Wojciech Darewicz| 
aktualizacja 

Ptasia grypa w Azji. Pojawiły się 4 nowe ogniska epidemiczne

183

Azja walczy z kolejnym wirusem. W lutym, kiedy w Chinach szalał koronawirus, władze kraju miały problem także z ptasią grypą. Minął miesiąc, a kolejne ogniska groźnego wirusa H5N6 wykryto w dwóch innych państwach. To Indie i Filipiny.

Utylizacja zwierząt chorych na ptasią grypę.
Utylizacja zwierząt chorych na ptasią grypę. (East News)

Trzy ogniska H5N6 w Indiach. Jak podaje "India Today", wirusa wykryto u ptaków z hodowli w znajdującym się w stanie Keral mieście Parappanangadi (okręgu Mapappura). Władzie regionu wysłały tam specjalny zespół, mający na celu zatrzymanie choroby. Odstrzelono 4 tys. kurczaków i kaczek. Izolacji podlegają same hodowle, jak i okalający je teren o szerokości jednego kilometra.

To nie pierwszy przypadek ptasiej grypy w Indiach w 2020 r. Na początku marca w Kodiathoor, wiosce tego samego regionu, wykryto dwa ogniska choroby.

Filipiny też walczą z ptasią grypą. Wysoce zaraźliwego wirusa H5N6 wykryto u zwierząt hodowanych w mieści Jean w prowincji Nueva Ecija. Jak donosi "Daily Mail", odstrzelono tam 12 tysięcy przepiórek. W celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się ptasiej grypy, ciała ptaków zostały poddane utylizacji.

Odcięciu i obserwacji poddaliśmy teren w promienia 7km od ogniska choroby. Musimy mieć pewność, że wirus nie przeniesie się w kolejne miejsca, powiedział William Dar, przedstawiciel władz regionu.

Zobacz także: Zobacz także: Cios w branżę mięsną. Jesteśmy potęgą, choć są problemy

Na Filipinach zaatakował ten sam szczep ptasiej grypy, który pustoszył tamtejsze farmy w 2017 r. Od tego czasu stworzono odpowiednie procedury, które dziś są wdrażane. Na Filipinach powstają specjalne punkty kontrolne, gdzie sprawdza się ptaki transportowane z miejsc pojawienia się wirusa.

Ptasia Grypa. Czym jest i czy człowiek może się nią zarazić?

Ptasia grypa to bardzo zaraźliwa choroba. Wywołuje ją wirus grypy typu A. Na chorobę zapadają głównie ptaki. Pierwsza duże epidemia wirusa pojawiła się w Chinach, skąd przeniósł się on do innych krajów, także tych znajdujących się w Europie.

Ryzyko przeniesienia się ptasiej grypy na człowieka istnieje. Choć jest ono niewielkie. Wśród ludzi odnotowywano przypadki zgonów wywołanych przez ptasią grypę, dlatego przy kontaktach z ptakami, zarówno dzikimi, jak i hodowlanymi, zalecana jest szczególna ostrożność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić