Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia TK?

10
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane, z których wynika, że w Polsce wzrosła umieralność noworodków oraz niemowląt. Coraz częściej odnotowuje się też martwe urodzenia. Eksperci twierdzą, iż może być to skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. możliwości przerywania ciąży.

Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia TK?
Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego? (Adobe Stock, ©lucky_marinka - stock.adobe.com)

Najnowsze dane GUS wskazują, że w roku 2021 w Polsce umarło najwięcej noworodków i niemowląt od lat 90. XX wieku. Wskaźnik wciąż jest niższy niż przed dwiema dekadami, ale po raz pierwszy doszło do zaburzenia trendu notowanego od dłuższego czasu, jakim był spadek liczby zgonów wśród nowo narodzonych dzieci.

Wzrosła umieralność noworodków i niemowląt. To efekt orzeczenia TK?

Wyższa umieralność noworodków i niemowląt cofa Polskę na dalsze pozycje w światowych statystykach. Zdaniem prof. Ewy Helwich, konsultantki krajowej ds. neonatologii, jest to "efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego". W rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zwróciła ona uwagę, że w ostatnim okresie rodzi się coraz więcej dzieci z wadami letalnymi, które mogą doprowadzić do śmieci.

Wiele z nich już w pierwszym dniu - tutaj wskaźnik wynosi 1,28 na tysiąc urodzeń. Rok wcześniej było to 1,08, a w 2019 roku 1,18 na tysiąc - napisał "DGP".

Z najnowszych statystyk wynika też, że w Polsce umarło 1,3 tys. dzieci w wieku poniżej roku życia.

Przypomnijmy, że 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, iż przepis dopuszczający aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niezgodny z ustawą zasadniczą. Wywołało to masowe protesty w kraju i doprowadziło do opóźnienia publikacji wyroku. Ostatecznie został on jednak opublikowany w Dzienniku Ustaw pod koniec stycznia 2021 roku. Wtedy też zmienione prawo weszło w życie.

Eksperci zwracają uwagę, że nie tylko wyrok TK ws. aborcji wpływa na obecną sytuację. Zdaniem prof. Krzysztofa Preisa, konsultanta wojewódzkiego położnictwa i ginekologii województwa pomorskiego, większa liczba martwych noworodków i niemowląt to też konsekwencja pandemii koronawirusa.

COVID-19 doprowadził do pogorszenia opieki perinatalnej w polskich szpitalach, a także do zwiększenia liczby przypadków chorób cywilizacyjnych. W wielu przypadkach utrudniony był dostęp do opieki zdrowotnej, co wynikało m.in. z poświęcenia części łóżek na rzecz chorych na COVID-19, co mogło skutkować m.in. zwiększeniem liczby poronień.

Krajami, które mają najniższą umieralność wśród noworodków oraz niemowląt, są Estonia, Norwegia oraz Finlandia.

Zobacz także: UE groźniejsza niż Putin? Czarzasty dosadnie o doradcach Kaczyńskiego: głupki
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(10)
Bolek
3 miesiące temu
Dziwny tytuł... Jak wcześniej zabito dziecko, to nie ma śmierci?
wacek
3 miesiące temu
ale ile ksiądz zarobi na pogrzebach
Hahaha
3 miesiące temu
Pis cofa na do wiekow ciemnych czytaj sredniowiecza gdzie kosciol a nie nauka decydowaly o tym co dobre dla ludzi. Brawo polaczki idzcie ta droga gratuluje sprzedawczyki ze za 500 was kupili jestescie tani a gadacie o zasadach ich nie majac
Polska Europa...
3 miesiące temu
Macie te swoje szprychy,ile ludzi po tym zachorowało na nowotwory raki co? Ile nagłych przypadków młodych zdrowych padło co? To trzeba być naprawdę sfilmowanym by dać się zmanipulować a teraz brna do liczenia nas i liczenia na co wydajesz i jak jesteś produktywny,każdy powinien zlikwidować apki bo taniej gdy się ja ma ,oni liczą co kupujemy kiedy ludzie się ockną!!!!
Nico
3 miesiące temu
Ekonom od zdrowia dobrze wie co zrobił i jakie są skutki....
Prawda
3 miesiące temu
Efekt eksperymentów na ludziach
polio
3 miesiące temu
zawsze znajdą jakieś pokrętne wytłumaczenie, lud naiwny to kupi. Ciekawe kiedy to sami poszkodowani odnajdą powód tej umieralności. Jak wiemy śmiertelność dzieci i poronień wzrosła o 30 %.
Coś dziwi?
3 miesiące temu
Jak z przychodni porobili odchodnie to w ogóle umieralność wzrosła, nie tylko noworodków. Kupę kasy na tym mają.
fafik
3 miesiące temu
Pitu, pitu, już Oni dobrze wiedzą jaka jest przyczyna umieralności.Jak się coś testuje na ludzkości, to mamy to co mamy.
Olga
3 miesiące temu
Ważne, że się urodziły te chore dzieciątka a,że zmarły? Przecież o to chodziło, że miały się urodzić. Trudny temat.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić