aktualizacja 

Czwartek wieczór, Warszawa. Rosjanin: "To przyszło do mnie wczoraj"

Raper Iwan Aleksiejew, znany jako Noize MC, podczas koncertu Warszawie zaprezentował swoją nową piosenkę, w której otwarcie sprzeciwił się wojnie. "Z rękami związanymi za plecami nie da się pokazać znak pokoju" - brzmi fragment utworu. Rosjanin wsparł też finansowo ukraińskich uchodźców.

Czwartek wieczór, Warszawa. Rosjanin: "To przyszło do mnie wczoraj"
Noize MC przedstawił antywojenną piosenkę (YouTube)

Rosyjscy muzycy Monetoczka i Noize MC zagrali trzeci koncert charytatywny na rzecz ukraińskich uchodźców. Wieczorem 21 kwietnia odbył się on w Warszawie w klubie Progresja, gdzie wcześniej wystąpił ukraiński zespół Kalush Orchestra.

Antywojenny utwór rosyjskiego rapera

Noize MC zaprezentowało na koncercie utwór "Ausweis". Ausweis to paszport tymczasowy, który naziści wprowadzili na terenach okupacyjnych w czasie II wojny światowej. Według portalu TJournal 37-letni rosyjski muzyk wykonał go w Warszawie po raz pierwszy. Piosenka jest sprzeciwem artysty wobec wojny w Ukrainie.

Są tam między innymi takie słowa: "Z rękami związanymi za plecami pokoju nie można pokazać. Zabija mnie czyjś mąż, czyjś syn i czyjś zięć". Zanim Noize MC wykonał swój nowy utwór, zwrócił się do widzów, opowiadając historię jego powstania.

Są piosenki, które wychodzą z ciebie, jakbyś był chory i wymiotował. A ta piosenka przyszła do mnie wczoraj. [...] Proszę mi wybaczyć, jeśli ktoś się przez to źle poczuje — po prostu nie mogę tego trzymać w sobie. Zrozumcie jedną prostą rzecz: w tej piosence odwołuję się do siebie, chociaż mówię słowo "ty" - powiedział.

Nagranie z koncertu można zobaczyć tutaj:

Seria koncertów charytatywnych

Na koncercie w stolicy Polski pojawiła się również 23-letnia piosenkarka z Jekaterynburga Monetoczka. Odczytała ona wiersz o literze "Z", która jest symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Dzieci od najmłodszych lat wiedzą, co to za literka "Z", w końcu głupio jest nie znać tej litery" - mówiła.

Na początku kwietnia Noize MC i Monetoczka zorganizowali serię koncertów charytatywnych "Głosy Świata" na rzecz ukraińskich uchodźców. Muzycy występowali już w Rydze i Wilnie, a po Warszawie zagrają koncerty w Pradze (23 kwietnia), Berlinie (25 kwietnia), Tallinie (5 maja), Helsinkach (8 maja), Sztokholmie (11 maja) i Oslo (13 maja).

Jak wyliczają, podczas koncertów zebrano już ponad 200 tys. euro, które zostaną przekazane Fundacji Siepomaga na wsparcie uchodźców z kraju objętego wojną.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić