oprac. Rafał Strzelec| 

Nieprawdopodobne, co ludzie wrzucają do studzienek. "Cegły, drzwi od pralki"

0

"Puls Gdańska" sprawdził, jakie rzeczy wrzucają mieszkańcy miasta do swoich ubikacji lub bezpośrednio do studzienek kanalizacyjnych. Wiele z tych przedmiotów powoduje zator, doprowadzając w konsekwencji do awarii. Lista znalezionych rzeczy przeraża. Aż trudno uwierzyć, że można je umieścić w muszli klozetowej lub tak po prostu wyrzucić do kanału.

Nieprawdopodobne, co ludzie wrzucają do studzienek. "Cegły, drzwi od pralki"
Studzienka kanalizacyjna (Getty Images, AllesSuper21)

Jak donosi lokalny portal, część mieszkańców Gdańska traktuje muszlę klozetową lub studzienki kanalizacyjne jak worki na śmieci. Wrzucają tam różnego rodzaju przedmioty i opady. Jest to skrajnie nierozważne, może bowiem doprowadzić do zatkania odpływu i awarii.

Oto, co wrzucają do ubikacji i studzienek kanalizacyjnych

"Puls Gdańska" zapytał miejscowe wodociągi, jakie rzeczy trafiają do muszli klozetowych i studzienek. Jeśli chodzi o te pierwsze, jednym z najczęstszych odpadów zwanych "zapychaczami" jest koci żwirek.

Kolejny "zapychacz" rur to olej. Dopływa go do oczyszczalni około 5 tysięcy litrów dziennie. Tężejący w niższych temperaturach olej nie dość, że zapycha rury, to w kanalizacji tworzy tzw. góry tłuszczowe, które obrastając w kolejne warstwy, mogą zablokować przepływ ścieków i spowodować ich wylew - mówi Magdalena Kilian z rzecznik prasowy Gdańskich Wodociągów.

Inne rzeczy na liście to zużyte podpaski, tampony, patyczki do uszu czy resztki jedzenia. Te ostatnie to zaproszenie dla szczurów, które mogą wyskoczyć z muszli klozetowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy można przedawkować suplementy?

Cegły i drzwi do pralki

Lista szokujących przedmiotów, jakie odnajdowane są w kanalizacji, obejmuje również rzeczy wrzucone bezpośrednio do studzienek kanalizacyjnych. Co znaleziono w gdańskich ściekach? Można się złapać za głowę.

Doniczki, cegły, gruz, drzwiczki od pralki, gryf od sztangi. Kanalizacja to nie ich miejsce. Niestety to nie są jedyne przykłady. Łączenie w 2022 r. z tzw. "skratek" z naszych przepompowni oraz z Oczyszczalni Ścieków "Gdańsk Wschód" wydobyliśmy 2925 ton odpadów - powiedziała dla "Pulsu Gdańska" rzeczniczka wodociągów.

Tak duże przedmioty doprowadzają do zatorów. W ubiegłym roku gdańskie wodociągi usunęły ich aż 1300 w całej sieci kanalizacyjnej.

Tego nie wolno wrzucać do ubikacji!

List rzeczy, których nie wolno wrzucać do muszli klozetowej, jest spora. Łatwiej będzie określić, co można tam umieścić - jest to tylko papier toaletowy. Nawet chusteczki nawilżane mogą doprowadzić do zatkania rur. Dlatego nie powinny tam trafiać żadne odpady - ani stałe, ani płynne.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić