aktualizacja 

Nowy pomnik w Krakowie? Pomysł już budzi kontrowersje

157

Na bardzo oryginalny pomysł wpadł radny Krakowa Łukasz Wantuch. Chce, by w jego mieście pojawił się pomnik Lorda Vadera. Miałby stanąć w centrum Nowej Huty, czyli tam, gdzie kiedyś widniał monument Lenina.

Nowy pomnik w Krakowie? Pomysł już budzi kontrowersje
"Gwiezdne wojny" (Materiały prasowe)

Wantuch chciałby, aby pomnik Vadera powstał w Alei Róż na Nowej Hucie. W poniedziałek złożył wniosek do budżetu Krakowa, który przewiduje stworzenie za 10 tys. zł programu przygotowawczego pod budowę monumentu.

Skąd taki pomysł? Wantuch uważa, że pomnik Lorda Vadera byłby promocją Krakowa i zwabiłby turystów.

Prędzej czy później epidemia skończy się i turyści wrócą do Krakowa. Jeszcze przed epidemią było ich 13 mln rocznie. Chodzi o to, żeby częściowo przekierować strumień pieniędzy ze starego Krakowa do Nowej Huty. Napisał do mnie przedstawiciel jednego z największych tour operatorów na świecie, który sprzedaje rocznie 25 mln wycieczek, że jest zachwycony tym pomysłem - mówi Łukasz Wantuch w rozmowie z Polskim Radiem.

Pomnik Lorda Vadera w Krakowie? Krytyczne komentarze

Oczywiście pojawili się już tacy, którym zupełnie nie podoba się taki pomysł. Sceptycznie na ten temat wypowiedział się m.in. przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Coś, co ma wywołać tylko i wyłącznie wielką burzę w szklance wody i nic nie będzie wnosiło - komentuje Stanisław Moryc, cytowany przez polskieradio.pl.

Głos zabrał też Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Uważa, że zainstalowanie takiego pomnika na stałe jest niemożliwe. Jednocześnie stwierdza, że krótkotrwałe udostępnienie monumentu Vadera "może byłoby ciekawym pomysłem".

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić