oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Była godzina 18. Zdjęcia z Pomorza krążą w sieci. "Wszędzie pył"

128

Do naszego kraju od Zachodu wkroczył front atmosferyczny, który przynosi burze. W mediach społecznościowych pojawiają się już pierwsze relacje związane z skutkami silnego wiatru. Skalę zjawiska pokazuje zdjęcie z Gdańska zamieszczone przez Sieć Obserwatorów Burz na platformie X.

Była godzina 18. Zdjęcia z Pomorza krążą w sieci. "Wszędzie pył"
Była godzina 18. Zdjęcia z Pomorza krążą w sieci. "Wszędzie pył" (Twitter)

Przez zachodnią część Polski przechodzi front atmosferyczny, któremu towarzyszą wyładowania atmosferyczne, intensywne opady deszczu i silny wiatr. Synoptycy ostrzegają, że wiatr lokalnie może przekraczać prędkość 120 km/h. Niewykluczone jest także pojawienie się trąby powietrznej. W mediach społecznościowych pojawiają się relacje z miejsc dotkniętych żywiołem.

Sieć Obserwatorów Burz zamieściła na portalu X zdjęcie wykonane w Gdańsku. Widać na nim nie tylko ciemne burzowy chmury, ale także unoszący się w powietrzu pył. "Silny wiatr, który towarzyszy układowi burzowemu, spowodował, że w Gdańsku mamy aktualnie sporo pyłu w powietrzu!" - czytamy w poście.

Kolejne nagranie zamieszczone w poście, pokazuje jak silne podmuchy wiatru nie tylko uginają korony drzew, ale także unoszą w powietrze ziarenka piasku, przenosząc je dalej. W dzielnicach przyportowych sporym problemem może być pył węglowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Etna się obudziła. Te nagrania robią wrażenie. Lawa i pył na Sycylii

Nawałnice przechodzą przez zachodnią Polskę

Sieć Obserwatorów Burz zamieściła również zdjęcie z Gdyni. Tu udało się uchwycić moment zbliżających się intensywnych opadów. Na zdjęciu widać skrawek jasnego nieba i kłębiące się ciemne burzowe chmury, z których w oddali pada już deszcz.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

W najbliższych godzinach problemem może być nie tylko silny wiatr, ale i intensywne opady deszczu. Meteorolodzy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych w miastach. Na czele układu burzowego prognozowane są opady rzędu 50-88 mm. Lokalnie mogą pojawić się opady gradu do 4-6 cm.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Burze nie odpuszczą także w nocy. Front będzie przesuwał się stopniowo w kierunku wschodnim. W nocy nadal będzie silnie wiało, porywy będą dochodzić do 80-90 km/h. Prognozuje się też opady deszczu od 35 do 50 mm. Niewykluczone też opady gradu do 2-5 cm.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić