Wyznanie byłej prezydent Irlandii. Jan Paweł II przeprosił za seksizm

17

Była prezydent Irlandii Mary McAleese wyznała, że zmusiła Jana Pawła II do przeprosin za seksistowski żart. Papież miał ponoć zadać niestosowne pytanie mężowi byłej głowy państwa.

Wyznanie byłej prezydent Irlandii. Jan Paweł II przeprosił za seksizm
Jan Paweł II. Zdj. ilustracyjne. (Getty Images, Franco Origlia)

Mary McAleese wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Kobiet z Focus Ireland. Była prezydent Irlandii podczas wydarzenia wspominała swoje pierwsze spotkaniem z papieżem Janem Pawłem II. Stwierdziła, że nie zrobił na niej wtedy najlepszego wrażenia, przez swój "seksistowski żart".

Jan Paweł II. Obraził prezydent seksistowskim komentarzem?

McAleese pełniła funkcję prezydenta Irlandii od 1997 do 2011 roku. Swoje pierwsze spotkanie z Janem Pawłem II przytoczyła jako jeden z wielu kontaktów z seksizmem, których doświadczyła będąc głową państwa - pisze magazyn "Evoke".

Papież podczas spotkania z panią prezydent miał w żartach zadać kontrowersyjne pytanie jej mężowi, Martinowi McAleese'owi:

Czy nie wolałbyś być prezydentem Irlandii, zamiast być mężem prezydenta Irlandii?

Prezydent Irlandii zmusiła papieża do przeprosin

Prezydent zażądała od papieża przeprosin za te słowa. Powiedziała papieżowi, że na stanowisko głowy państwa wybrali ją Irlandczycy. Dodała, że żart jest "nie do przyjęcia" i argumentowała, że ​​nie powiedziałby czegoś podobnego do kobiety, gdyby prezydentem był mężczyzna.

Jan Paweł II przeprosił prezydent za swoje słowa. Obraźliwy żart tłumaczył barierą językową i powstałym przez to nieporozumieniem.

McAleese stwierdziła, że ​​miała sporo podobnych doświadczeń "ze starszymi ludźmi kościoła”. Wyznała, że ​​reakcja proboszcza, kiedy ogłosiła, że ​​chce zostać prawnikiem, jest jej pierwszym wspomnieniem kontaktu z seksizmem.

Zobacz także: Franciszek o Iraku i koronawirusie. Szczere wyznania papieża
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić