Księżna Kate ma nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?

10

Księżna Kate poinformowała w mediach społecznościowych, że choruje na nowotwór. "Testy przeprowadzone po operacji wykazały obecność raka. W związku z tym mój zespół medyczny zdecydował, że powinnam poddać się profilaktycznej chemioterapii" - wyznała. Co to za rodzaj chemioterapii?

Księżna Kate ma nowotwór. Co to jest chemioterapia prewencyjna?
Księżna Kate w piątek poinformowała w mediach społecznościowych, że choruje na nowotwór. (ONS)

W piątek 22 marca księżna Kate opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym poinformowała, że choruje na raka. "To były niezwykle trudne miesiące dla całej naszej rodziny, ale miałam cudowny zespół lekarzy, który się mną zajął. Jestem za to bardzo wdzięczna. W styczniu przeszłam operację jamy brzusznej. Wówczas sądzono, że nie jest to stan nowotworowy" - wyznała.

Operacja przebiegła pomyślnie, ale badania po operacji wykazały obecność nowotworu. W związku z tym mój zespół medyczny zdecydował, że powinnam poddać się profilaktycznej chemioterapii i obecnie jestem na wczesnym etapie leczenia - przekazała Kate Middleton.

Księżna Kate przyznała, że wiadomość o nowotworze była dla całej rodziny wielkim szokiem. "William i ja robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby zachować prywatność ze względu na najmłodszych członków naszej rodziny" - wyznała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Księżna Kate w trosce o zdrowie psychiczne młodych mam. Zobacz nagranie

Czym jest chemioterapia prewencyjna (profilaktyczna), którą obecnie stosuje księżna Kate? Jest to przyjmowanie leków, witamin lub suplementów w celu zapobiegania rozwojowi raka - tłumaczy portal medonet.pl. Zazwyczaj chemioterapia profilaktyczna trwa od 3 do 6 miesięcy.

Takie praktyki są stosowane szczególnie często u osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na nowotwór ze względu m.in. na historię chorób w rodzinie.

Naukowcy pokładają duże nadzieje w tym, że substancje dietetyczne, które mają właściwości biologicznie aktywne mogą działać przeciwnowotworowo - podaje portal medonet.pl.

Badania w ramach Europejskiego Badania Prospektywnego nad Rakiem i Żywieniem (EPIC — European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) przeprowadzone w 2004 r. wykazały, że spożywanie większych ilości warzyw i owoców może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów m.in.: jamy ustnej, krtani, przełyku, gardła, żołądka, a nawet raka płuc.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić