o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
MK
|

Białoruś. Alaksandr Łukaszenka pozostał u władzy. Co poróżniło go z Putinem?

16
Podziel się

Wywołuje skrajne emocje, ma nietypowe podejście do pandemii koronawirusa, którą chciał zwalczać alkoholem i pracami rolnymi. Nakazał kontynuować rozgrywki sportowe w czasie ogólnoświatowego lockdownu. Teraz ponownie, w cieniu zamieszek, wybrano go na prezydenta kraju.

Białoruś. Alaksandr Łukaszenka pozostał u władzy. Co poróżniło go z Putinem?
Alaksandr Łukaszenka (president.gov.by)
bDYArWmZ

Białoruś odzyskała niepodległość w 1991 roku. Dopiero trzy lata później system w kraju zmieniono na republikę prezydencką. Wtedy też po raz pierwszy głową państwa został Alaksandr Łukaszenka, który rządzi do dziś.

Sport jest mu bliski. Dwa lata temu przyczynił się do ściągnięcia do kraju Diego Maradony. Legendarny piłkarz został prezesem Dynama Brześć. Został tam powitany niczym król, choć funkcję pełnił krótko.

bDYArWnb

Wódka i prace rolne sposobem na pandemię

Początek pandemii to zawieszenie rozgrywek sportowych na świecie. Na Białorusi jednak nic takiego nie miało miejsca. Mimo głosów sprzeciwu, m.in. piłkarze grali zgodnie z harmonogramem.

Prezydent apelował do mieszkańców. Mówił, że aby uniknąć wirusa wystarczy pić wódkę, pracować w polu, chodzić do sauny i unikać spotkań z kochankami.

Gów** prawda. Kiedyś Włoch przyjechał do mnie na Białoruś. Poszedł na saunę i pił wódkę. W ten sposób pokazywaliśmy mu naszą tradycję, a nie robiliśmy z tego lekarstwa na wirusa - komentował Sierhij Alejnikow, były piłkarz, w rozmowie z tuttomercato.com.
bDYArWnh
Zapalenia płuc miną, a ludzie potrzebują chleba - odpowiadał Łukaszenka.

Prezydent lekceważąco podchodził do zmarłych na wirusa. Mówił, że jeden był gruby, drugi stary, a trzeci fajtłapą, co chodził po ulicach.

Przeszedł koronawirusa

Łukaszenka lubi grać w hokeja. W kwietniu sieć obiegły zdjęcia, na których widać, jak rozgrywa mecz. Jeden z jego uczestników zachorował na COVID-19, jednak prezydent nie zamierzał się izolować, ani poddać testowi.

W lipcu okazało się, że przeszedł koronawirusa. Jak twierdzi, choroba miała u niego przebieg bezobjawowy.

bDYArWni
Spotykacie dziś człowieka, któremu udało się przeżyć koronawirusa na nogach, bezobjawowo, jak powiedzieli mi lekarze. Jak mówiłem, 97 proc. populacji przechodzi tego wirusa bezobjawowo - mówił do żołnierzy.

Sport poróżnił go z... Władimirem Putinem. Kiedy w Rosji odwoływano większość wydarzeń, na Białorusi życie sportowe toczyło się normalnym rytmem. Proputinowskie media nazywały Łukaszenkę wtedy szaleńcem.

Zwyciężył w cieniu zamieszek

W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie. Według sondażu exit polls zaprezentowanego przez reżimową telewizję Łukaszenka uzyskał 80 proc. głosów. Szefowie komisji wyborczych publikują jednak wyniki, które są na korzyść jego głównej rywalki - Swiatłany Cichanouskiej.

bDYArWnj

Sytuacja w kraju jest niespokojna. W kraju wybuchły zamieszki, a według nieoficjalnych informacji do Mińska skierowano czołgi. Niespokojnie ma być także w innych miastach, np. Grodnie, Brześciu czy Witebsku.

Milicja zaczęła zatrzymywać ludzi i użyła granatów hukowych - podawał niezależny portal tut.by.
Internet został częściowo zablokowany, żeby utrudnić koordynację działań protestujących przeciwko wynikom wyborów. Rządowy exit poll nie ma nic wspólnegorzeczywistością - mówił w TVN24 dziennikarz Andrzej Poczobut.
bDYArWnk

Nie brakuje głosów, że wyniki sfałszowano. Alaksandr Łukaszenka jednak nadal ma rządzić krajem, w którym rośnie społeczne niezadowolenie.

Możliwość fałszowania głosów wynikała też z tego, że wybory zaczęły się już trzy dni przez właściwym terminem. To dało sporo czasu na manipulacje. Jestem przekonany, że nigdy nie poznamy prawdziwych wyników tego głosowania - mówił w rozmowie z WP dr hab. Andriej Moskwin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYArWnC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
K44
9 miesięcy temu
Podobno Jacek Sasin został wysłany na Białoruś podczas wyborów ;) Szkolenie praktyczne chłopak przeszedł w organizacji wyborów...już znamy wyniki przyszłych wyborów parlamentarnych ;)
+/-
9 miesięcy temu
Każdy satrapa uwielbia dziwne mundurki!
hkl
9 miesięcy temu
ta nie robi tego co swiatowa klika to cza go zmienic
bDYArWnD
kot221
9 miesięcy temu
WSZYSTKICH "DYKTATORÓW" SPOTYKA TEN SAM LOS, TAK MÓWI HISTORIA, TAK BĘDZIE !! CEAUSESCU, HUSAJN, KADAFI .... kto zniewala naród - zniewolonym będzie !
powolnesądy
9 miesięcy temu
A czy to wasza rzecz ta Białoruś i Łukaszenka ? Martwcie się lepiej o RP i praworządność o to co UE zarzuca Polsce... Chcecie ingerencji tam ale u siebie tu to już nie...?
pawelx1988
9 miesięcy temu
Czy ktoś z komentujących tutaj czytał coś niedawno o młodym gościu w portalu Gazeta Polwiad, który z 1000 zł zarobił około 80 000 zł na handlu przez Internet? Jeżeli ktoś z osób tutaj coś wie odnośnie handlu tego rodzaju, prosiłbym o porady. Polecam sprawdzić sobie w wyszukiwarce google - gazeta polwiad. Z góry bardzo dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.
pablox
9 miesięcy temu
Czy ktoś z Was czytał coś ostatnio o kolesiu w portalu Gazeta Polwiad, który z 1000 zł zarobił około 80 000 zł na handlu przez Internet? Jeżeli ktoś z Was ma doświadczenie odnośnie handlu tego typu, proszę o porady. Najlepiej sprawdzić sobie w wyszukiwarce google - gazeta polwiad. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
xxx
9 miesięcy temu
Na Białorusi demokracja taka sama jak w PL za PiS.
cccp
9 miesięcy temu
ech tawariszcze nie ważne kto głosuje warzne kto głosy liczy mawiał tow. Józef Stalin, właściwie Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili
tolo
9 miesięcy temu
Białorusini o 30% bardziej kochają swojego prezydenta niż Polacy swojego. I co im zrobicie.
GOSC
9 miesięcy temu
chcieli go przekupic i sie nie dal najpierw 90 mln dol a potem 900 ale facet ma jaja !!!
fff
9 miesięcy temu
czytajcie uwaznie, bo wlasnie idziemy w tym samym kierunku!
Polak
9 miesięcy temu
Powinno się postawić go przed plutonem egzekucyjnym 30 lat temu rozstrzelano dyktatora. Rumuni ... Ceausescu. Naród powinien się zjednoczyć . Nie żyjemy w średniowieczu
bDYArWnv
Bord
9 miesięcy temu
Popieram jego działania w sprawie koronawirus bo to że strachu można umrzeć przez ciśnienie czy zawał a testy wadliwe wskazują covid
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić