Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia TK?

14

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane, z których wynika, że w Polsce wzrosła umieralność noworodków oraz niemowląt. Coraz częściej odnotowuje się też martwe urodzenia. Eksperci twierdzą, iż może być to skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. możliwości przerywania ciąży.

Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia TK?
Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego? (Adobe Stock, ©lucky_marinka - stock.adobe.com)

Najnowsze dane GUS wskazują, że w roku 2021 w Polsce umarło najwięcej noworodków i niemowląt od lat 90. XX wieku. Wskaźnik wciąż jest niższy niż przed dwiema dekadami, ale po raz pierwszy doszło do zaburzenia trendu notowanego od dłuższego czasu, jakim był spadek liczby zgonów wśród nowo narodzonych dzieci.

Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia TK?

Wyższa umieralność noworodków i niemowląt cofa Polskę na dalsze pozycje w światowych statystykach. Zdaniem prof. Ewy Helwich, konsultantki krajowej ds. neonatologii, jest to "efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego". W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zwróciła ona uwagę, że w ostatnim okresie rodzi się coraz więcej dzieci z wadami letalnymi, które mogą doprowadzić do śmieci.

Wiele z nich już w pierwszym dniu - tutaj wskaźnik wynosi 1,28 na tysiąc urodzeń. Rok wcześniej było to 1,08, a w 2019 roku 1,18 na tysiąc - napisał "DGP".

Z najnowszych statystyk wynika też, że w Polsce umarło 1,3 tys. dzieci w wieku poniżej roku życia.

Przypomnijmy, że 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Wywołało to masowe protesty w kraju i doprowadziło do opóźnienia publikacji wyroku. Ostatecznie został on jednak opublikowany w Dzienniku Ustaw pod koniec stycznia 2021 roku. Wtedy też zmienione prawo weszło w życie.

Eksperci zwracają uwagę, że nie tylko wyrok TK ws. aborcji wpływa na obecną sytuację. Zdaniem prof. Krzysztofa Preisa, konsultanta wojewódzkiego położnictwa i ginekologii województwa pomorskiego, większa liczba martwych noworodków i niemowląt to też konsekwencja pandemii koronawirusa.

COVID-19 doprowadził do pogorszenia opieki perinatalnej w polskich szpitalach, a także do zwiększenia liczby przypadków chorób cywilizacyjnych. W wielu przypadkach utrudniony był dostęp do opieki zdrowotnej, co wynikało m.in. z poświęcenia części łóżek na rzecz chorych na COVID-19, co mogło skutkować m.in. zwiększeniem liczby poronień.

Krajami, które mają najniższą umieralność wśród noworodków oraz niemowląt, są Estonia, Norwegia oraz Finlandia.

Zobacz także: UE groźniejsza niż Putin? Czarzasty dosadnie o doradcach Kaczyńskiego: głupki
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić