Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska| 

Eurowizja 2022: Świat to pominął. Pięć ważnych faktów

Eurowizja 2022 oraz wyniki międzynarodowego konkursu wzbudziły niemałe kontrowersje. Co zapamiętamy? Wygraną Ukrainy, 12. miejsce Polski i dyskwalifikację Rosji jeszcze przed zmaganiami. Dużo się działo, dlatego widzom mogło umknąć kilka istotnych faktów.

Eurowizja 2022: Świat to pominął. Pięć ważnych faktów
Krystian Ochman, reprezentant Polski na Eurowizji 2022 (PAP)

Sobotni finał Eurowizji 2022 wywołał ogrom emocji. Wygrana zespołu Kalush Orchestra z Ukrainy wzbudziła niemałe kontrowersje na Starym Kontynencie. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że reprezentanci Ukrainy zajęli pierwsze miejsce tylko ze względu na trwającą wojnę.

Ukraina wygrała tylko z powodu wojny. Ta piosenka była beznadziejna. (…) Żałuję straconego czasu na oglądanie tego konkursu. Nigdy więcej - napisał jeden z rozgoryczonych użytkowników w mediach społecznościowych.

Wiele osób było zniesmaczonych faktem, że ze strony ukraińskiego jury reprezentant Polski Krystian Ochman nie dostał nawet jednego punktu. Ukraińscy widzowie przyznali mu natomiast maksymalną liczbę, czyli aż 12 punktów.

Żenada. I tyle na ten temat. Jeszcze te zero punktów od naszych braci Ukraińców, którym na co dzień dajemy wszystko, co mamy. Wstyd z ich strony - pisali widzowie w komentarzach.

To, co zrobiło jury z Ukrainy, nie umknęło również widzom z tego kraju. Na forach można znaleźć opinie wzburzonych internautów. Samo ukraińskie jury postanowiło się w tym temacie wypowiedzieć. Przewodniczący zauważył, że konkurs piosenki nie powinien być wiązany z pomocą humanitarną.

Cały proces głosowania odbył się pod nadzorem adwokata, wszyscy członkowie jury wcześniej zapoznali się z zasadami głosowania. Żaden członek jury nie miał możliwości wpływać na decyzje innych, tym bardziej na decyzje przewodniczącego. Dlatego Polska i inne kraje otrzymały tyle punktów, na ile zasłużyły w opinii każdego z sędziów. Nikomu za to nie zapłacono. Nikt nie miał żadnych preferencji, ani innych zachęt. (...) Jako przewodniczący jury, z pewnością jestem gotowy na ponoszenie odpowiedzialności za demokratyczny wybór dokonany w tym roku. Za pomoc humanitarną, militarną i finansową dla Ukrainy jesteśmy i będziemy wdzięczni Polakom już zawsze! Ale to są rzeczy niepowiązane ze sobą - podkreślił przewodniczący ukraińskiego jury.

Ostatecznie Krystian Ochman zajął 12. miejsce. Wykluczeni Rosjanie z kolei nadal twierdzą, że "konkurs ich nie obchodzi", więc "w sumie dobrze, że nie brali w nim udziału".

Eurowizja 2022: Pięć ważnych faktów

Warto zwrócić uwagę na pięć informacji po Eurowizji 2022, o których na świecie jest wyjątkowo cicho. Wymienił je użytkownik Twittera Finnix_Montana.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Świetnym wynikiem może pochwalić się Mołdawia. Zajęła siódme miejsce, zdobywając 253 punkty. To trzeci najlepszy wynik w historii.

Powody do radości ma też Hiszpania, która zamknęła podium z 459 punktami. To najlepszy wynik kraju od... 27 lat!

Drugie miejsce w tym roku wywalczyła Wielka Brytania, która dostała łącznie 466 punktów. Brytyjczycy nie byli tak wysoko w klasyfikacji od 24 lat.

Włosi z kolei znaleźli się piąty raz z rzędu w czołowej dziesiątce. Udało im się to dzięki 268 punktom.

Ukraina, która wywołała najwięcej medialnego szumu, może pochwalić się już trzecim zwycięstwem od debiutu, który miał miejsce zaledwie 17 lat temu. My natomiast gratulujemy zarówno wyróżnionym, jak i Krystianowi Ochmanowi, życząc dalszych sukcesów!

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić