Wojciech Darewicz| 

Koronawirus. Epidemia w Chinach wymyka się spod kontroli. Urzędnicy ukrywali dane

43

Harbin to ogromne miasto na północy Chin. Żyje w nim 10 mln mieszkańców. Władze prowincji Heilongjiang, w której znajduje się metropolia, mają ukarać 18 urzędników, którzy jej zdaniem ukrywali przypadki zakażenia koronawirusem.

Pojawiają się doniesienia o drugiej fali zachorowań w Chinach. Koronawirsu ma wymykać się władzom spod kontroli.
Pojawiają się doniesienia o drugiej fali zachorowań w Chinach. Koronawirsu ma wymykać się władzom spod kontroli. (Getty Images)

Nieoficjalnie mówi się, że z epidemią walczą 3 miastach prowincji Heilongjiang. Poza Harbin, stolicą regionu, koronawirusa wykryto u mieszkańców Suihua i Mudanjiang. Sytuacja jest poważna, bo miasta te zamieszkuje łącznie 20 mln Chińczyków.

Jeden z zakażonych znalazł się w innym z północnych regionów Chin, Liaoning. To osoba, która była leczona właśnie w Harbinie. Do momentu wykrycia u niej koronawirusa prowincja Liaoning była uważa za strefę wolną od koronawirusa.

Urzędnicy z Chin mieli ukrywać przypadki zakażeń koronawirusem

Ukrywający dane o zakażeniach koronawirusem urzędnicy nadzorowali łącznie 3 szpitale. Ich sprawą zajmie się partyjna komisja do spraw śledzenia korupcji i nadużyć. Szczegółów nie podano, wiadomo jedynie, że oskarżeni mieli nie wypełniać obowiązków polegających na pracy związanej z kontrolowaniem wybuchu epidemii.

Nowi zakażeni mieli zarazić się podczas spotkań rodzinnych i wizyt w szpitalach. Przypadki takie miały mieć miejsce od 9 kwietnia.

Zobacz także: Reżim sanitarny w dobie pandemii koronawirusa

Koronawirus w Chinach. Surowe restrykcje w Harbin

Władze metropolii z początkiem stycznia wprowadziły restrykcje dla mieszkańców, które z czasem częściowo zniesiono. Teraz znów są przywracane. Zamykane są osiedla, centra handlowe a nawet całe dzielnice.

Ogniska zakażonych pojawiły się w kilku dzielnicach. Z zarażonymi miało kontakt 16 tys. osób, z pośród których 500 trafiło do kwarantanny –powiedział anonimowy informator chińsko-języcznego "The Epoch Times"

Druga fala koronawirusa w Chinach i aktualizacja danych z Wuhan

Kolejne przypadki zakażeń koronawirusem stwierdzono również na południu Chin. Na tę chwilę wg. rządowych danych jest ich niewiele. Tymczasem aktualizacji doczekały się statystyki z chińskiego epicentrum epidemii, czyli Wuhan. Choć wcześniej mowa była o 2579 ofiarach śmiertelnych, teraz podaje się liczbę 3869. Według chińskich władz rozbieżność ta wynika z opóźnienia w analizie danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić