Chiński rząd o zaginięciu tenisistki. "Złośliwe podekscytowanie"

1

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych we wtorek odniosło się do międzynarodowej debaty na temat chińskiej gwiazdy tenisa Peng Shuai. Politycy stwierdzili, że adwokaci i organizacje "złośliwie podniecają się i upolityczniają" całą sytuację.

Chiński rząd o zaginięciu tenisistki. "Złośliwe podekscytowanie"
Shuai Peng (PAP)

Trzy tygodnie temu Peng Shuai oskarżyła w mediach społecznościowych byłego chińskiego wicepremiera Zhanga Gaoli o napaść seksualną. Jej wpis szybko zniknął z Weibo (chińskiego odpowiednika Twittera), a sama tenisistka - z życia publicznego. Znajomi nie byli w stanie się z nią skontaktować. Chińskie władze do tej pory nie odniosły się oskarżeń wysuniętych wobec polityka przez Peng Shuai.

Chiny długo udawały, że nic się nie stało

Kiedy o zniknięciu tenisistki zrobiło się głośno, chińskie władze opublikowały mail, napisany rzekomo przez Peng Shuai, w którym oskarżenia o molestowanie seksualne zostały określone jako nieprawdziwe.

Z samą tenisistką nikt nie mógł porozmawiać, za to Pekin opublikował zdjęcia Peng Shuai pozującej m.in. z pluszakami, a potem nagranie jej "spotkania z przyjaciółmi". W weekend tenisistka odbyła wideorozmowę z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem.

Wiele osób wciąż wyraża niepokój o zdrowie i życie gwiazdy tenisa. Czy została zmuszona do wycofania się z oskarżeń i co się z nią działo przez ostatnie tygodnie? Niektórzy nawet rozważają bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie w tej sprawie.

Chiny uspokajają, ale mało kto wierzy

Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Zhao Lijian powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego, że Peng ostatnio uczestniczyła również w niektórych wydarzeniach publicznych.

Mam nadzieję, że niektórzy ludzie przestaną złośliwie się podniecać, nie mówiąc już o upolitycznieniu sprawy - powiedział Zhao, cytowany przez "The Guardian".

Gwiazdy tenisa, takie jak Naomi Osaka i Serena Williams, dołączyły do ​​kampanii online z hashtagiem #WhereIsPengShuai. Chodzi o wsparcie Peng, która jest byłym graczem deblowym nr 1.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić