 4 do 14 dni) oraz 1700 zł (brak składki do 3 dni).

W przypadku samochodów ciężarowych (a także ciągników i autobusów) jest to 12726 zł (powyżej 14 dni), 6370 zł (od 4 do 14 dni) oraz 2550 zł (do 3 dni).

Kierowcy innych pojazdów, m.in. motocykli, muszą zapłacić 1400 zł, jeśli ich pojazd nie był ubezpieczony w ramach OC powyżej 14 dni. Od 4 do 14 dni ta kara wynosi 700 zł, a do 3 dni już 280 zł.

Jeśli nie zgadzamy się z nałożoną karą - możemy w ciągu 30 dni odwołać się od decyzji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wzrośnie z obecnych 3600 zł do 4242 zł.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić