aktualizacja 

Smutne wyznanie po latach. Tego doświadczyła Ola Szwed

172

Aleksandra Szwed zdobyła popularność dzięki występom w serialu "Rodzina zastępcza". Po latach popularna aktorka wyjawiła, że musiała zmagać się z nieprzyjemnościami ze względu na swój kolor skóry.

Smutne wyznanie po latach. Tego doświadczyła Ola Szwed
Ola Szwed szczerze o dyskryminacji (AKPA)

Aleksandra Szwed dorastała na oczach milionów Polaków. W roku 1999 jako dziecko zadebiutowała w roli Elizy w serialu "Rodzina zastępcza". Z perspektywy czasu należy uznać, że produkcja Polsatu poruszała ważny społecznie problem, jakim jest akceptacja osób pochodzących z innych państw czy przedstawicieli różnego rodzaju mniejszości.

Aleksandra Szwed była dyskryminowana. Wszystkiemu winien kolor skóry

Duża rozpoznawalność sprawiła, że Szwed nie była narażona na tak dotkliwe ataki na tle rasistowskim, jak wiele innych osób czarnoskórych w naszym kraju. W rozmowie z "Plotkiem" aktorka przyznała, że zdarzało się jej jednak doświadczać nieprzyjemnych sytuacji i ataków na swoją osobę.

One są, będą. Nie mam co do tego złudzeń. Już się z tych złudzeń dawno temu wyleczyłam - powiedziała Aleksandra Szwed.

Aktorka ma świadomość tego, że kariera telewizyjna pomogła w jej sytuacji, ale wielu przedstawicieli różnego rodzaju mniejszości nie może liczyć na ten przywilej w Polsce. - Jestem osobnym przypadkiem i mam pełną świadomość, że te same osoby, które się do mnie uśmiechają i traktują mnie w absolutnie normalny sposób, na inne osoby o kolorowej skórze reagują już nie tak fajnie - dodała gwiazda "Rodziny zastępczej".

Szwed zdradziła, że od najmłodszych lat była w stanie poradzić sobie z problemem rasizmu dzięki wsparciu matki. To ona powtarzała jej, że "nikt nie może ze mnie robić podczłowieka z przyczyn, na które nie mam wpływu".

Pocieszające mogą być słowa Szwed, zdaniem której sytuacja dotycząca postrzegania czarnoskórych w Polsce zmienia się na lepsze. Aktorka w rozmowie z "Plotkiem" stwierdziła, że młode pokolenie jest coraz bardziej otwarte i przez to rzadziej dochodzi do aktów dyskryminacji.

Ale nie udawajmy i nie lukrujmy. Osobom, których to nie dotyczy, może się wydawać, że to jest jakaś fantasmagoria, ale prawda jest taka, że to jest problem - podsumowała Szwed.

Aleksandra Szwed jest córką Polki i Nigeryjczyka. Zanim pojawiła się w serialu "Rodzina zastępcza", występowała w zespole towarzyszącym Majce Jeżowskiej. Obecnie pojawia się w różnego rodzaju programach telewizyjnych, występuje też na deskach teatrów.

Zobacz także: Natalia Siwiec pobłażliwie o używkach
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić